şükela:  tümü | bugün
  • açılın bomba hikâye geliyor;

eşimin ve babannesinin başından geçen olayı filmlerde izleseniz inanmazsınız hemen anlatıyorum taze taze..

eşim trabzonlu ve tonton mu tonton bir babannesi var 80 civarında yaşı.

ara sıra bizi ziyarete gelir bazen gece kalır bazen ise gündüz gelir akşam evine bırakırım. dedemiz çoktandır ölmüş ve tek başına yaşıyor( oğlu ile aynı apartmanda bir alt katta ikamet ediyor). yine o ziyaretlerinden birini yapmış bugün. ve hatun da kendisini nereden esti ise(yaşlı kadın kendi başına banyo yapması zor olur düşüncesi ile tabii ki) banyoda yıkamaya karar veriyor ve olaylar bundan sonra başlıyor.

nenemizi güzelce yıkayan hatun o arada da elbiseleri de yıkamaya karar veriyor ve herşeyi atıyor çamaşır makinesine. sonrasında kurulanma evresine geçince nene soruyor;

-kıyafetlerim nereyedur?
    -yıkadım nene
    - ne ettun? donumu da yıkadın mı?
    -e onu da yıkadım.
    - onda kefem param vardu, naptun kizim.

bizim hatun telaşlanmış hemen. meğer nenemiz donun bir kısmına özel kuşak bağlamış oraya da kefen parası niyetine para biriktirmiş.

ne kadar var diye sorunca nene demiş 500-600 var herhalde. (sayı saymayı bilmiyor tabii ki)neyse bizim hatun rahatlamış en fazla gideceği odur diye.

bizimki hemen makineye koşmuş ama kapak açılmaz içinde su varken, ya bitmesini bekleyecek yıkamanın ya da suyu tahliye edecek ama onu yapmayı bilmiyor.

herneyse beklemiş yıkama bitsin diye. yıkama bitmiş bizimkisi açmış kapağı;

sonra çıkarmış kuşağı falan. içinde poşet içinde poşet. onların içinde lastikle bağlanmış deste deste paralar. 300-400 liralık yapılmış hep.

toplamda 15.350 lira çıkarmış. nenemizin kefen parası!

neyse poşette de olsa ıslanmış ama allahtan zarar görmemiş paralar, renk atma falan yok( bizimki anlatıyor ben gerim gerim geriliyorum o arada tabi). sonra hepsini tek tek fön makinesi ile kurutmuş hep 100lük, sadece iki tane 50'lik varmış.

nene sevinmiş tabii o iki tane 50'liği vermiş hatuna, yok mok dese de aldırmış sonunda.

elimizde 2 tane 50 liramız var. ve 15.250 lira da nenemizde aynı kuşağın içinde halâ şuanda.

ve ben inananmıyorum ki, yıkanan oaralar helal ve benim de verilmiş sadakam varmış belli ki. yoksa nasıl yapacak o paraları verecektik kadına.

en pahalı banyoyu kıl payı ile kaçırmış olduk.

hatuna da dedim o iki 50liği ver yarın atmde test edeyim alır inşallah banka parayı ama muhtemelen alır çünkü durumları çok iyi.

film gibi, hayal gibi ama değil. tamamen karadeniz fıkrası gibi bir hikayem oldu.

siz siz olun, bir kıyafeti makineye atarken gizli bölmesi var mı diye bile kontrol edin. bi yerlerden 15.000 lira kaçmasın bi yerinize...