şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orhan kemal'in insanların içindeki umut kırıntılarını çok da güzel anlattığı hayata dair iç burkan detaylara sahip kitabı.
 • yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan biri olan orhan kemal'in yazmış olduğu 13 hikayeyin toplandığı kitaptır.

  13 hikaye:

  1) küçücük
  2) eski gardiyan
  3) ayşe ile fatma
  4) iki kız
  5) recep
  6) dilenci
  7) şahut'la karısı
  8) çamaşırcının kızı
  9) kötü kadın
  10) duvarcı celal
  11) sevinç
  12) çöpçü
  13) mavi eşarp

  küçücük hikayesi, fiziki olarak kitabın yarısını oluştursa da - yazar, durum hikayeciliğini tercih ettiği için- son sayfaya kadar siz istemesiniz dahi zihninizde farklı sonları olan çeşitli gidişatlar cereyan ediyor.

  bu yazıyı oluştururken, planımda bütün hikayelerin vurucu kısımlarına teker teker değindiğim uzun bir yazı yazmayı düşünmüştüm; fakat bunun esere ve merhum yazarına bir saygısızlık olacağını düşünüyorum.

  size söylemek istediğim tek bir şey var: ömrü boyunca oradan oraya sürüklenen, hapishanelerde hatırı sayılır tutsaklık yaşayan, ırgatlık, garsonluk ile hayatını idame ettirmeye çalışan, halkın bağrından kopan, bizi aslında kendisini, fakir halkı anlatan, 1945’te varlık dergisinin yaptığı ankette okurlar tarafından ‘en beğenilen hikayeci’ seçilen bu büyük yazarımızı okuyun, okutun.
  bizden olan akıcı anlatımı ile bizi anlatması,şüphesiz okurun üzerinde büyük bir etki bırakıyor.

  şu tarihe kadar bu hikaye kitabı hakkında başlık açılmaması üzücü, büyük kayıp.
 • minicik, sıcacık bir eser.

  --- spoiler ---

  futbolcu erol, eski gardiyan ve çöpçü halo'nun hikayelerini bilhassa beğendim.

  --- spoiler ---