şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çamaşır makinesinin içindeki yıkanmış çamaşırları boşalttıktan sonra yapılan eylemdir. içinde çorap, iç çamaşırı gibi ufak bir nesne kalmış olabilirmi endişesi ile çoğu kişi eliyle kazanı bir tur döndürür. genelde boşa yapılmış bir hareket olmakla birlikte çok nadir dönme esnasında tık diye bir çorap düşebilir. düşen tek çorabı alırken istemsizce kafa yukarı aşağı doğru sallanarak içinden 'işte bu yüzden çeviriyorum' denir.

bu yazı, hamile olan eşine ev işlerinde yardımcı olan bir koca olarak kafayı yediğimin göstergesi de olabilir tabiki. kolay mı zannediyorsunuz işe git akşama kadar toplantı, proje uğraş sonra eve gel o bir tane çorabın peşinde düş.
  • genelde o ço çorap ıslak olur, sıkmak gerekir.
  • çarkıfelek 2.tur için dönüyor diyerek yaptığım ritueldir, döndürdüğümde mutlaka bi çorap buluyorum... nasrettin hoca'nın doğuruyor dediği kazan bu olsa gerek.
  • bazen gizli bir rüya, bazen pamuklu bir tişört, bazen sentetik bir çorap teki olarak kazanın içine pıt diye düşerek hayatımıza hareket katan bir etkinliktir. insan kayıp parasının arkasından fazla üzülmez de tek başına kalmış, eşini kaybetmiş bir çorabın arkasından üzülür. her seferinde bir umutla o çorap tekinin ortaya çıkacağı günü bekler.
  • tespit gibi tespit.
    çok severim, daima yaparım.
    ya gözden kaçan tek çorap kalmışsa?
  • o kazan bir tur çevrilir ve mutlaka bir tane çorap düşer. daha boşum yok. sanki o çorap bir tur daha çevrilmek istiyor gibi.
  • içerde bozuk para vs kalmış mı diye sık sık yaptığım eylem.
    zengin olduğum için daha sonra kurutma makinasını da bir tur döndürüyorum. allah zenginliğin belasını versin. zenginlik başa bela bir şey. fakir olan anlamaz.
  • çıkardığı sesi dinlemek için olabilir.

(bkz: vııııızzzz)
  • sözlükte daha önce açılmış bulunan "çamaşır makinesini boşaltıp tamburu çevirmek" konu başlığını hatırlamama ve yine bulaşık makinesini doldurup çalıştırmadan önce yıkama kollarının tencere - tava gibi sap ihtiva eden mutfak eşyalarına takılıp takılmadığını kontrol etmek amacıyla yapılıp sözlükte "bulaşık makinesini kapatmadan pervanesini çevirmek" şeklinde başlık açılmasına sebep olan olaya benzer bir durumdur. bazen iki tur çevrildiği dahi olur. malum, sıkma devrine bağlı olarak tambura yapışıp kalan çoraplar olabiliyor.
  • tambur olmasın o çevirdiğin?

(bkz: tamburdan sızan su motoru yakabilir)