şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde fazla bilinmeyen -ya da adı duyulmuş diğer markalara göre fazla tercih edilmeyen demek lazım belki- cambridge audio markasının stereo amfi modeli.

  çok olumlu değerlendirmeler yapılan cxa60 modelinin yeni sürümü. aradaki fark küçük değil, dijitale ağırlık verilmiş, ses çıkışı 60'dan 80 w'a yükseltilmiş vs...

  4 analog, 4 digital ve öndeki 3.5 mm. audio jack girişi sayesinde evde ses çıkaran herşeyi kendisine bağlamak mümkün. bir açıdan bakıldığında cambridge audio'nun receiver benzeri ürünü bile denebilir -kendisine toplam 4 hoparlör ve bir subwoofer bağlayabiliyor olmanız da bunun göstergesi zaten- yani cxa80 bir nevi ara ürün ama ses kalitesi olarak japon receiver'larla tabii ki aynı kategoride bile değil.

  ayrı bir phono girişi olmaması bence en büyük handikapı. iyi bir pikabınız ve yine iyi bir pre-amp'iniz varsa analog girişlerden birine bağlayarak nitelikli ses alabilirsiniz elbette ama müziğe yatırımını bu fiyat seviyesinde yapacakların önemli bir bölümünün artık gençliği geride bırakanlar olduğu, bunların çocukluk ve ilk gençliklerinin ise plaklarla geçtiği düşünülürse, bana çok doğru bir tercih gibi gelmedi. ha, derseniz ki "derdi pikap olanın amfisi cambridge olmaz", haklı olabilirsiniz. naim filan var, orada duruyor.... ama o paraya araba da alınabiliyor. tercih ve imkan meselesi yani.

  "bir kutu siyah, büyük, ağır ve çirkinse ingiliz amfisidir" sözünü çok severim ama cxa80 bu önermenin antitezi olmuş. belli ki görünür bir yerde dursun diye tasarlanmış. iddialı bir görüntüsü yok ama "paranızı kaliteli bişeye bastınız" dedirtecek bir zerafeti var.

  almayı düşünenlere tavsiyem, mutlaka ama mutlaka bir ingiliz hoparlör markasıyla eşleştirmeleridir. dali, klipsch, magnat filan olmuyor. kef de ingiliz olmasına rağmen, çok tercih edilmiyormuş forumlardan anladığım kadarıyla. kef'in sesini de görüntüsünü de oldum olası sevemediğim için şahsen denemedim; uyumlu olup olmadıklarını bilmiyorum dolayısıyla. ses özelliği "warm" olarak tanınan bir hoparlörle deneyin, diğerleri gerçekten olmaz.

  monitor audio, b&w ve q acoustics'in eşdeğer modelleri arasında tercihimi sonuncudan yana kullandım (bkz: q acoustics concept 40) param yetseydi monitor audio'nun silver serisini alırdım ama arada gerçekten ciddi bir fiyat farkı var. "para mühim değil, kalitenin peşindeyim" diyorsanız bu ikiliyi bir test edin derim yine de. sahi, kimsiniz kuzum siz, nassı oluyor da bunu söyleyecek kadar çok kazanıyorsunuz.... neyse.

  diğer odaya wharfedale diamond 220 bookshelf hoparlörleri bağladım; eski sistemden evde duruyorlardı ve xca80 ile gayet güzel uydular. ha, amfiye böyle bir yatırım yapacaksanız ve b&w'in üst seviye bookshelflerinden almayacaksanız, kule hoparlör edinin mutlaka. amfinin ürettiği ses tabii ki önemli ama o ses doğru düzgün bir yerden çıkmazsa anlamı yok. 80 w. çıkış gayet yeterli ama o geceyi "gerçekten" müzik dinleyerek geçirmek niyetindeyseniz sadece ikisine ses verin (a-b bağlantı yapılabiliyor. ön paneldeki speaker tuşundan seçiminizi yapıyorsunuz) 4 hoparlör ambiyans müziği olsun diye olabilir ancak.

  müzik dinlemek sizin için önemliyse, bu işe ayıracak paranız varsa, müzik tercihiniz pop, elektronik vs. filan değilse ve gaza gelip aldığınız müzik sistemine ev taksidi öder gibi para öderken küfürlü konuşmak istemiyorsanız hiç japonlara girmeyin, bunu tercih edin derim.

  almadan önce çok araştırdığım ve türk sitelerinde doyurucu bilgi bulamadığım için, almayı düşünen varsa belki yardımcı olur düşüncesiyle biraz uzun yazdım. "kaç paralık alete methiye düzmüş şerrreffsiiiz" diye önümden arkamdan yazmayın, konuşmayın, çok rica edeceğim.