şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • kral kaybederse'den daha çok beğendiğim kitap.

araya başka hayat hikayelerinin de serpiştirilmesi kitabı daha okunur kılmış.
  • popüler olan kitap, film, dizi ve müziklere karşı önyargım olduğu için bir süre okumadığım kitap. ama sonra nasıl olduysa bir arkadaşım bana hediye etti ve okumaya başladım. sanki kendiliğinden bana geldi. ana karakteri resmen "ben" olduğum için, okuyabilmem çok uzun sürdü. kimi zaman "ben bir şablona bir kitapta anlatılabilecek kadar uyuyormuşum" diye düşünerek, kimi zaman nefesim daralarak bitirebildim kitabı. ve beni derinden etkiledi. kendimi görmek zaman zaman tuhaf bir tatmin, kimi zaman panik yarattı bende. kitabı bitirdikten sonra kader motifimi değiştirme isteği uyandı içimde. umarım başarabilirim bunu.

--- spoiler ---

"insanın neyi neden yaptığını kendisinin bilmesi ne büyük bir ayrıcalık!"

"bir bebek istenmediği, sevilmediği, değer verilmediği, güvenebileceği bir sahibinin olmadığı bir dünyaya gözlerini açarsa; sonradan bu dünyaya güvenmesi, huzurla, keyifle, mutlu mesut yaşaması zordur. o zavallı çocuğun bu işte hiç suçu yoksa da hayat daha ilk günden ona açılan güzel yolların önünü keser. o da sonradan ortaya çıkan duygusal açlığını bezen gerekli gereksiz alışverişler yaparak, bazen durmadan yemek yiyerek, bazen de madde kullanarak doyurmaya çalışır."

"ömrümüzün sonuna kadar kendimize geçmişte en sık yaşadığımız duygularla örülü bir hayat yaşatmanın yollarını arar ve buluruz. yani çocukluk acılarımızı kendimize tekrar tekrar yaşatırız."

"bazı kadınlar kolay ele geçiremeyeceklerini sandıkları, davranışları önceden kestirilemeyen, güven vermeyen, ihanete ve karanlığa açık erkeklere ilgi duyarlar. bu tür kadınların sorunu erkeklerle değil, bu karanlığı arzulayan kendi iç dünyalarıyla ilgilidir."

"mutluluk bir kuştur; insanların omzuna bir konar, bir kalkar. bazı insanlar çok sever bu kuşu ve onu sık sık davet ederler omuzlarına. bazıları ise bir konup bir kalkan bu kuşa kızar, 'madem sürekli değilsin, git. ben omzumda sürekli duran bir kuş istiyorum, kara kuru olsun ama hiç kalkmasın benim omzumdan' derler. onların omzuna konan kara kuru kuşlar, ölene kadar orada durur. buraya gelenlerin çoğunun omzunda o kara kuşlar vardır. kimi bir an önce ondan kurtulabilmek için benden yardım isterken, kiminin ödü kopar o kara kuş uçacak diye. çünkü o kuş artık onların bedeninin bir parçası haline gelmiştir. uçar giderse kendilerini çıplak kalmış gibi hissederler. keder olmazsa ne için, ne uğruna yaşayacaklarını bilemez, bomboş kalıverirler."

"anneleri tarafından doyurulamayan bebekleri sonradan hayat hiç doyuramaz. ah bir barışabilse, o küçük bebekler bir barışabilse, bu acılar öyle hafifler ki..."

"bu kişiler sevdikleri insanla sürekli ilişki içinde ya da yan yana olmak ister. kafası sürekli sevgilisinin onu sevip sevmediğiyle meşguldür. bu konuda hep endişelidir. terk edilmekten hem çok korkar, hem de bir gün nasıl olsa terk edileceğinden emin gibidir."

"sevgi ve ilgi görmeyen kadın giderek mahzunlaşır, gerginleşir ve bambaşka bir kişilik kazanır. zamanla kadınlığını kaybeder. cinsiyetsiz, her şeye negatif bakan, omzunda kara kuşlarla dolaşan bir varlığa dönüşür."

"zaten onda hep çocuksu bir saflık ve durulukla birlikte, çok genç bir kadında bulunabilecek tuhaf bir ruh hali var. ne çocuk, ne de yetişkin...ya da ikisi birden."

"gerçekleri görmeye ne cesareti var ne de gücü. ruhu ne kadar kırılgan. içinde bulunduğu sorunlarla baş etmeye çalışmak yerine ölüp kurtulmak istiyor. mücadele etmek yerine kaçmayı yeğliyor."

"bir kadın düşünün, aşkı uğruna bütün dünyayı karşısına almaktan korkmuyor. ve bunun bedelini de çatır çatır ödüyor. 'bu nasıl bir güç ve bu kadın bu gücü nereden alıyor?' diye sordum kendime. biraz daha açık sorayım isterseniz: 'ona bu gücü veren içindeki hangi yaralar? hangi devasız dertlerin, hangi ifade edilmemiş öfkelerin üzerine basıyor bunları yaparken? ve hak ettiğine inandığı hangi cezayı arıyor bu yolda?'"

"kendini affedebilecek mi bilmiyorum. insanın kendine yaptığını kimse yapamıyor."

"evliliği bitirerek anne olmaktan kurtulmuş. aksi halde o evlilik önünde sonunda onu anne olmaya zorlayacakmış."

"sanki acı çekmek, yenilmek, hep kendinden vermek yani kötü kaderine teslim olmak ona huzur veriyor. belki de geçmişte yaptığı hataların bedelini ödemeden gitmek istemiyor bu dünyadan."

"gözlerinde acının izleri duruyor. onda hep kadınsı, munis, yumuşak, korunmaya muhtaç bir yan var. ışığı bile güneş gibi değil, ay gibi...insanı okşayan, sakinleştiren bir ışık."

"çünkü eskisi gibi kolaya kaçıyor, günü kurtarıyor, yarını hesap etmiyorsun. yani hayata karşı eski kararsızlığın, ne yapacağını bilmeme halin değişmemiş."

"şimdi sana düşen, bir an önce hayatı affetmek. hepimiz hata yapıyoruz. bunları geçmişte bırak. kinle, öfkeyle yaşarsan hayat sana güzel şeyler veremez."

"kendi geçmişini doğru okumazsan, hayat boyu aynı geçmişi tekrarlar durursun."

"neye karar veriyorsan ver ama bu kararın sorumluluğunu hayata yüklemeye kalkma. buna kader deme. bu kader değil. kader motifin sana kendi kaderini kendi elinle, kendi kararınla yazdırıyor. uyan artık!"

--- spoiler ---

(bkz: borderline kişilik bozukluğu)
  • burcu biricik'in başrolünde olacağı dizi. gülseren budayıcıoğlu’nun aynı isimli romanından uyarlanacak.
  • istiklal caddesinde çekimlerine başlanmış, ana yer cihangir de olacak...
  • kitabı beğenenler olmuş haksızlık etmek istemem ama ben hiç beğenmedim. o kadar sıkıcı bir anlatım dili var ki yani komşu teyze beni kapı önünde yakalamış da beni ilgilendirmeyen gereksiz hikayeleri anlatıyormuş gibi hissettim. psikolojiyle uzaktan yakından alakası yok kitabın. sürekli iç sesinden saçma sapan konuşup soru soruyor doktor. hikaye aşırı absürt ve bir kısmının uyduruk olduğu (ressamlı olan bölümler) hissine kapıldım. sırf kitap yarıda kalmasın diye bitirdim ve pişman oldum. buna ayırdığım zamanı başka bir sürü şeyle daha verimli şekilde doldurabilirdim. gerçekten okumak istediğiniz ama zaman bulamadığınız kitaplar varsa bu kitaba yeltenmeyin emin olun bir çok kişisel gelişim kitabı bile buna bin basar. bir de dizisi yapılıyormuş evlerden ırak. zaten spoiler var burada sonuyla ilgili.
  • e dogduğun ev kaderindirde bu kitabın uyarlaması değilmi? aynı kitaptan 2 dizi yapmak saçma değilmi?
  • bilmem kaçıncı yeni histerikli manyaklı dizimiz hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar.

sıkmalı vurmalı dizilerden şikayet ederken işte buradayız.
  • gülseren budayıcıoğlu hikayesiymiş yine. fragmanda kırmızı balonlar var. masumlar apartmanında kırmızı balondan gına gelmemişçesine......
  • fragmaninda yer alan ekranda kocaman love erdogan yaziyor. bilincaltim da hemen sevmeye basladi.
  • başlığı görünce serbest çağrışım yaptı.

tv'deki kız
hesabın var mı? giriş yap