• biraz bekleyince yerini ayak kokusuna birakan huzurdur ayni zamanda.
  • ayak kokusunun beyne verdigi uyusma hissi de olabilir.
  • bu huzurun en temel sebebi küçüklükten beri bir nakış gibi işlenen din olgusunun en önemli gereğini yerine getirmenden kaynaklanır. süperego devreye girer ve kişi suçluluk duygusundan kurtularak huzurla dolar. sonunda allah rızası için bir iş yapmışsındır, vicdanın rahatlar, camiden çıktıktan sonra da bu huzur tekrar kaybolur ve insan yeniden id'in soğuk nefesini ensesinde hisseder. bu süreç bir dahaki cami ziyaretine kadar devam eder.
  • hangi din olduğu fark etmez. din olan yerde huzur olmaz.

zaten huzur denen şey, ödül için dizlerin üstüne çökülen yerlerde olmaz.
  • kilitli ayakkabı dolapları ve asma kilitli bağış kutusu, güvenlik kameralarını gördükten sonra hala daha bu huzuru yaşayabilenleri alkışlıyorum. ben camilerde bunları görünce bırak huzuru büyük bir utanç duyuyorum içeri girerken.
  • tamamen camiye giden kişinin, orada huzur bulacağı ön kabulünden kaynaklı olan durum. bilincin şartlanması. bir hıristıyanın kilisede bulduğu huzurdan farkı olmayan şartlanmışlık sonucudur.
  • en son 9 yıl kadar önce gittim, namaz vakti dışında. sadece ben vardım ve lütfen varlığını göster bana senden vazgeçmek üzereyim diye ağlamıştım. bi şey yap. bi işaret ver.

hiç bi şey yapmadı. bi süre sonra ben de vazgeçtim işte.
  • gotik mimarili kiliselerde tanrıyı hissettiğini huzur bulduğunu söyleyen hristiyanlar var ağlama duvarında yahudiler ve meditasyon yapan falanca doğu dinleri ...

anlayacağınız her şey kafanızın içinde olup bitiyor. daha din nedir ne değildir bilmezken camiden korkardım. hizbullah militanlarının yuvası haline mi gelmiş neymiş çocukluk işte öyle kulağıma çalınmış. şuan ne fobi ne başka bir korkum yok ancak henüz herhangi bir caminin içerisine girmişliğim yok. camileri hep olumsuz anlamlandırıyorum zihnimde. gündemde ırak varken caminin birinde gerçekleşen büyük bir patlamadan dolayı yıkılan minare görüntüleri aklımdan hiç çıkmıyor. durum böyle olunca huzur duymak şöyle dursun bir sakatlık çıkacakmış gibi gelir cami önünden geçerken.
  • çocukken hissettiğim şey. sonra büyüdüm.
  • en son konya alaeddin camii'sinde bulduğum huzurdur.
hesabın var mı? giriş yap