• yozgat müftülüğü,merkeze bağlı sarıhacılı köyü camiinin vekil imamının cuma namazını kılmak üzere camiye gelen yozgat valisi ziya polat’ı tanımadığı için ilgilenmemesi nedeniyle whatsapp hattından bir talimat yazısı yollayarak yozgattaki bütün camilerin imamlarını yozgat valisini karşılama,iletişime geçme,ağırlama, uğurlama konusunda uyardı.yozgat müftülüğü,whatsapp talimatında yozgat valisinin bundan böyle camilere yapacağı ziyaretlerde uyulması gereken kuralları 3.madde halinde tüm imamlara ileterek vali ile iyi bir dialog ve iletişimle ilgilenilmesini istedi
    yozgat müftülüğünce hazırlanıp yozgattaki camilerde görev yapan bütün din görevlilerine gönderilen vali’nin cami ziyaretlerine ilişkin talimat yazısı aynen şöyle :
    “selamun aleyküm değerli hocalarım!
    sayın valimizin bir köyümüzde camimize yapmış olduğu ziyarette bazı aksaklıklar yaşandığı görülmüştür.
    bundan böyle sayın valimizin herhangi bir camimizi ziyareti esnasında;
    1- eğer ezan öncesi ise valimizi dışarıda karşılayıp “sayın valim köyümüze camimize hoş geldiniz” diyerek ilgilenilmesi ve kendinizi caminizi tanıtarak misafir edilmesi,
    2- eğer ezandan sonra gelmişse kürsüde vaaz ediyor iseniz kürsüden "sayın valimiz şahsım ve cemaatin adına hoş geldiniz sefa geldiniz” şeklinde valimize cemaatimize takdim ederek namazdan sonra eğer konuşmak isterlerse “buyurun sayın valim mikrofona arz ediyorum” diyerek konuşma imkanı verilmesi,
    3- eğer hutbe iken gelmişse namazdan sonra cemaate dönüp yine aynı şekilde “muhterem cemaatimiz sayın valimiz camimize teşrif etmişlerdir. şahsım ve cemaatim adını hoş geldiniz. sayın valim mikrofona arz ediyorum” diyerek yine cemaate konuşma fırsatı verilmesi şeklinde valimizle iyi bir diyalog ve iletişimle ilgilenilmesi hususunda ve camiamızın temsili noktasında dikkatli olunmasını diliyorum.
    selam ve dua ile hayırlı çalışmalar...”

edit; kaynak

facebook
  • vali beyin müslümanligina zeval gelmiş. egonuzu yesinler sizin. hutbeden imam hoşgeldin demezse namazınız kabul olmayacak mı?
    büyük ihtimalle olay şöyle;
    köye vali bey gelir. cuma namazi vaktidir , her zamankinden kalabalık bir cemaat tabi ki vali bey gider namaza, imam zaten yeni uyanmış en yoğun günü , cani bogazinda ve daha kendine gelmemiş, namazın telaşıyla ulan bu kravatlilar kim? diye düşünmüş ama vali olacağını anlamamış namazını kılmış gitmiştir. vali makama dönmüş müftüyü aramış "müftü efendi bu hocalarınız beni kicina takmiyor. bir çare bul " der. müftü efendi de " ulan gerizekalı beni rezil ettin salak" demiş ve birdaha olmaması için yazı yazmış.
  • valilerin tebdili kıyafetle gezmesi durumunun artık bize efsane olarak gelmesidir. şimdiki valiler kendini tanımayan kişileri azarlaması moda oldu. valiler herkes tarafından tanınmak istiyorsa hakkın içine daha sık karışıp dert dinlesin.
  • yahu orada maksat ibadet değil mi, okuduğum kadarı ile ezanda namaza davet ederken allah'tan başka ilah yoktur diyor, ardından valiye tapınma, saçma olmuş.
  • ilk madde gayet normal bir devlet adamı köye geliyorsa ya camii girişinde ya da çıkışında devletin imamı tabii ki karşılayacak. okula gitse müdür karşılamayacak mı valiyi?

ancak iş 2 ve 3. maddede sıçıyor. hutbede vali anonsu nedir lan? "ooo ismet beyler de gelmiş, hoş gelmiş sefa vermiş". piyanist şantör mü ulan bu adam?
  • peygamber gelmiş gibi karşılayın bence
    onurlu, gururlu bir imam bunlara anca siktir çeker iyice boku cıktı
  • bu düşüncedeki insanları gördükçe gerçekten üzülüyorum.

insanoğlu andaval olduğunu ne çabuk unutabiliyor. mevki,makam,şan,şöhret... dünya hayatında hiçbir önemi yok. şu anki bulunduğu makama, ondan önce ulaşanlar ne alemde haberi var mı? hayattalar mı yoksa toprağın altındalar mı? "ne önemi var?", diye sorgulayabilirsiniz, hakkınızdır. unutmamız gerekenleri unutuyoruz. güç, iktidar, mevki,şöhret bunların hepsi geçici geçici.. sistemin size getirdiği ekstra bufflar diyebiliriz fakat asla sizi siz yapan unsurlar değildir.

aklınızı yapacağınız işten çok "bireysel zevk(haz)" için kullanacaksanız sizden bir cacık olmaz. size verilen konumun anlamanı hâlâ idrak edememişsiniz demektir. ister kaymakam, ister vali, ister cumhurbaşkanı olun fark etmez. bulunduğunuz konum halk içindir. amma velakin güzel yurdumun "aptal yöneticileri" kendisini toprak ağası sanıp, istediği atı koşturabileceğini düşünmesi, gerçekten üzücü.

oku diye başlayan bir dinin, okumayı bırakan milletisiniz.
  • (bkz: şahsım) *
  • devlet dini yönetirse olacak olan budur.

buralar hep garabetti, hem tuhaftı ama şu akp döneminde olduğu kadar ayyuka çıkmamıştır bu türden durumlar.

camiye veya herhangi bir ibadethaneye, vali olarak, başkan olarak, reis olarak, vekil olarak, yargıç - hakim - avukat - savcı olarak, doktor olarak vb. bir şey olarak gidilmez, insan olarak gidilir. ibadet etmek için gidilir.

vali, tanınmak ve ağırlanmak istiyorsa kendini zoraki buyruklar ile değil; halka temas ederek ve hak ederek tanınmalı ve ağırlanmalıdır. seçilmemiş, atanmış bir makamda kendisini zorlama mertebelerde konumlandırmamalıdır.

hani islam dinince cami allah'ın evidir ya; siz bu eve protokol (uyulması gereken kurallar) dayattığınız zaman mal sahibinden rol çalmış oluyorsunuz aksi takdirde. öncelikle bu ev kimin ve burada kimin kuralları geçerli bir karar verseniz iyi olur. işinize geldiğinde sizin eviniz, başka türlü allah'ın evi olmaya devam edecekse; tarih sizi utanç ve esef ile yazacağı gibi kargaların bile güleceği düzeyde komedi girişimlerinizle de not alacak yoksa.
  • istanbul tuzla da bir cuma namazında cemaat ile vali beklemiş biri olarak başlarım öyle protokole.

allah'ın evin de kime neye protokol lan. camii dışında vali o cami içinde yanında ki hamal hasan ile farkı yok olmamalı. ne allah huzurunda ne de imam huzurunda.

2 yıl önce tuzla da cuma namazı için gittiğimiz de hoca işi ağırdan aldığı çok belliydi sonra kendisi de söyledi birazdan valimiz gelecek birazdan başlarız namaza diye. zaten cemaatten itiraz edenler oldu "namaz valiye değil vali namaz saatine uysun da erken gelseydi" diye. herkes cuma için işinden izin alıyor. o gün geç kaldık işimize de. bu her şeyden önce vebaldir. ben ve pek çok kişi hakkını helal etmedi o gün. böyle ibadet olmaz kaldı ki bir daha da o camiye gitmedim.

ben o zamanlar valinin böyle bir talebi yoktur kraldan çok kralcı memur imam yüzünden olmuştur diye düşündüm. koca vali beni bekleyin demez heralde diye düşündüm. ama şimdi bu haberi görünce belli ki vali sıkıntı yaratmış ki müftülük uyarı yapmış.
hesabın var mı? giriş yap