şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu amcaların devamlı camiide olmasının 2 sebebi vardır birinci ve en güçlü sebep gelinlerinden kaçmalarıdır beraber yaşadığını düşünürsek tabi ikinci sebep ise her camiinin altında bulunan çay ocaklarıdır.ayrıca çay ocağında camii imamının çok hızlı namaz kıldırdığı için dedikodusunu yapıyolar.son olarak bunların içinde imamdan daha bilgili olduğunu düşünüp sürekli müezzinlik yapan ve imamdan rol çalmaya çalışan bi amca da bulunur.
  • ergenliğe girmiş her müslüman için 5 vakit namazın farz olmasına ve cemaatle kılınan namazın 27 kat daha sevap olmasına rağmen, ülkemizde maalesef iyice yaşlanıp emekli olduktan sonra vakit namazı için camiye gitmeye başlayan amcaları da içinde barındıran topluluktur. ülkemizde cami cemaatinin çoğunluğu yaşlı amcalardır. muhtemelen bu yaşlı amcaların da çoğunluğu gençliğinde vakit namazlarını camide kılmamışlardır. aynen geleceğin yaşlı amcaları olan şimdiki müslüman gençler gibi.

    evde bütün gün oturup 50 yıllık karısının yüzünü görmektense kendi yaşıtlarıyla takılmayı daha cazip bulan bu amcaların vazgeçilmez mekanların biri de cami yakınlarında bulunan kahvehanelerdir. çünkü vakit namazı öncesi ve sonrası cami yakınlarında bulunan kahvehanelerde en azından sosyalleşme imkanı bulurlar. çoğunluğu yaş itibariyle sağlık sorunlarından muzdariptirler zaten. bu yüzden bir nebze olsun yaşıtlarıyla iki kelam ederek hayatlarının son çeyreğini biraz daha mutlu geçirmek isterler. ülkemizde neredeyse şirket ceo'su değilseniz emekli olduktan sonra dünya turuna çıkma imkanı pek olmadığından, insanlar zar zor geçimini sağladığından geriye pek başka seçenek de kalmıyor sosyalleşme için. hele anadolunun küçük bir kasabasında ikamet eden 80 yaşındaki bir amca için. kahvehanelerdeki ve cami bahçelerindeki muhabbetlerin trend topic'leri ise imamın namaz kıldırma biçimi, hastalıklar, gençlik anıları, köyleri, torun torbaları ve siyasettir. arada birbirlerine espri yollu takılan muzip amcalarda muhabbetlerin tadı tuzudur. bir yaşlı amcanın ev, cami ve kahvehane üçgenindeki hayatı böylece akıp geçer. ta ki birgün selası okunana kadar.
  • tanım: pek çok sözlük ateistinin de gelecekte dahil olacağı yaşlı amcalardır. allah cennetine kabul buyursun.