şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neden olmasın? eminim şimdi gelip burada, yok halıları çalarlar, içeriyi kirletirler diyenler olacaktır. camiye tek bir görevli bırakılarak bu sorun çözülebilir.
  böyle faydalı bir iş yapılsa, her gün toplanan yardım paraları hariç yılda 8 milyar tl harcayan bir kurum ilk defa dişe dokunur bir iş yapmış olacak. camilerde her gün milyonlarca insan sokakta kalanlar üşümesin veya aç kalmasın diye dua edeceğine gerçek bir iyilik yapılmış olacak.

  edit: caminin önündeki bankta sabahlayacaksa bir evsiz, kapısında koskoca kilit olan caminin orada hiç bir manevi anlamı kalmaz.
  örnek olarak, en fazla evsizi barındıran istanbul'u ele alalım: istanbul müftüsü prof. dr. hasan kamil yılmaz, istanbul'da 3 bin 365 cami oldugunu belirtmiş. istanbul'da sokakta geceyi geçirenlerin tahmini sayısı ise ortalama 10.000 kişi. her camiye ortalama 3 kişi düşüyor.

  edit 2: avrupa'nın pek çok ülkesinde kiliseler 24 saat açık, pislik yuvası olmuyor. ülke genelinde cem evleri sıcak çorba dağıtıp yatma imkanı veriyor pislik yuvası olmuyor. ama söz konusu cami olunca hemen pislik yuvası olur diyen tipler burada analiz yapıyor. anladığım kadarıyla sizin için önemli olan şey soğukta yatan birisinin ısıtılması değil, soğuktan ölen birisini musalla taşına konulup namazının kılınmasıdır. bazıları ise neden başka bir yer değil de cami şeklinde serzenişte bulunmuş, benim bildiğim kadarıyla "allahın evi" sıfatını taşıyan yer spor salonu değil camidir. bu başlık altında yazılanları erinmeyin ve vaktiniz varsa mutlak suretle okuyun. ülkenin ahlak karnesi olabilecek nitelikte yazılar mevcut.
 • kesinlikle katildigim önerme.. hatta up..
 • surileri yerleştirdiklere evlere birer birer dağıtsınlar evsizleri. ya da konteynırlara. kendi ülkenin vatandaşına göstermediğin ilgiyi bu nargileci puştlara gösteriyorsun , çok yanlış.
 • her ne kadar teorik olarak işe yarar gibi gözükse de pratikte birçok problemi içinde barındırır.

  hırsızlık
  temizlik unsuru
  güvenlik
  vs. uzatılabilir. amma velakin bunlar problem olmasa çok güzel bir öneri aslında suserler.
 • mantıklı bir istek. sadece camiler değil bütün ibadet yerleri gece kapalı ve bomboş duracağına evsizlere açılmalı. hatta dinlerin dünyaya yapacağı en büyük iyilik bu olabilir.
 • evsizlik sorununu çözmek yerine evsizleri dine ve akp^nin kucağına atmakla kalmayacak bir de cami inşaatlarına hız kazandıracak akıl yoksunu öneri.
  bu ülke yıllardır yoksullukla mücadele etmek yerine yoksulluğu yönetiyor, şimdi de hem de ekonomik krizin üstümüzden geçtiği bir dönemde potansiyel evsizler de dahil tüm evsizleri camilere göndermek sadece ve sadece yeni ve gereksiz yüzlerce cami inşaatına yol açacaktır. ya inşaat resulullah!
 • evsizler için illa böyle bir şey yapılacaksa camilere görevli koymak gibi absürd fikirler yerine belediyeleri işe koşmalılar. belediyelerin aylık bültenler ve festivaller için harcadıkları paralar bu tür sosyal işlere çoktan yeter de artar bile. ama bu bile çare olmaz bu işler için. çünkü bir çok evsiz, ev bulamadığı için değil, evsiz olmayı tercih ettiği için evsizdir. bir belediye başkanı şehirdeki evsizler için yatak ve yemek gibi her türlü ihtiyacın karşılandığı bir yer açmış ve tüm evsizleri toplamıştı. sonuçta evsizlerin çoğu mekanı terk edip eski hayatlarına geri dönmüştü.
 • o zaman diyanet işe yarar, olmaz.
 • çözüm, sonucu iyileştirmek değil de sebebi ortadan kaldırmak olmalı sanki.
 • bizde amerikan tipi gidecek yeri olmayan evsizler yok. evi olup da gitmeyen müptezel tipli adamlar var. bunları camilere toplayıp adeta teşvik etmenin bi manası yok. o yüzden pek faydalı olmayacak bir fikirdir.

  yalnız ben bundan yıllar önce bir keresinde camide uyumuştum. (bkz: #71562522)