şükela:  tümü | bugün
  • az önce evime yakın bir cami'de karşılaştığım uygulama. bir dini inancım olmaması nedeniyle cami'ye pek gitmem, anca özel günlerde, kültürel etkinliklerde gidiyorum, o yüzden hep böyle mi bilmiyorum.

bugünün kandil olması sebebiyle cami'de iftar yemeği yapılacağı duyuruldu. bu gelenekselleşen bir etkinlik ve bende önem veriyorum. geçen sene de gitmiştim fakat insanların yağmur (masalar açık alandaydı) altında ıslandıklarını görünce geri dönmüştüm. bu sene biraz daha erken gittim, kapalı alana girdim. 8 kişilik masalarda 2'şer 3'er kişi oturmuştu. hangi masaya yönelsem gelecekler var dedi. en son bi masaya oturdum. içeride ki masalarda dolmaya başladı. iftara 20 dakika kala millet yağmur altında ıslanmaya başladı.

salonun 3 te 1'i şeritle çevrili halde boş duruyordu. görevliler herkesi geri yolluyordu. 200 kişilik yer boş dururken millet ayakta, yağmur altında ellerinde yemeklerle bekliyolardı. görevlinin yanına gittim;

'' millet ayakta ellerinde yemekle ıslanıyor, burası boş, alsanıza'' dedim cevap ise kan dondurucuydu
    ''burası protokol'ün yeri, buraya sadece protokol olan, tanıdığı olan ve kuran kursuna katılanlar oturabilir'' dedi.
    millet ayakta burası boş, ne biçim müslümanlık bu, cami değil mi burası''
    ''dışarda ki masalara otursunlar (yağmur yağıyor hala) ezan dan sonra boş kalırsa alırız normal halkı'' dedi.

cami'de, allahın evinde protokol uygulaması böyle oluyor. normal halk iseniz, sade bir müslüman iseniz cami'de bile bir hakkınız yok. allahın evini bile insanlara kapatmışlar puştlar. cami'de bile adam kayırma başlamış.

bu kandil'e özel bir durum olabilir, yemekle de alakalı olabilir ama hiç bir dine yakışmayan bir hareket.

ek olarak zamanında bir duyumdu, varsa giden bilir. ankara'da cemaate kapalı ve sadece siyasilere ve protokole ait namaz kılma yeri olan cami olayı da var. eskişehir yolunda olan camiden bahsediyorum.

edit; sanırım tüm her yerde buna benzer uygulamalar var. insanlar dini aktivitelerde protokolüne göre yer buluyor. tık tık

cehaletime verin bu gayet bilinen ve olağan bir uygulamaymış hatta zamanında başlığı da açılmış.
    aramaya inanmadığım için özür dilerim.

(bkz: camide kırmızı şerit çekerek protokol yaratmak)

hakkında basında da bol bol haber çıkmış.

ilgili bir tane tık tık
  • akp doneminde bas gosteren, devlet erkaninin gittigi her yerde sevabi en bol yer olan vip noktalardan rezervasyon yapmasiyla ortaya cikan akimdir. (bkz: imam osurursa cemaat sıçar)