şükela:  tümü | bugün
  • yıllık bütçesi diğer bir çok bakanlıktan yüksek olan diyanet işleri başkanlığı'na bağlı olan camilerde bitmek tükenmek bilmeyen para toplanması hadisesidir.

bugün cuma namazını kıldığım izmir'deki bir camide çorum'da yapılmakta olan bir cami için para toplayacaklarını söyledi cuma hutbesinde imam. konu hakkında bilgisi olan aydınlatsın lütfen; çorum'daki camiyi devlet ya da diyanet işleri yaptırmıyor mu?

edit: yaptırmıyormuş, yeşillendirenlere teşekkürler.
  • bu işlerle ilgilenmesi gereken ve müthiş bir bütçeye sahip diyanet'in 7/24 orucumuzu neler bozar, kız erkek yanyana durur mu, günün hangi saatinde sevişmek caizdir gibi mühim konularla ilgilenmesi yüzünden camilere yardım edememeleri sonucunda gerçekleşmektedir.

oflu hoca bile isyan etmektedir bu duruma.

https://www.youtube.com/watch?v=86-knzlomcu
  • george carlin'in meşhur gösterisini akla getirendir.
  • bu toplanan paraların karşılığında makbuz kesilmez, herhangi bir takibi yapılmaz.
  • devletten 5.5 milyar para alan diyanet bi zahmet karşılasın diyerekten katılmadığım eylemdir
  • küçük bir çocukken bana göre son derece "dindar" olan dedemin neden bu para toplama olaylarına aşırı şekilde tepki gösterdiğini, para toplayan hocayla tartışmaya kadar gittiğini görünce üzülürdüm, ne bileyim.

adam haklıydı ama işte. aynı parayı kitap alıcaz, bir çocuğu sevindiricez desek vermezsiniz diye kızardı diğer "yardım edenlere". onlar da aslında yaşlı olmayan ama hastalığı nedeniyle yaşlı görünen dedeme bunak ihtiyar muamelesi yapar, gülüp geçerlerdi.

evet, bu kadar salak bir milletiz.
  • camilerde toplanan paranın %20'si türkiye diyanet vakfı'na gider.

diyanet vakfı bu paraların bir kısmı ile burs verir. burs verir dediysek kendi çocuklarına verir öyle herkese vermez.

(bkz: #37389303)
  • zorla mı alıyorlar? seni dolandırıyorlar mı? kiliseye gidersen orada da mum yakmadan önce bağış yapıyorsun. türkiyede din hizmeti; sağlık, eğitim gibi devletin sunduğu hizmetlerden. ve diğerlerinde olduğu gibi din hizmeti alan vatandaşın biraz destek çıkması gerekiyor. ha din hizmeti almayanların vergilerinden niye diyanete gönderiyorsun dersen. haklısın kardeş. bende vergilerimle yapılan pek çok şeye karşıyım. belki birgün daha adil bir sistem kurulur.
  • karşı olmadığım uygulamadır. ancak asıl sorun şu: verilen paraların takibinin doğru düzgün yapılmaması ve sokakta gezen cami dilencileridir.

önerim şudur: online makbuz uygulaması ve giderlerin tamamının online ortamda kaydedilmesi. bunu yapacak olan da imam veya müezzindir. basit bir yazılımla bu sağlanabilir. ayrıca cemaatten seçilen bir grubun şahitlik yapması gerekmektedir.