şükela:  tümü | bugün
 • diyanet işleri başkanlığı'nın bütçesi rekor seviye'ye çıkartılmasına rağmen her hafta özellikle cuma namazlarında halk'tan talep edilen yardım paraları ne yapılıyor sorusuna cevap arayan kişinin çektiği video.

  --- haber alıntı ---

  istanbul, yenidoğan bilal-i habeşi camisi’nde görev yaptığını iddia eden imam ebubekir karsan, camilerde toplanan paraların nerelere harcandığı meçhul olduğunu söyleyerek bir video çekti.

  kaynak

  --- haber alıntı ---
 • sabah gormus ve buyuk ihtimal fetocu olan edilecek demistim. bakalim ne olacak.
 • fetönün kursları, ablaları, maklubelerine gidiyordu. reis müdahale etti de kaynakları kesildi.
 • (bkz: man adası)
 • camilerde parayı cami dernekleri topluyor ve bu paralar çoğunlukla dernek masraflarına gidiyor.
 • nereye harcandığının bir önemi yok. burada toplanan para indikatör olarak kullanılıyor.

  halkın din algısı, din üzerinden daha ne kadar sömürülebileceğinin göstergesi burada toplanan paranın bir fonksiyonudur. ne zaman ki bu yardım kutularında sıfır görürüz, o zaman din özgürleşmeye başlamıştır diyebiliriz.
 • deistler daha kolay lokma olduğu için onları dine çekmek amaçlı rüşvet olarak kullanılıyor. yalnız bana öyle bir rüşvet gelmedi. yoksa tabii ki dine teşvik olurum.
 • beş vakit abdest alan (bkz: hijyen), yani hijyen önem veren, elit müslüman ların, bir kısmını elit escort karılara harcaması mümkündür.
 • ironilerin ve serzenişlerin yanında gerçek bir bilgi vereyim.

  diyanet işlerinin izni veya direktifi doğrultusunda toplanan paralar hemen topladığı gün akşam 5'e kadar diyanete yatırılır. yatırmazsan toplayanın hemen üstüne çökerler. diyelim o gün 1000 tl topladın yatırdın diyanete, sonra sana para lazım oldu 5 ay sıra beklersin 3 kuruş yardım gelecek diye.

  siz diyanetin o paraları ihtiyaç sahiplerine yedireceğini mi sandınız?
 • devlet memuru olupta yani devletten maaş alıpta bedava konutta oturan bir tek cami imamları var sanırım. ülkemizde neredeyse her camiinin, yani ibadethanenin bahçesinde ev vardır. her ne hikmetse başka hiç bir devlet memuruna verilmeyen bir imtiyazdır işyerinin bahçesindeki ev. toplanan paralar konusuna bağlamak gerekirse birkaç kelam etmek gerekir.
  şimdi diyanetin bütçesi malum. epeyce yüksek. yardımlara ihtiyaç yoktur diye tahmin ediyorum. e orada çalışan memurada ev falan verilmiş. ayrıca bilmiyorum ama elektrik su ödediğini de zannetmiyorum bu hanelerin. dolayısıyla bu memurunda ihtiyacı yoktur diye düşünüyorum. zira babam devlet memuruydu ve kirada oturuyorduk, hiç yardım almadık milletten. ayrıca bu paraları mutfak harçlığı yapacak hali yok ya görevli memurun.
  bu durumda eski zanlı ve merhum bir hocanın lafı geliyor aklıma. ne diyordu?
  “camiler kışlamız” diyordu.
  alın size büyük resim. artık anlamışsınızdır paraların harcandığı yeri.

  not: bu camii bahçelerindeki evlere takmış durumdayım.