şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın tam hali 'camileri genelev yaptılar' diyen öğretim üyesine verilen ceza.

  böyle ağır ithamlardan sadece disiplin cezası alarak kurtulması şahsımca bu ülkeye hakarettir.

  çanakkale onsekiz mart üniversitesi (çomü), ilahiyat fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. dr. abdullah akın'a konuk olduğu bir programdaki "1924'te çanakkale ve bursa'da genelev olarak, ahır olarak kullanılan camiler var" sözleri nedeniyle ceza verildi.
  çomü tv ve radyosu'nda 20 şubat'ta padişah 2 abdülhamid'in vefatının 100'üncü yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen programa konuk olarak katılan ilahiyat fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. dr. abdullah akın'ın, "12 haziran 1924'te camiler kapatılıyor, düşünebiliyor musunuz? camiler satılıyor. çok özür diliyorum, çanakkale ve bursa'da genelev olarak kullanılan camiler var" sözleri, kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

  tepkiler üzerine harekete geçen çomü ilahiyat fakültesi dekanlığı, akın hakkında idari soruşturma başlattığını açıklanmıştı.

  çomü rektörlüğü tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, soruşturmanın tamamlandığı belirtilerek, ilahiyat fakültesi öğretim üyesi dr. öğr. üyesi abdullah akın'a disiplin cezası verildiği kaydedildi.

  'çanakkale kastedilmemiş'

  üniversitenin internet sitesi üzerinden 'kamuoyuna duyuru' başlığıyla yayımlanan açıklama, şöyle:

  "üniversitemiz ilahiyat fakültesi öğretim üyesi dr. öğr. üyesi abdullah akın'ın, üniversitemiz web tv kanalı olan çomü tv'de yayınlanan ve ölüm yıl dönümünde ıı. abdülhamit'i konu alan söyleşisinde, cumhuriyet'in ilk yıllarında camilere yönelik iddia ettiği bazı uygulamalara ilişkin ifadeleri kamuoyunda bazı tepkilere yol açmıştı. üniversitemiz ilahiyat fakültesi dekanlığı tarafından açılan inceleme sonucunda, yine ilahiyat fakültesi dekanlığı tarafından soruşturma açılmasına karar verilmiş, görevlendirilen soruşturmacı, yürüttüğü soruşturma sonucunda raporunu tamamlamış ve rapor doğrultusunda dr. öğr. üyesi abdullah akın'a, 2547 sayılı yasa ve 657 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak disiplin cezası verilmiştir. dr. öğr. üyesi abdullah akın, savunmasında 12 haziran 1924 tarihli türkiye'de cami kapatma-satma uygulamalarına zemin hazırlayan bir hukuki belgeden bahsetmiştir. daha sonra zaman içerisinde bazı camilerin satıldığını, satın alan kişi veya kuruluşlar tarafından amacı dışında kullanıldığını belirtmiştir. verdiği örnekler bağlamında 'bu dahi yapıldı' anlamında tepki çeken örneği verdiğini, ancak bu örneği çanakkale ile bağdaştırmak niyet ve düşüncesinin olmadığını, canlı yayın akışından kaynaklı hızlı ifadeler sonucunda çanakkale kastediliyormuş gibi anlaşıldığını ifade etmiştir. özetle, söz konusu ifade ve cümleleri özel olarak seçmediğini, tamamen canlı program akışından kaynaklanan bu ifadelerin hiçbir kişi, kurum veya toplumun bir kesimini hedef almadığını, özellikle de çanakkale'nin bu eylemlerin yapıldığı bir şehir olarak kastedilmediğini belirtmiştir. kamuoyuna saygıyla duyurulur".

  kaynak