şükela:  tümü | bugün
  • devletin kendi koyduğu yasa ve kurallara uymaması ile ortaya çıkan gerekliliktir. kimse bu işi "din" çerçevesinde konuşmasın. 610 yılında hoparlör olmadığı gibi (madem dinleri konuşurken dönem koşullarını önemseyerek güncelleme yapma şansımız yok) bu bir sağlık ve gürültü kirliliği konusudur.

yönetmeliğe göre aşılmaması gereken ses sınırları aşağıdaki gibidir. camiler yerleşim yeri içerisine yapıldığına göre en yakınındaki konut içerisinden ölçümler yapılarak hoparlörlerin ses oranı buna göre düzenlenmeli ya da hoparlörler komple iptal edilmelidir.

iç mekan gürüldü sınırları tablosu

ben artık cimer'e yazmaktan bıktım. cimer müftülüğe yönlendiriyor, müftülük camiye iletiyor. 3 gün ses normal seviyelerde olurken 4. gün başa dönüyoruz.

bu iş git gide müezzinlerin sidik yarışı haline geldi. kimin hoparlörü daha çok ses çıkaracak diye yarışır oldular. yukarıdaki camiden ses açılınca aşağıdaki de onu bastırmak için daha da açıyor sesi.

cem yılmaz'ın renkli televizyon hikayesi'ne döndürdüler olayı. vatandaşın konforu, hakları kimsenin umurunda değil.
  • cimer'e yazalım.

muhakak bir çözüm bulunur. cidden bu kadar çok ses çıkması rahatsız ediyor.
  • km2 başına düşen cami sayısının da yüksek olduğu gözönüne alındığında gerçekten rahatsız edici boyutlara ulaşıyor gürültü. merkezden düğmeye basıp aynı anda çok sayıda camiden ezan okutulmasının arkasındaki mantık nedir? merkezi konumdaki bir camiden ezan açılması neden yeterli değil? 3-4 aynı sesin üst üste binmesi neye hizmet ediyor?
  • bizim yurdun hem yanında hem önünde hemde 20 adım ilerisinde hatta 100er adım uzaklıkta 2ser cami daha vardı. neyse efendim bu tam yanda olan imam bizim yurda takmıştı. diğer camilerden ses gelmezken bu imam abimiz vaazları dışarıya son ses açtığı hoparlör ile verirdi. ders çalışmak filan imkansızdı. hatta ara ara yurda sataşirdi. vaazlarda ikide bir gençlerimiz hiç öte tarafı düşünmüyorlar. hep ders çalışıyorlar öte tarafa çalışmıyorlar diye laf sokardı. camiye gitmeden istisnasız bütün vaazları dinlemiştim. dindar arkadaşlarımızda cumaya yetişme derdi olmadan namazlara odasından iştirak edebiliyordu.

sadece cami sesi değil genel anlamda gürültü sorunumuz var. biri müziği son ses açar 10km hızla trafiği tıkayarak gezer. oburu gece 12de evi süpürür. iş makineleri gece gündüz demez çalışır. camilerin son zamanlarda daha çok göze batmasının sebebi dua ediyoruz diye milleti rahatsız etmeleridir. benim bildiğim dua sakin bir şekilde edilir. sonuçta allah'tan bir şey istiyorsun. bunlar cihata gidiyor gibi bağıra bağıra dua ediyorlar. birde hoparlörü son ses yapınca kulaklar kanıyor
  • sokaklarda megafonla son ses gezen hurdacıları, overlokçuları, patates-soğancıları görmezden gelenler, kutsalları ezana hiç ilişmez. çarpılırlar sonra allah korusun.
    cami, seccade, tesbih, rahle, ezan kutsaldır. insanın yaşam kalitesi olmasa da olur önemsiz bi ayrıntı onlara göre.
  • biraz önce burnumuzun dibinde olmayıp burnunun dibinde başka apartmanlar bulunan caminin de sesinin aşırı açık olmasından ötürü katıldığım kampanya.

çok bağırıyonuz kardeşim. adamlar oruç ağız sesleri çatallanıyor sesleri kırılıyor, gayet saçma sapan bir sisteme bağlı hoparlöre verilmiş o ses iyice boğuklaşıp bir de desibel yükseltilince siz islamiyeti değil satanizmi telkin etmiş oluyorsunuz.

sayın diyanet!!! anladın mı canım!!!

o kadar para götürüyon hazineden, denetlemesini de bilicen. her boku parayla yapıyon gözüm üstünde.
  • muhakkak çıkıp ezanları susturamazsınız diyenler olacaktır.maksadın asla o olmadığını toplumun çoğunluğu maalesef anlayamiyacak.
  • kesinlikle bir standardı olmalıdır.

örneğin metro projelerinde anons sistemleri kurulurken uluslararası standartlara göre, aynı anda hem duyulmayacak kadar sessiz olmayan, hem de kulağı parçalamayacak kadar gürültülü olmayan bir db değeri seçilir.

camiler için de böyle bir düzenleme yapmak dünyanın en zor şeyi olmasa gerek.
  • kesinlikle böyle bir desibel sınırı olmalı ve buna uyulmalı. amaç ibadet vaktinin geldiğini duyurmaksa bu daha düşük sesle de yapılabilir. bu sadece camiler için de değil, seyyar satıcılar, iş makineleri ve ses üreten her şey için geçerli.
  • konuşulabilir tartışılabilir.

moderatör bunu sansürledi ise de benim düşüncem şu hassas süreçte yazarlarımızın hukuki yaptığıma uğrayıp başlarının ağrımamasını istedikleri için yapmıştır.

iyi niyetle yaptıklarını düşünüyorum.