şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1927 yılında tüm türkiye’de, okulların iki katı, “14.425 okula karşılık, 28.705 cami” vardır.bu nedenle, 17 nisan 1927 tarihli 1011 sayılı bütçe kanunu’nun 14.maddesine göre, türkiye’ye gerçekten ne kadar cami ve nekadar din görevlisi gerektiğinin 31 mayıs 1928 tarihine kadar belirlenmesi istenmiştir.
  bu konudaki nizamname, 5 ocak 1928’de kabul edilmiştir.
  daha sonra bu nizamname biraz daha genişletilerek 25 aralık 1932 tarihinde “cami ve mescitlerin sınıflandırılması hakkındaki nizamname” adıyla yürürlüğe girmiştir.
  bu çerçevede türkiye genelinde “ihtiyaç fazlası” olduğuna karar verilen camiler belirlenmiştir.
  yanmış yakılmış, asırlarca ihmal edilmiş, yokluk ve yoksulluk içinde kıvranan, sıfırdan imar edilen ve kalkındırılmaya çalışılan, genç cumhuriyeti kuranlar; “aşırıya”, “lükse”, “gösterişe” değil, türkiye’nin gerçek ihtiyaçlarına önem vermiştir.
  tasnif dışı camiler dönüştürülerek farklı amaçlar için kullanılmıştır; ama asla, camiler, ahır, eğlence merkezi veya tuvalet yapılmamıştır.

  günümüzde ise camiler akp'nin tekeline girmiş, seçim zamanı olsun olmasın gerek cami hocalarının vaazlarıyla gerekse recep tayyip erdoğan ve akp resim ve afişleriiyle kullanmak suretiyle adeta akp parti ofisine çevrilmiştir.

  konuyla ilgili gazete haberleri:

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  ve daha onlarcası..
 • ''hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler allah içindir. o halde, allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın'' cinn18
 • ikisi de siyasal islamcıların zamanında meydana gelmiştir.bilmeyenler için kaynak