şükela:  tümü | bugün
 • nouvelle vague adlı grubun ın a manner of speaking, too drunk to fuck, making plans for nigel ve guns of brixton şarkılarını seslendiren slav kökenli fransız şarkıcısı.le sac des filles ve le fil diye 2 tanede solo albümü var.sesi insanda huzurlu bir yerde yaramazlık yapma hissi uyandırıyor.
 • çok bekledik kendisini...gelsin konserde dans etsin,bizi alıp başka yerlere götürsün die...ama gelmedi...çok yoğunmuş çünkü programı...bizde öle kalakaldık.. şampanya patlatıcaktık oysaki onun için..
 • fransiz muzik odulleri sirasinda sunucular tarafindan baya bir ezilmistir kendisi. aaa camille.. tamam camille.. camille'in kucuk dunyasi, seni anliyoruz camille diye diye kizcagizi yerine oturttular halbuki kendisi son derece akilli hatta sciences po mezunu bir hatundur.
 • bazı insanlar. en beklenmedik anda hayatınıza giriverir ve vaktinizi düşüncesizce çalarlar. büyülüdür bunlar. bakar, okur, izler, dinlersiniz, günlük programınızın bir parçası yaparsanız. camille'i ilk dinlediğimde "dünya üzerinde en seksi "fuck" diyen insanı duydum, güzelmiş" demiştim. in a manner of speaking'den sonra metrelerce yükseklikten betona düştüm "bu nasıl bir kadındır?" dedim. repeat diye bir hastalığa tutuldum, komşularımı muhtemelen rahatsız ettim. nouvelle vague konseri için haftalar öncesinden heyecanlandım gözümü kapatıp kendimi aşağıda onu sahnede izlerken düşündüm. saç kesimim sevimsizdi, camille'in sadece bir fotoğrafını görmüştüm, çok güzeldi. gelmedi. bir süre ara verdim. sonra kafamda birisi bir düğmeye bastı. camille vakti gelmişti tekrar artık fotoğraflarına bakabilecek, albümlerini dinleyebilecektim.

  ukala bir duruşu varmış, çok hoşuma gitti. şarkı söylerken devinen hamurdan bir şey gibi. kendiyle oynuyor, eline geçirdikleriyle hiç kimsenin aklına gelmeyecek münasebetlerde bulunuyor. bir performansta elinde mızıka too drunk to deyip mızıkayı üflüyordu fuck demek yerine. onu hem anlıyor hem de daha çok tanımak istiyordum. burnu biraz biçimsizdi ve çok güzeldi. le sac des filles temeli sağlam ama ara sıra da ip cambazlığı yapmak uğruna altını boşaltmayı becerebilen bir albümmüş. music box'lar, çanak çömlekler, güzel yaylılar, oyunbaz sözler...

  su gibi söylüyor camille bazen de sesi pas gibi takılıveriyor, çok iyi zamanlanmış tansiyonu var bu kadının vokalinin, şarkı söylemekle yakından veya uzaktan alakalı herhangi bir insanda beğeni ve bilinçaltı kıskançlığı yaratabilecek güçte bir ses.

  le fil ise daha "ben buradayım, ipi tutun takip edin" diyen bir albüm. camille kendiyle de müzikle de oynuyor yine allta tek bir nota, tüm albüm boyunca. "altta hep aynı ses var dinle bak deyince çok öne çıkan, şarkıya konsantre olunca yok olan". her performans öncesi elinde gazlı bir kalem ya da göz kalemiyle sol gözünden aşağıya kıvrılarak inen bazen kulak arkasında duran bazen de memelerine ulaşan kesintisiz bir çizgi çekiyor. "benim adım c ile yazılan carin'ken sen bana nasıl olur da k ile karin dersin?" diye sorabiliyor bir şarkıda. detonasyonu armoniye çevirebilecek bir müzikal zekası var. canlı albümündeki performanslar kusursuz asla değil ama hayranlık uyandırıcı. beatbox yaparken davul gibi duyulmaya çalışmıyor primitif sesler çıkarıyor titrek çığlıklar atıyor, human beatbox'ı benim için tekrar tanımlıyor.

  dünyaya ismi cismi belli olmayan yaratıların sol cebinde gelen nadir insanlardan camille. benim haftalarımı çalmış, playlistimi işgal etmiş, bana buradan aşk mektubu yazdırmış...önemsiz şeyler bunlar. camille çok insani bir şeyden hareketle yapıyor ne yapıyorsa. içindeki arsız yaratıcı tarafı çalıştırıyor. tekrar ediyor, yeniliyor, kıpırdıyor, tuhaf şekillerde el çırpıyor, ya-ra-tı-yor.

  son zamanlarda başıma gelen en güzel şey.
 • ilk dinleyince björk'ü hatırlatan ancak aslında pek de alakası olmayan samimi ama gizemli ses*
 • yeni albümü için (bkz: music hole)
 • fransızcayı güzelleştiren bir insan kendisi.
 • öyle bilmem kaçıncı nesilli, hoş gelmişli beş gitmişli bir entry yazmadan sözlük yazarı olduğunu belirtmek istediğim yazardır. evet yazar; iyi yazan bir yazar. hakkında bir başka tanım veya bir örnek vermem halinde, özgürlükçü olduğunu ama salak olmadığını da not düşebilirim.