şükela:  tümü | bugün
 • bugun bile kabullenilemeyen seyleri 1800 lü yillarda zorlayici anne, kotu maddi durum , unlu ve basarili bir erkegin "ogrencisi" sıfatı altinda kalma , metres muamelesi gorme, ünlü birinin adi altinda anilmamak icin sevdigi erkekten bile uzak durarak eve kapanip tum o mermerlerle tek basina mucadele etme, biri digerinden kisa bir bacak ve icte kalmis yiginla yikici hayal , bebegini kaybetme ,asagilamasi gerekirken asagilanma ,ihanete goz yumma ve bunun gibi yiginla imkansizliklara ragmen direnip, aci cekerek kelimenin tam anlamiyla maddi manevi surunerek basarmis , basarmanin otesinde yaratmis kadindir. dunyaya erken ve fazla gelmis insandir.

  akil hastanesinden cikmak icin cirpinip ölüp gidisine kendi kendine seyirci kalmak zorunda kalirken oldukten sonra mezarina bile sahip cikilamayan, akil hastanesi bahcesinde yitip giden,arazi istimlak edildiginden kemikleri kaybolan sanatci.

  (bkz: l age mur)
 • hayatini saplantili bir ask ugruna mahvetmis,sanatinin zirvesine cikabilecegi bir donemde kendi kendini yok etmis loser bir heykeltras.l'age mur ve les causeuses adli eserleri cok guzeldir
 • annee delbee'nin "bir kadın" isimli kitabından hayatını okurken rodin düşmanı olmamak neredeyse imkansız gibidir. kitapta anlatıldığına göre rodin ve camille'in annesi hastaneye kapatılması için ortak çalışmışlardır. yazık ki yaşadığı dönemde kendisini destekleyen sadece kardeşi paul'dür ki yine kitaptan anladığımız kadarıyla o da basiretsizin tekidir. sağlığında gölgesinden kurtulamadığı rodin'den öldükten sonra da kurtulamamıştır maalesef ve eserleri rodin müzesinin alt katında sergilenmektedir, kapısında ağladığı ve rodinle karısını izlediği evin alt katında...
 • camille claudel in hayatını anlatan, baş rollleri isabelle adjani ve gerard depardieu' nun paylaştığı 1988 bruno nuytten yapımı etkileyici film. bu film de rodini anlamak gerçekten çok zordur. camille' nin tutkusuda eserlerinin bu kadar etkileyici olmasının, neden sorusuna cevap olucaktır.
 • isabelle adjani'nin oyunculukta dokturdugu film.

  --- spoiler ---
  "rodiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!!! the capitalist!!!" sahnesinde insanin icinden bi sey kopar...gider....bogazi dugumlenir. camille in haykirisi, haykirisin olur.

  --- spoiler ---
 • akıl hastanesine kapatılışını/yatışını rodin'in şeytanca işi olarak görmesinin yanında rodin'in ilham kaynağı ve gözdesi olmasındaki sır perdesini aralarken karşılaştığınız hüzünlü/depresif bakışlarıyla, kadın ve depresyondaki fotoğraflarda yerini alan kadın.

  bu esaretten çok sıkılıyorum. eve hiç dönemeyecek miyim, paul ?
 • tiyatrocu ebru sagay'ın kurduğu tiyatro nienor ile sahnelerde boy gösterecek tek kişilik oyun.ilk gösterim 15 ekimde
  izmir fransız kültür merkezi’nde sahnelenecek ve her cuma devam edecek.ilerleyen günlerde istanbul, ankara ve diğer illerde de sahne alacak.kaan basmacıoğlu’nun yönettiği iki perdelik tek kişilik oyunda camille claudel’i ebru sagay canlandırıyor.
 • kabına sığamamış kabını çatlatmış özel insanlardan biridir. yine süper bir insan, yine acı dolu bir hayat... hayata bazı insanların fazla geldiğini düşündürtüyor böyleleri.

  ebru sagayın performansı da izlenesidir, tavsiye ederim. yer yer gerdi, yer yer gözlerimin dolmasına sebep oldu, beni benden aldı.
 • avangart sanat'ta izleme fırsatı bulduğum tek kişilik oyun. oyuncusunun bir erkek olması hiç eğreti durmamış, kotaran kotarıyor dedirtmiştir. seyircileri de içine alan etkileşimli bir oyun olmuştur. zaten ortam küçük, oyunun içinde camille ile aynı akıl hastahanesine kapatılmışlık hissiyatına fazlasıyla sahip olduk. ''sizi neden buraya kapattılar?'' dedi, öyle bir yere kapatıldığımız takdirde vereceğimiz tepkiyi verdik: ''...''

hesabın var mı? giriş yap