şükela:  tümü | bugün
  • kuba devriminde che ve fidel den sonra gelen ucuncu tekil sahis, ayrica ismi kubanin guneyindeki en buyuk sehre verilmistir,
  • küba devrimi'nde mahşerin dört atlısından biridir. (bkz: fidel castro) (bkz: raul castro) (bkz: che guevara). büyük bir gerilla savaşı uzmanıdır. devrim hareketine ilk defa 23 yaşında, kübalı yerel kahraman antonio maceo için yapılan gösteriye katılarak adım atar. batista'nın bizzat verdiği emirle üzerlerine ateş açılır ve cienfuegos bacağından yaralanır. kendisi bu olayı "hayatımda yaşadığım en muhteşem duygulardan biriydi. beni taşıyan insanları gördükçe ağladım ve tüm gücümle "viva cuba" bağırdım. o an anladım ki, küba her ne olursa olsun özgür olmalı." diye anlatır. bu ortamdan kurtulmak için tek onurlu yol olan fidel castro'nun direnişine katılır ve askeri eğitim almaya başlar. 700 kişilik ordusuyla devrimde büyük rol oynar. 28 ekim 1959'da geçirdiği uçak kazasıyla ölür. komünist olmaması, fidel castro'nun öldürttüğü yolunda şüpheler doğmasına sebep olmuştur fakat kendisi yaşadığı süre içerisinde devrimi desteklemiştir. halka yaptığı son konuşmasında "gökyüzü kafamıza düşse bile, küba'nın her yerinde devrim devam edecek." demiştir. dünyada sömürü, açlık, yoksulluk sürdüğü sürece hatırlayıp ardından tatlı tebessüm bir edeceğimiz güzel insan, büyük savaşçı, cesur devrimci.

bir devrim hatırası için:
    http://www.cuban-store.com/images/che6a.jpg
  • 28 ekim 1959'da uçağı okyanus üzerinde kayboldu. her 28 ekim günü küba'da sulara binlerce çiçek bırakılır.
  • küba düzeyinde che'nin dahi bizzat katıldığı yoğun aramalar bir sonuç vermemiş ve camilo asla bulunamamıştır.
  • yirmi küsur senelik ömrüne, yüzlerce yıl sığdıran comandante..

un verdadero comunista..

http://www.youtube.com/watch?v=7hynqwcehq0
  • batista'ya karşı verilen küba devrim savaşı'nın son aşamasında en az che kadar üstün başarı gösteren küba isyancı ordusunun havanaya ilk giren comandantelerinden biridir.

che'nin yazdığı ''gerilla savaşı'' adlı kitabının ilk baskılarında kapakta camilo'nun fotosu vardır. ileri uçta göstermiş olduğu taktiksel deha, adamlarına göstermiş olduğu sert askeri disiplinle beraber savaşın kazanılmasında en büyük rollerden birine sahiptir.

camagüey şehrinden dönerken uçağının düşmesi ise bugüne kadar küba tarihinde üstü açılmamış sırlardan biri olarak hala durmaktadır. nereye ve nasıl düştüğü asla belirlenememiştir.
  • chenin de kurşun yediği 82 kişilik küba çıkarmasının henüz ilk çatışmasında gerillanın uğradığı büyük bozgun sırasında batista ordusunun teslim ol çağrısına, burda teslim olan yok! teslim olanın anasını avradını diye haykırmış, güzel yüzlü, her daim gülen gözlü, genç ve yiğit savaşçıdır.
    pek çoklarına göre cesareti ve gözükaralığı sonu olmuştur. evet uçuşa elverişsiz koşullarda o uçağın havalanmasını istemesi gözükaralığına işarettir fakat bu uçak kazasının beraberinde getirdiği ve hala aydınlatılamamış olan şüpheler de düşünüldüğünde, evet, kesinlikle cesareti ve gözükaralığı sonu olmuştur güzel camilonun...
  • 20 pesoluk banknotlarin uzerinde resmi bulunan sakalli commandante.
  • kuba devrimindeki en onemli figurlerden biridir. hatta soyle ki cogu kimseye gore raul castro, fidel castro ve che guevara ile olusturduklari dortluden halk tarafindan en benimsenenleri de oydu. onun digerlerine gore farkliligi askeri alanda inanilmaz bir zekaya sahip olmasi fakat siyasal anlamda yeterli olmamasidir.

olumuyle ilgili cok fazla teori vardir ancak gerek okudugum, gerek izlediklerime dayanarak benim gorusume gore fidel castro'nun suikastiyla aramizdan ayrilmistir. ozellikle savas rehinelerinin oldurulmemesini beyan ederek fidel'i ve digerlerini karsisina almistir. bunun yaninda camilo, komunist de degildi, anarsist bir ailede yetisen cienfuegos'u taniyan yakin kimselerden onun anti-komunist oldugunu soyleyenler bile vardir. bu etkenlerin disinda daha once de soyledigim gibi halk tarafindan cok buyuk bir simge haline gelmesiyle de fidel onu adeta bir tehdit olarak gormeye baslamistir.

olumu konusunda ise ucaginin gizli bir havaalanina indirildigi ve orada fidel ve birkac adamiyla infaz ettirildigi ortada gezen en buyuk iddialardan biridir. hatta bir rivayete gore che guevara, cienfuegos kaybolduktan sonra kayip calismalarina katildigi surecte kameralara karsi hep uzgun, harap bir hal sergilese de o donemin gazetecileri kameralari kapattiklari an guevara'nin adeta senlik yaptigini bile iddia etmislerdir.

http://www.youtube.com/watch?v=01hxmb_pql4
  • devrimin 3 numaralı ismi. fidel,che ve camilo. ne yazık ki, devrimin kazanımlarını göremedi...