şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle yasaklanması gereken davranış. bunun için camilerin kapısında görevliler olmalı ve çorapsız gelenleri içeri almamalılar.çorapsız gelen düşüncesiz insanlar bunun rahatsızlık verdiğinin farkına varana kadar beklenmemesi gerekir.
  çorapsız gelen yaratık kendi pis ayaklarının bastığı yere bir başkasının kafasını koyacağını düşünmez. böylelerinin çorap giymesi de sakıncalı. giyeceği çorabın kaç günlük olduğu belli olmaz zira.camiye pis kıyafetlerle,ter kokusuyla gelenlerden bahsetmiyorum onların almaları gereken mesafe daha çok çünkü. onlar için çözüm önerim "siz de cuma namazı kılmayın kardeşim" olabilir ancak. çalıştığı koşullar pisliğe ve ter kokusuna sebep olabilir insanların. bunlar gelmek zorunda değil hatta gelmesin diye fetva bekliyorum diyanetten.
 • hanefi'de mekruh sanırım.
 • son derece pis bir davranış. temizlik dini islam'a yakışmamaktadır. hele ayağı mantarlı, nasırlı, pis kişilerin inadına bunu yapması sinirimi çok bozuyor. secde ediyoruz oraya ulan!
 • donsuz girmekten iyidir...
 • abdest alınmış bir ayaktan tiksinen veya henüz ortada bir hastalık yokken hastalık bulaşmasından korkan kişi hijyen vesvesesine kapılmıştır. bu kalbi bir hastalıktır. kabul etse de etmese de bu böyledir.

  normal şartlarda cebinde akrep olan insanların toplanıp cami girişine çorap otomatı koydurmalarına kadar vardı bu iş. böyle bir girişimde bulunulması allah'ın dinine eksiklik nispet etmektir. çünkü çıplak ayakla namaz kılmak insanlar için bir sakınca teşkil etseydi rabbimiz mescide girerken çorap giymeyi farz kılardı. oysa o, bunu helal kılmıştır. helaller de haramlar da bellidir ve allah haddi aşanları sevmez. allah'ın haram kılmadığı birşeyden hoşlanmamak da neyin nesi? bir de çıplak ayakla içeri girene laf ederler, çocuksa ve güçleri yetiyorsa kulağından kolundan tutup dışarı çıkarana bile şahit oldum. allah'ın mescidinde kendi hükümlerini uygulamaya çalışan zorbalar...

  eğer maksat temizlikte çıplak ayaklar çoraplardan daha temizdir. bir adamın çorabını su dolu bir leğene koyun, çıplak bir adamın ayağında olmayan kir çoraptan çıkacaktır. camiyi birşey kirletiyorsa o çoraptır, çıplak ayak değil. aynı insanlar kendi evlerinde halıya çıplak ayaklarıyla basmıyorlar mı? yataklarına çıplak ayakla girmiyorlar mı? ha sen kendi ailenin çıplak ayağından tiksinmiyorsan, camiye gelen adamın ayağından tiksiniyorsan bu ancak senin kibrindir.

  eğer maksat hastalıktan sakınmak ise hastalık ellerden de geçer. o zaman eldiven de taksınlar. yüzden de geçer, o zaman maske dağıtsınlar. verdiğimiz havadan da geçer, ne yapalım, gaz maskesi mi takalım? bu iş böyle çözülmez. allah'a tevekkül etmek gerek. 1400 yıldır camilere çorapsız giriliyor ve bir tane bu sebepten hastalık vakası yok. peki ya kendi giydiği çorap? 25 kuruşa petrol atıklarından imâl edilmiş. içinde bilmem kaçbin tane kanserojen madde var, hadi buyur burdan yak.

  akşama kadar tv karşısında kadın programları, para kazanmak için insanları hastalık hastası yapan doktorlar izlenirse olacağı bu. mikroplardan korkar hale gelen bir temizlik vesvesesi hastası olur çıkarsın. çıplak ayaktan mantar bulaşır diye korkuyorsan, evden dışarı çıkma sen. mikrop kapar ölüverirsin...
 • abdesthaneden taze abdestini almış ayakları hala su içinde olan mumin kardeşlerimin hiç çekinmeden gerçekleştirdikleri mide bulandıran eylem.

  şap şap ıslak ayakları ile halıların üzerine basarken ayaklarında bulunan envai çeşit mantar, mikrop ve bakteriyi de biz secde edenler ile yakın ilişkiye sokuyorsunuz.

  umarım kul hakkına girdiklerinin farkına varırlar ve bu hijyenik olmayan eylemlerine son verirler.
 • tersi olan camiye corapli girmenin ayaktaki envai cesit mikrobu secde edenlere bulastirmiyor oldugu zannedilen eylem.

  corap ayakkabinin icinde oldugu surece yine pistir ve kimse kimsenin corabinin degdigi yere alnini burnunu surmek istemez. kendi corabini bile burnuna yaklastirip koklarken kimse gormedi dimi lan diye etrafina bakinirsin.

  olay mikrop degil diye dusunuyorum. camiye herkes kendi seccadesiyle gelsin bu millet rahatlasin.
 • doritos kokan çorapla gelmekten bir tık daha iyi olan eylemdir.