şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iğrenç sesli, ezan okumasını bilmeyen, berbat ses sistemleri* kullanan hocaların* sayesinde ezandan nefret etmekle başlar.
  (bkz: ezandan nefret edenler)
 • ezan türkçe olursa bu süreç kısalacaktır.*
 • camiye uzak oturanlara gore daha kisa olan surectir.
 • mehmet sevket eygi bu surecin farkinda olacak ki, rahatsizligini söyle dile getirmisti vakti zamaninda:

  "güzel okunmayan ezan, kültürlü ve irfanlı müslümanları üzer. ezandan elbette rahatsız olmazlar, okunuşundan rahatsız olurlar. ezan okumada hoparlörün, ses yükseltme cihazlarının yanlış ve kötü kullanılmasından şikayetçi olanları ezan düşmanlığı ile suçlamak iftiradır, demagojidir.

  zamanımızda sayıları çok azalmış olan sesi güzel, üsulünü bilen bir müezzin ezan okurken hoparlör sonuna kadar açılırsa, zarar verir, dinleyenlerin kulaklarını tırmalar ve ezana saygısızlık edilmiş olur.

  işte bazılarına bunu anlatamıyoruz.

  'benim dinim yüksek, o halde hoparlörün sesi de çok yüksek, en yüksek olmalıdır...' bu, ne kadar ilkel ve cahilane bir düşüncedir. yazık ki, yeni nesiller güzel okunan ezan’ı bilmezler. nadir istisnalar dışında böyle bir şey kalmamıştır."

  yazinin tamami icin:
  http://www.haber5.com/artikel.php?artikel_id=3426
 • arapçadan nefret eden, sabahın köründe ne dediği anlaşılmayan ve makamından tutun söyleyen kişinin sesine kadar her özelliği bakımından gürültü sayılabilecek ses tarafından uyandırılmaktan, çember sakallı, şalvarlı tipleri görmekten bıkmış kişi için çok kısa olacak süreçtir. perdelerin sürekli kapalı kalması, ev içinde sürekli olarak müzik çalması ile devam eder..
 • insanı katil de edebilecek süreç. hele bir de sabah ezanını öğle ezanı kuvvetinde okursa mahallenin biricik imamcığı insan epeyy bir hırplanıyor sinirlerinden başlayıp.hadi tamam hakkını yemeyim güzel de okuyor ama öküz gibi de bağırmaz ki insan. geçen saydım minarede dört tane hoparlör var. bir de etrafta o kadar çok cami var ki (bkz: üsküdar) bazı bazı okumadığında bile mahallede ezan sesi oluyor. hayır insan saçma fikirlere varıyor "bak hayvana nasıl bağırıyor kesin laik değil" "bak diğeri sessiz okuyor bu laik" gibi. mahallemizin sabahın köründe yataktan hoplatan ezanı meşhurdur, buyrun gelin.
 • kişinin ateist olmasıyla birlikte tamamlanıp, yerini her ezanın ardından cinnet geçirme eşiğine doğru yaklaştıran bir sürece devreder.
 • sinav haftasinda sabaha karsi ders calisan ateist ogrenci komununu tenzih eden bir surectir.
 • sadece ezan nedeniyle değil, ramazan aylarında teravih sırasında okunan salavatın hoparlörle dışarıya verildiğini yaşayan biri olarak çok da uzun sürmeyebilecek süreç.