şükela:  tümü | bugün
 • mimarlar odası'nın üyelerine katılmama yönünde tavsiye kararı duyurmasıyla birlikte meydanın mimariden anlamayan, estetikten nasiplenmemiş taliplilere kalacağı yarışma.

  mimarlar odası olarak, biz bu suça iştirak etmeyiz, gücümüzün eriştiği yere kadar da başkalarını ettirmeyiz, diyorsunuz. olmaz öyle şey. biz o sakallılarla hayatta yan yana gelmeyiz diyorsunuz. yanlış yoldasınız.

  bir sivil toplum kuruluşu olarak, diyalogsuzluk sizin seçeneklerinizden biri değildir. bilakis, her türlü bürokratik, mimari, mühendislik ve çevre sürecinin içinde olmak sizin sorumluluğunuzdur. köprüleri yaktığınızda gelişmelere katılım şansınız da kalmıyor, denetleme işleviniz bu yüzden çok zayıf kalıyor. siyasi angajmanlarınız ise size ayak bağı oluyor.

  işbu hükümet sizin değer verdiğiniz çevre, tarihi doku, vs. kriterlere aldırmadan aklına koyduğu her şeyi bir şekilde yapıyor, değil mi? evet, yapıyor. peki, üyelerinizi bu yarışmadan çekmekle bu kule projesine engel olabilecek misiniz? hayır.

  o halde büyük sorumsuzluk örneği göstererek küstüm oynamıyorum diye sırtınızı döneceğinize ve sadece uzaktan şikayet edeceğinize, sahadaki fiili duruma uyum sağlayın, daha akıllı davranıp sürece en başından ana paydaş kimliğinizle ve yetkinizle dahil olun, alınan bütün ara kademe kararlarını önceden görme fırsatını elde edin de ortaya düzgün bir şey çıksın, projenin mahsurlu yanları istanbul'un hayrına törpülenebilsin. belki de baştan sona kadar işin içinde olursanız projenin aslında fizibilitesi olmadığını gösterme ve vazcaydırma şansınız da olur.

  bu projeye ve hükümetin başka büyük projelerine bu şekilde tavır alıp dışarıdan konuşunca, sizlere "bilmediğiniz tonla detay var, o yüzden itirazlarınız geçersiz" deyiveriyorlar, kalakalıyorsunuz ortada.

  sonra, iş bitip de atı alan üsküdar'dan çamlıca'ya çıkınca karşıma gelip bu proje şöyle çok kötü oldu, böyle istanbul'un içine etti demeyin bana.
 • birinci gelen projenin hayata geçirilmediği yarışma.

  jüri üyeleri arasında adı geçmeyen birisi tarafından nihai karar verildiğine dair söylentiler var.

  (bkz: #31800462)
 • şimdiye kadar 1 tane bile yarışma sonucunu uygulamaya sokmayan ibb'nin yine saçmalıklarla ötelediği projedir. özet geçeyim:

  bu proje kazandı: http://inanceray.com/…bul-camlica-tv-radio-tower-2/

  ama tayyip, 3. olan bu yapılsın dedi: http://www.melikealtinisik.com/…ul-camlica-tv-tower
  http://www.arkitera.com/haber/11720

  ardından apar topar çamlıca camii projesi çıkınca, bu proje küçük çamlıca tepesi'ne kaydırıldı.
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…amisi_ne_takildi.html

  halen yapılmadı, kısa zamanda yapılmayacak da. güncel haberleri http://www.megaprojeleristanbul.com/…v-radyo-kulesi adresinden takip edebilirsiniz.
 • açılacağı tarihte isminin "şehit ... "olarak değiştirileceği kule olarak tarihe geçecektir.

  not: allah'ım düşmana fırsat verme yarabbi..