şükela:  tümü | bugün
 • napoleon bonaparte, bu antlaşmayla venedik devletini ortadan kaldırmıştır.
 • napolyon’un italya seferi sonrasında, italya’daki campo formio köyü yakınlarında, 17 ekim 1797 tarihinde imzalanan, avusturya için büyük siyasi ve askeri yenilgi olan barış antlaşması.
 • 18 ekim 1797 tarihinde devrimci fransa devletinin alpler ordusunun italya seferi için başkomutanı olan napolyon bonapart'ın italya'nın kuzeyini ele geçirmesi sonrası avusturya ile yapılan antlaşmadır. campo formio kuzey italya'da udine yakınlarında bir köyün adı idi.

  anlaşma devrimci fransa adına general napolyon bonapart ve avusturya arşidüklüğü adına kont philipp von cobenzl tarafından imzalanmıştır. bu anlaşma napolyon'un devrimci fransa ordusunun kuzey italya'da yaptığı galibiyetlerle dolu başarılı askeri seferini sona erdiren 18 nisan 1797 tarihli leoben ateşkes anlaşması'nı takip etmiştir. campo formio anlaşmasi ile fransız devrim savaşları'nin birinci kısmını oluşturan ve devrimci fransa'ya karşı 1792'de kurulan birinci koalisyon ile fransa arasinda olan birinci koalisyon savaşı kesinlikle sona ermiştir. bu anlaşmadan sonra devrimci fransa'ya karşı savaşan tek devlet olarak büyük britanya kalmıştır.

  campo formio barışına göre: 1795'de fransa'nın işgal ve ilhak ettiği belçika'nın, fransa'ya ait olduğunu avusturya kabul ediyordu. belçika'nın kaybına karşılık, venedik cumhuriyeti toprakları, avusturya ile fransa arasında bölüşüyordu. adige nehrine kadar olan dalmaçya kıyılarını avusturya alıyordu. adige nehrinin sağında kalan topraklar, napolyon'un kurduğu cisalpine cumhuriyetinin oluyordu. venedik'e ait yedi ada'yı fransa alıyordu. venedik donanması da keza fransa'ya geçiyordu. ren'in sağ kıyılarının fransa' da kalması konusunda ise, bu konu kutsal roma-cermen imparatorluğu'na ait olduğu için, avusturya bu sorunu görüşmek üzere imparatorluk diyeti'ni toplantıya çağıracaktı.

  bu barış antlaşmasının bazı bakımlardan şu önemli sonuçları vardır; venedik cumhuriyeti artık tarihten siliniyordu. dalmaçya kıyıları ile adige'ye kadar olan venedik topraklarını almakla, avusturya adriyatik denizi' ne çıkıyordu. yedi ada'yı alan fransa, osmanlı imparatorluğu ile komşu oluyordu. komşuluk ve yakınlık sebebiyle, ihtilal fikirleri osmanlı imparatorluğunun balkan topraklarına da sıçrayacak ve bu durum osmanlı-fransız münasebetlerini etkileyecektir.

  napolyon'un kuzey italya'da bir takım cumhuriyetler kurmasıyla *** ihtilal fikirleri bütün kuzey italya'ya yayılacak ve bu durum italyan milli birliğine* giden yolu açacaktır.