şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nette bir site, yaratıcılık örneği ama istanbulla sınırlı kalması en büyük handikapı
 • isik universitesi eziyet cekme platformu.. derslere kayit olamazsin.. dersin adi degisir ama sistem bunu algilamaz hata verir.. bok olur hata verir.. püsür olur hata verir.. ama seni kesinlikle zamaninda kayit etmez.. gecen donem okul disindan ulasilamiordu..bu donem artik her ip'ye acik olmasina ragmen kimsenin guvenip de evinde kayit yapmadii, herkesin okula hucum ederek kullanmak istedii ve bi sonuc alamadii ders'e kayit programi..

  demekki neymis?? : tecruben olmadan, beta test yapmadan, kullanimini tam olarak anlamadan bi kod yazmicaksin ve kullanima sunmayacaksin..

  konuyla ilgili olarak: (bkz: buga bug dememek)
  (bkz: isik universitesi)
 • bilgisayar bölümü öğrencilerinden bir grubun, database dersinde normal ödevlerinden biriyken dersin hocası tarafında copyright belirtmeksizin geliştirilmiş halidir.
  itünün otomasyona geçerken yaptığı, sadece yeni öğrencileri yeni sistemle kaydetmek akıllılığını gösteremeyen ışık üniversitesi'nde öğrenciler açısından ciddi sorunlar çıkarmıştır. üniversitenin tam oturmamış, bu yüzden de her sene değişen ders isimlerini, ders içeriklerini takip edebilecek kadar esnek olmayan sistem, hele de benim gibi irregular öğrencileri görünce dibi düşmektedir.
 • bu sistemin buyuk paralar karsiliginda yapildigi soylenir. derslere kayit olmaniz icin herhangi bir hold unuz olmamasi lazim. 4. sınıflar ilk gunden itibaren kayit yaptirabilirken diğer sınıflar birer gün arayla kayit yaptirabilir. ancak saksıyı biraz calistirabilen biri (bkz: ben) herhangi bir web dersi almadan da 4. sınıf kayıt gununde de kayıt yaptırabilir. isik universitesinin geleceginde cok buyuk kolaylik saglayacagini tahmin ettigim ancak su an tam bir eziyet durumuna gelen site.
 • "campus online is closed for maintenance.
  registrations will be re-opened in a minute (sorry i was busy:) " diyerek ogrencileri kayit donemlerinde deli eden, zaman zaman 5 dk. kaldi 4 dk. kaldi ha actim ha aciyorum, sabredin, az kaldi, hadi bakalim iyi eglenceler yarin yine gorusuruz gibilerinden cumlerlerle resmen dalga gecen bir server sorumlusuna sahip site. biz kota doldu dolacak derdindeyiz herif eglence pesinde.
 • kabus online adıyla da bilinen kayıt aparatı.
 • kaos online olarak da bilinir.
 • ışık üniversitesi it 101 sınavında gerçek kimliğini ortaya çıkarmış olan sistem.

  soru 92-) campus on-line is an example of __________

  şıklarda seçilebilecek cevaplardan biri logical error. (bkz: mantık hatası)
 • ışık üniversitesinin can damarı olan sistem. bu sistem üzerinden ders kayıtları yapılır, notlar girilir ve saklanır, transcriptlere bakilir ve daha neler neler. kisacasi her işlem bu sistem üzerinden yapılır.
  her ışık üniversitesi öğrencisi mutlaka bu sisteme küfür etmiştir. hatta hocalar bile etmiştir.
  bu sistem ilk kodlandığı sırada o kadar kötü kodlanmıştır ki her tarafı bug dolu olarak çıkmıştır. zamanla bunu yamaya yamaya adam akıllı bir hale getirmeye çalıştılar. bu olayda bu sistemi kodlayanların hiç bir suçu yoktur, suç o sistemi onlara yazdırmak isteyenlerde ve o sistemin başında olan kişidedir.
  bu sistemin başındaki insan bu sistemin çok sağlam ve kusursuz olduğunu iddia edip durmaktadır. başındaki insanın kim olduğunu görmek için siteye girip bakması yeterlidir. gelen şikayetler sonucunda bazı buglar bu şahsa iletilir ancak yine de inkar etmeye devam etmektedir. kanıt sunulmasını talep eder.
  neyse efendim bir akşam duşumu alırken cin bir fikir belirdi zihnimde, hani ampul çıkar ya bir anda (akp ampulu değil yanlış anlaşılmasın) ondan oldu, eureka diye bağıra bağıra koştum bilgisayarımın karşısına. denedim de ne göreyim, database elimin altında.
  o gece oturulur bir program yazılır. bu program sayesinde sadece öğrenci numarası, ders kodu, semester, yıl ve not girilerek transcript üzerinde oynama yapılabilir.
  ertesi gün öğrenci işlerine gidilir official transcript istenir. aradan geçen bir kaç saat sonnda official transcript alınır ve açılır, sonuç başarılıdır.
  hayatımda o güne kadar almadığım ie301 operations research dersini aa ile geçmiştim ve ilk dönem cc ile geçtiğim ingilizce dersim aa olmuştu.
  burda bir düşünün, elinizde ne kadar büyük bir silah var? bütün yıl yatıp sene sonunda notlarınızla istediğiniz gibi değiştirip en sonunda mezun olabilirsiniz, para karşılığında diğer insanların notlarını düzeltebilirsiniz, zengin olabilirsiniz, kısacası karneniz üzerinde istediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz.
  sonra ne mi oldu, o official transcript dönemin rektörüne verilir ve durum anlatılır, eve dönülür dönülmez aa yaptılan dersler geri alınır ve ahlaki bir davranışta bulunulur.
  işin en acı tarafı ne biliyor musunuz? o sistemin başındaki insan daha inkar etmekte ve sisteminin çok harika olduğunu söylemektedir. ben ise tam tersini.
  ben bu yazıyı niye mi yazdım? ışık üniversitesine yeni gelecek rektör belki bu yazıyı okur da bu sistemin ne kadar adi bir sistem olduğunu görüp bu sistemin fişini çeker. gidip, paraya kıyıp adam akıllı bir sistem satın alır. bu arada eğer böyle bir olay olursa satan şirketten %10 komisyon bekliyorum, haberleri olsun.
 • yamalanmak yerine acilen silinmesi kaldırılması yok edilmesi gereken zavallılık platformu. bu acınası programı koru korune savunan tuccardan bozma beyfendiye de denecek bir sey yoktur...