şükela:  tümü | bugün
 • çok kıymetli yazılarını yayınladığı kişisel web sitesine http://canbaskent.net/ adresinden ulaşabilirsiniz.
 • kendisi aynı zamanda e-kitap yayınlar, hem de kar amacı gütmeden. http://propagandayayinlari.net/
  ayrıca, cinsellik üzerine yazdığı "mahşerin dört atlısı" adlı ilginç seri aşağıdaki bağlantılarda okunabilir:
  http://www.canbaskent.net/cinsellik/40.html
  http://www.canbaskent.net/cinsellik/41.html
  http://www.canbaskent.net/cinsellik/42.html
  http://www.canbaskent.net/cinsellik/43.html
 • kendisiyle bugun dine hakaret etme temasinda yazdigi bir yazisiyla (*) tanismis oldum, sadece bunun uzerinden kucuk bir kritik yapmak isterim.
  (*)http://canbaskent.net/politika/83.html

  "sol ideolojinin dinsel dogmayla işbirliğinin, bu topraklarda en yaygın emaresi sünnettir. sünnet, zoraki bir ampütasyondur. sünnetin sağlığa yararlı olduğuna dair yetersiz ve dar istatistiki verilerin yaygınlığından daha da vahimi, sol cenahın bu geleneği eleştirmemesi ve, yutkunarak yazıyorum, bunu toplumsal kabül ya da “halka saygı” gerekçeleriyle olumlamasıdır."

  memleketin bagrina sinmis "benim degerlerime hakaret ediyor" yaygarasinin farkindayim, ancak bu duzgun ve icerikli bir elestirinin imkansizligini ve islevsiz oldugu anlamina da gelmiyor. inancsizlarin ve benzeri ideolojik tutumlar icinde olan insanlarin bu konuda yasadiklari problem elestirdikleri seyleri "osuruk kadar akliniz yok" fon muzigiyle beslemeleri ve kendileri digerlerinden ustun gorduklerini bazen lisani hal ile bazen de ayan beyan ifade etmeleri. bu yaklasim bazi konularda "dinsizin hakkindan imansiz gelir" fehvasinca bazi muzir tipleri bertaraf edebilir ancak aslolan "makul" cogunlugu da kaybetmis olursunuz yani uzun vadede bu tartismayi kaybetmekten baska careniz yoktur.

  hal boyleyken uzerinde saglik acisindan bir konsensus olmayan ve cok ciddi anlamda geleneklere nufuz etmis sunnet gibi bir operasyonu sanki bu topraklarda dogmamis gibi degerlendirmek sizi de argumaninizi da degersiz kilar. halbuki otursaniz ve duzgun bir dille nicin buna karsi oldugunuzu yazsaniz (eger iddialarinizda haklilik payi varsa) insanlar size itimat etmeye ve dediklerinizi kabul etmeye baslarlar. bunun disindaki her girisim "bence sunnet yapan insanlar gerizekalidir" iddiasiyla argumana baslamaktan farksizdir. zaten surada sunnetin sagliga zararli oldugunu (sigara alkol gibi bir netlikte) gosterseniz oncelikle gonulden inanan insanlar sizin yaninizda yer alacaktir.

  halka saygi gerekcesi olumlamayi degil titiz ve dikkatli elestiriyi gerektirir. bu da asgari terbiyenin sonucudur.

  "dindarlar talep ettikleri ayrıcalıklara sığınarak türlü türlü tuhaf edimleri (sünnet, ezan v.s.) kendilerinde hak görüyorlar ve bunları normalleştiriyorlar." bunlari normallestiren dindarlar degil eger onlarsa bile 1400 sene onceki dindarlar bunu yapmislar. ezan sunnet gibi "tuhaf" edimler yuzyillar once islamin alameti farikasi haline gelmis, dindarlarin bunun ustune ekstra bir efor sarfetmelerine gerek yok ve bu aliskanliklari surdurmelerinden daha daha "normal" bir sey de yok. kanimca normale ornek vermek istesek bundan daha iyi ornek olamaz. bu durumu ancak pusulasini kaybetmis olmakla tanimlayabilirim. belki solun temel problemi de budur.
 • kendisi (hayatı-sanatı-eserleri) ve propaganda yayınları hakkında dumanı üstünde taze bir reportaj için: http://www.futuristika.org/propaganda-yayinlari

  edit: ölü linki canlandırma maksadıynan.
 • çok zarif bir jest yapıyor kendisi, kitaplarını tutsaklara ücretsiz gönderiyor.
 • propaganda yayınlarının kurucusudur.

  gün itibariyle web sitesi türkiye genelinde ttnet ve vodafone hatları tarafından engellenmiştir.
 • kendisini modern anarşist olarak tanimlayabilirim.
  beş yıla yakın bi zamandır yazdıklarını büyük bi' keyifle okuyorum. yapamayacağı tek şey toplumun geneline hitap edebilecek raddede bi' kaleminin olmamasıdır, buna hem gerek vardır nitekim fiziksel koşullar hasebiyle şu an için mümkün görünmemektedir. toplumun yazgiyi anlayabildiği gün de can'in yazmak için bi sebebi kalmayabilir tabi, güzel bi paradoks.
  nitekim yukarıdaki. web sayfası yoluyla yazdıklarına ulaşılabilir. günümüz entelektüelleri hizasindan açık ara uzak bir yerlerde duran bu saf kristalize filozof kafasının ileri kuşaklara aktarılması ve bu yüzyılın insanları içinde can gibi adamların da olduğu gerçeğinin bilinmesini isterdim. bilgi kirliliği, akımlar ve egemen fikirler kaos halinde bi' forma bürünmüşken şu an durduğu yerden öteye geçebilmesi ilk başta yaptığım tespite götürüyor beni, tam bi' keşmekeş.
 • zülal kalkandelen ile birlikte hazırladığı veganizm: ahlakı, siyaseti ve mücadelesi başlıklı kitabı propaganda yayınları'ndan çıkmıştır.
 • muhalefet konusundaki doneleri takdire şayan.

  "yanlış yapanı cezalandırmaya yönelmekle yetinen, yanlışı ortaya çıkaran sosyopolitik ve iktisadi faktörlere yoğunlaşmayan muhalefetin ciddiye alınır bir yanı yok bana kalırsa."

  "anarşistlerin devlet memuru olduğu, sosyalistlerin karılarını dövdüğü, stalincilerin homofobik olduğu bir toplumda, 'muhalefetin' ciddiye alınması için maddi bir neden göremiyorum."
 • http://www.birikimdergisi.com/…makale.aspx?mid=1079 bu yazısı nedeniyle feministleri kızdırmış anarşik bir abimizdir.