şükela:  tümü | bugün
 • türkiye avrupa vakfı yönetim kurulu üyesi.
  galatasaray lisesi ve ankara siyasal mezunudur. yüksek lisans ve doktorasını ab hukuku üzerine avrupada yapmıştır. çeşitli üniversitelerde türkiye-ab ilişkileri üzerine dersler, çeşitli kuruluşların organizasyonlarında da ab üzerine seminerler vermekte ve ab konusunda firmalara danışmanlık yapmaktadır.
 • baydarol hocamiz kel ve mavi gozlu olmasi dolayisi ile cocuklugumuzda elimizden dusmeyen tombik oyuncak bebekleri hatirlatmaktadir.. bu bebeklere oyun icabi su icirirdik de tabi sindirim sistemi vs gibi ayrintilar konulmadigi icin bu bebeklere hemen iseyiverirlerdi.. ve fekat baydarol hocamizin sistemleri tikir tikir calismaktadir..
  neyse efendim dersleri bir seminer edasinda isleyen, gunceli espirileriyle harmanlayarak cok daha zevkli hale getiren bir sahsiyettir.. ozel sohbetlerde de 'bir sorun bin isitin'gillerdendir baydarol hoca, monolog seklinde enfes bir sohbet yasatir nitekim..
 • bugün dillendirdiği diyarbakır kriterleri tamlaması ile hayranlığımı kazanan hocam. (bkz: diyarbakır kriterleri)
 • derslerde sigara üstüne sigara yakan hoca.
 • (bkz: ab uzmanı)
 • bana "bu kadar okumuş, kültürlü, bilgili insanlar nasıl oluyor da ciddi ciddi ab bizi alacakmış gibi konuşabiliyor" dedirten insanlardan bir tanesi dahadır.
 • ab'ye katılmaktan ziyade ab'ye teslim olmak gerekiyormuş gibi konuşan, teslimiyetçi, işbirlikçi biraz oryantalist ab uzmanı.
  bu ülkeye güvenmediğini ve bu ülkeyi sevmediğini düşünüyorum.
  dış dinamiklere bayılıyor. malumatfuruş ama entelektüel değil.
 • türkiye'de acquis kelimesini müktesebat olarak literatüre sokan ilk kişi
 • tam bir galatasaray liseli, ülkemize hazım kriteri ni bağıra bağıra anlatmaya çalışan ve dinletemeyen kişi,
 • bugüne kadar her türlü siyasal görüşe sahip bir çok üniversite hocamdan ve emekli dışişleri personelinden duyduğum, uluslararası ilişkilerin temel prensiplerinden " uluslararası ilişkilerde mutlak dost,düşman tanımı ile sevgi,nefret,gurur gibi duygulara yer yoktur çünkü zaman içinde ulusal çıkarlara göre bunların hepsi değişebilir." düşüncesini konuşmalarında bize hatırlatan ab uzmanı akademisyen.

  bunun anlamı gurursuz,onursuz olun,herkese boyun eğin,kişiliksiz dış politika izleyin değil bilakis "hayranlıklara" ya da "önyargılara" yer vermeden ulusal çıkarlar dahilinde istiktarlı ve tutarlı bir biçimde ulusal hedeflere ulaşmaya çalışın demektir.

  görüşlerini şöyle özetleyebiliriz: "ab' sistem olarak başarılı bir yapıdır ve baydarol'un isteği türkiye'nin ab içinde almanya, fransa gibi bir konumda olmasıdır. ne var ki şu andaki mevcut gidişat şiddetli şekilde eleştirilmesi gereken bir durumdur. ama bu eğer ki bir gün eşit ve hakettiğimiz koşullarda ab'ye üye olunursa buna karşı olduğu anlamında değildir."

  güzel bir dilek ama maalesef gerçekleşmesi nerdeyse imkansız olarak gözükmekte...

  yalnız kendisini kayıtsız, şartsız herşeyi yapalım diyen bazı sözde üniversite hocalarıyla karıştırmamak gerekli. ayrıca erol manisalı ' nın da can baydarol'un da dersini dinlemiş biri olarak ikisinin de bazı konularda aslında tahmin ettiklerinden daha fazla aynı görüşte olduğunu söyleyebilirim...