şükela:  tümü | bugün
 • insanlarin alışkanlık ve davranışlarını degiştirmelerin güç olduğunu belirten atasözümüz.
 • doğru bir tespit niteliği taşıyan atasözlerindendir. huy yani `mizaç, kişiliği oluşturan üç alt katmandan biridir. diğer ikisi karakter ve yetenektir. mizacı karakterden farklı kılan ve tanımındaki en önemli özellik doğuştan getirilmesi ve kalıtımsal özelliklere dayanmasıdır. ortak kanı değişmeyeceği veya sadece çok sınırlı bir değişim gözlenebileceği yönündedir ki; bu değişimin de nicelik bakımından gerçekleşeceğidir.

  bu nedenle doğru bir tespit özelliği taşıyan atasözü olmakla birlikte yanlış yerlerde, yanlış durumları ifade etmek için sıkça yanlış kullanılan atasözüdür.
 • üniversite yıllarında arkadaş grubumuzun içinde zamanlama sorunu olan bir arkadaş vardı. ama öyle böyle değil.. hani şu ekmek almaya gidip birkaç gün eve dönmeyen tiplerden. hep konuşulurdu bu çocuk adam olacak mı filan diye. her neyse aradan yıllar geçti. okul bittikten on yıl kadar sonra ekip bir şekilde farklı şehirlerden gelerek tekrar buluştu. buluşma saati 13.00 olarak belirlenmişti. herkes ordaydı, bir kişi hariç. bazılarımız ne kadar gecikeceği konusunda bahse tutuşurken, bir kısmımız da "yok artık aradan yıllar geçti koca adam oldu, olgunlaşmıştır" diye düşünüyordu. arkadaşı en son aradığımızda saat 23.00 civarıydı ve henüz şehirler arası yoldaydı. bizle buluşması da ertesi günün akşamını bulmuştu. o gün bugündür bu lafın karşısında saygıyla eğilirim.
 • "ever tried, ever failed, no matter, try again, fail again, fail better" yolcularinin icinde barindirdigi atasözü.

  (bkz: samuel beckett)
 • bu durumda genelde işin cılkı çıkar.
 • öyle canlılar var ki şu gezegende, çıkmayan huylarının sizi delirtmek üzere olduğunu farkettiğinizde canının çıkması için en masum yüreğinizle oturup dua edebiliyorsunuz.
  sakin olmak istemiyor insan.

  böyle bir zamanda, ben bu kadar gerilmiş, kendime bu kadar umut aşılamaya uğraşırken, başlığın sol yanda belirivermesi, "layf is not feea" dedirtti.
 • genetik bilimine hayat veren söz...

  (bkz: can boğazdan gelir)
 • huy da çıkar elbet yeterince emek verirsen. insan doğruları bulmakla, bilmekle kalmamalı, hayatında da yaşamalı çünkü. emek ve sabır ister törpülenmek; dilde kalmamalı, akla yatmalı, yüreğe de inmeli. yine de bir kez daha anladım, insan söyledikleri değildir. çelişkiler insana mahsustur.

  bugün, söyleyen atamın ellerinden öpmek istediğim söz.