şükela:  tümü | bugün
  • tsk yönergelerine artık buddy teşkilatı yerine kullanılan isim. ha değişen bir şey var mı? yok.. badim yerine can dostum diyeceksin tmk usulünce.
  • (bkz: canki)
  • (bkz: badi)
  • sanırım onlar da ekşi okuyorlar, zira ben ilk duyduğumda badilik kavramını ilk aklıma gelen bu oldu.

(bkz: fuckbuddy)
  • tsk nın uygulamasının detayları ;

http://www.radikal.com.tr/…id=1111039&categoryid=77
  • askerdeyken can dostu tablosu hazırlayan biri olarak işlevsiz olduğuna hükmettiğim teşkilat. askerlik doğrusu bana üç önemli şey kazandırdı. birincisi çalışma disiplini, ikincisi erken kalkma disiplini, üçüncüsü spor yapma disiplini.

ancak madem ki konu can dostu, o zaman sayayım neden işlevsiz olduğunu.

* bir kere can dostunun kim olması gerektiğine erler karar vermiyor, kafadan eşleştiriyorsun. aynı devre olmayacak, aynı memleketli olmayacak. (bu kuralları sağlıklı hatırlamıyorum.)
    * yazılan kişi genelde çok yakın arkadaşın da olmuyor.
    * çoğunlukla usulen böyle bir tablo yapıyorsun. denetimlerde sorduklarında evet var komutanım demek için.
    * dolayısıyla can dostunu bağrına basmak diye bir şey yok.
    * can dostunun her şeyini bilmek diye bir şey de yok.
    * olağan dışı bir şeyi komutanlarına bildirirsen ispiyoncudan başka hiçbir şey demezler sana, bırak can dostunun bunu söylemesini.
    * sürekli birlikte olmak diye bir şey de yok. aynı görev yerindeki kişiler can dostu olacak diye bir kural yok çünkü. genelde herkes birbirini içtimalarda ve koğuşta görür.
    * intihar niyeti olan kişi zaten bunu kimseye açmaz. açarsa zaten bırak can dostunu herkes ona yardım etmeye çalışır. kaldı ki rdm bu tarz kişileri periyodik olarak muayene eder. bu kişilere silahlı görev genelde verilmez.
    * ayrıca yıllardır uygulanan bir yöntemdir bu, neyi çözmüş bugüne kadar?

yine esas nedenin arkasından dolaşıyoruz.
  • bir olur ve soğumaz. şöyle bir bakarsın kurmadığı cümleler dökülür en tutsak dudaklarından; imgeymiş alt metinmiş korku gerçek yalan umut ağaç ve çaya düşen sinek gibi ne varsa yaşanan ölüm gibi yaşama dair akşamı bekler sarhoş olup unutulmak ve saf insanlığa uzanan bayrak direkleri gibi asılmak için.
  • ne işe yaradığı hakkında hiçbir fikrimin olmadığı tsk uygulamasıdır. acemi birliğimde candost badi ne zıkkımsa işte onunla kavga ettim, koğuşta tokat attı bende göğsüne tekmeyi gömdüm. zaten 2 gün sonra yemin edip gittik. usta birliğinde badim kimdir onu bile bilmem. bazen ankaradan komutan geldiğinde defterde kim yazıldıysa o söylenirdi, bende ezberlerdim.
  • yoktur. herkes kendi canının dostudur.