• oldukça hoşsohbet ve eğlenceli bir adam. abd ve ardından uzun bir süre brezilya'da müzik çalışmalarına devam ettikten sonra geçtiğimiz yıllarda türkiye'ye kesin dönüş yapmış olan gitarist ve kompozitör. kadıköy'de kurduğu atölyesinde eğitim vermektedir. müzik zevkini ve muhabbetini severim.

ha bir de sizi dokümana boğabilir, harika bir doküman arşivi var.
  • kendisi ile tanısmam, 16 yasında iken (5 sene öncesi) gitar egitimi almam gerektigini düsünmem vasıtasıyla oldu. iyi ki de oldu diyebildigim, hossohbet, dolu ve de hayvansever insan, hocam.

müzikal anlamda, gerek gitar yönünden olsun, gerek müzige yaklasım olsun, gerekse müzik arsivi olsun, insana gercekten bir seyler katabilecek az sayıda 'ögretmenlerden' idir. aynı zamanda bu özelligi, müzisyenliginin (gitaristliginin) yaratıcılıgı ve sıradan olmayısı ile de baglantılıdır. (aynı zamanda film arsivi olarak da insana kattıkları vardır, "film ne alaka lan?" diye sormayın ama katıyor yani, hard-diskinizi bilgisayarına baglamayagörün, anında arsiv manyagı yapabiliyor sizi*)

üzüldügüm bir konuya da deginecegim:

sonucta basarılı bir müzisyen/ dolu bir müzisyen ile basarısız bir müzisyenin farkı, yetenekten cok, karsılastıgı fırsatlar, kisilerdir. bu önemli ve olması gereken bir faktördür (usta-cırak iliskisi) fakat "ögrenci/ögretmen" iliskisinden yararlanamayan, tabir-i caizse eline gitarın 'tutusturulmus' oldugu ögrencilerin dolu oldugu, iletisimin ders saatleriyle sınırlı oldugu, teknik bilgisinden baska verebilecek bir sey olmayan 'gitar egitmeniyim' diye gezinen adamların bos lafları ile kaynıyor ortalık. (cogu gitar egitmenin biraz da 'ego' ile dolu olmasından kaynaklanır bu verimsizlik biraz da). ilgili adamı sogutur bu anlattıklarım iste, ki genel olarak da yasanan budur, aman diyeyim.

iste bu seyleri yasamayarak, kendisinin evinde cay ikram ederek isledigi, devasa döküman arsivi ile adeta 'besledigi', gercekten seneler sonra bile, tek bir dersinde bana bahsettigi tek bir fikri hatırlayarak gitar calısıma veya bestelerime gelisim sagladıgım, (sadece ve sadece "suhr" gitarı bile bir olaydır aslında*) derslerinde bulunmus oldugum icin kendisine tesekkürü bir borc bildigim kisidir.

not: iki üc senedir derslerine devam etmiyordum fakat buna ragmen ögretmen-ögrenci veya iki insan olarak iletisimimiz bitmemistir, bu nedenle birikim dolu bir insanı kazanmıs olmak da, beni mutlu eden bir sey idir.

(ismini bile yazarken güclük cekilen rare alman bluegrass albümlerine sahiptir aynı zamanda)
  • dünyalar tatlısı bir adam. 2 yıldır kadıköy'de özel portekizce dersleri vermektedir. fiyat da o kadar pahalı değil.
    inşallah bu sene dünya kupasını kendisi ile birlikte brezilya'da stadtan seyredeceğiz.
  • göztepe'de evinde ders veren, los angeles musicians institute (g.i.t.) mezunu müthiş blues gitaristi.
    blues öğrenmek isteyenler için müthiş eğitim kaynağı ve aynı zamanda çok iyi bir dost.
  • can ile derslere başladığımda elime daha önce hiç elektro gitar almamıştım. tek bildiğim şey blues müziğini ve özellikle hendrix’i çok sevdiğimdi ve ben de bu müziği çalabilmek istiyordum. ona ilk gittiğim gün onunla uzun bir sohbet yaptık. öğrencileri tanımak için sarf ettiği çaba beni gerçekten etkilemişti. başka bir gün fark ettim ki öğrencileri için bir defteri vardı ve bu defterde öğrencilerinin belli özelliklerini, ilgilerini ve müziğe olan meraklarını not etmişti. ben onunla ilk görüştüğümde benim de kim olduğumu anlamaya çalışmış ve buna göre bir program belirlemişti benim için. her öğrenci için öğrenciye has bir program oluşturabilecek kadar titiz çalışan bir hocadır kendisi. sizin heyecanınızı da fark ederse gitar için, sizinle özel bir şekilde ilgilenir. sohbetleriyle de çok keyiflidir. genel olarak doluluğu sayesinde gerçek bir hoca olabilmiştir bana. dert de paylaşabilirsiniz, derdini de size anlatır. blues’u ve gitarın inceliklerini onunla sadece alıştırmalar ve ödevlerle değil işin felsefesini konuşarak, hikayeleri dinleyerek konuşarak öğrenebildim. bana yeni müzisyenler tanıttı, onları dinledim, benim için yeni kapılar açtı. belki de böyle bir hocayla karşılaşmasam gitara bu kadar güçlü bir şekilde bağlanamayabilirdim, daha uzak kalabilirdim, ve çalabildiğim kadar da çalamayabilirdim. blues öğrenmek istedim, ve bana öğretebildi can, artık en başta istediğimi elde etmiş bulunuyorum, ama aslında öğrenilecek şeylerin bitmeyecegini ve çok daha fazlasının var olduğunu öğrendikten sonra, hiçbir zaman yeterli hissedemiyor insan. her derse gittiğim gün büyük bir hevesle giderdim ve bütün hafta hevesle beklerdim bir sonraki derse gitmeyi. sadece gitarımı geliştireceğim için değil, güzel sohbetler edeceğimi bildiğim için, genel olarak iyi bir vakit geçireceğimi bildiğim için. dersten her çıktığımda da eve dönerken, içimde bir heves, yenilenmiş bir heyecan ile müzikle uğraşmaya devam ettim.

bu arada ileride portekizce öğrenmek istersem de yanımda yine can olacak. şimdilik az buçuk ispanyolcam bana yetiyor.*
  • sokak hayvanlarına yardım için gitar workshopları düzenleyerek başladığı toplu etkinlikler sayesinde kurulan rock akademi'nin bence en kritik kurucu üyesi, guitar institute of technology mezunu, yanılmıyorsam brezilya kültür'ün de kurucusu ya da en azından işleyişinde önemli bir emeği olan, 10+ yıldır tanıdığım mükemmel insan.
  • ottoman history podcast serisinin podcaster’ı.
  • kendisinden çok kısa süre ders aldığım inanılmaz sabırlı ve güzel insan. o zamanki yeteneksizliğime ve vakitsizliğime rağmen sayesinde bir temel oturtabildim ve şuan keyifle devam edebiliyorum gitara. mesela ben olsam, sen git bir cafe aç gitarı da duvara as daha faydalı olur der yollardım kendimi. gece gece kursta çalıştığım bir şarkıya denk geldim, arı sokmuş gibi şiş parmaklarla işe gidip tek elle klavyede yazmaya çalıştığım acı dolu günler geldi aklıma ve kendisini andım. ders veren yetenekli çok insan vardır ama keşke herkes işini onun gibi alçak gönüllülükle ve severek yapsa.
  • can hocam ! müthiş insan. iyiki yolum düştü ders alma şansına erdim. az zamanda çok şey öğrendim kendisinden.
    derslerimizin yarısı keyifli bir sohbetle geçiyor.
  • 23 mart pazartesi günü tanışacağım ve 'öncesinde' referans kaynağım tarafından kendisinden övgüyle bahsedilen insan.
hesabın var mı? giriş yap