şükela:  tümü | bugün
 • 1934 yılında doğmuş sinema ve tiyatro emekçisi.
  işık lisesi, iktisat fakültesi ve tiyatro enstitüsü''nde (paris) öğrenim gördü. 1953''de i.ü. gençlik tiyatrosunda tiyatroya başladı. cep, oda, dormen, sahne z ve halk oyuncuları, çalıştığı tiyatrolardan bazılarıdır. 1991/1992 yıllarında gaziantep şehir tiyatrosunda sanat yönetmenliği yaptı. sanatçı züğürt ağa filmiyle 1985 yılında basın eleştirmenleri en iyi yardımcı erkek oyuncu, 1995 yılında ev ona yakıştı filmiyle ankara film festivali en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı

  başlıca filmleri kapıcılar kralı (zeki ökten), züğürt ağa (nesli çölgeçen), asılacak kadın (başar sabuncu), mavi sürgün (erden kıral), ev ona yakıştı (tülay eratalay), yaban (nihat durak) ve nesli çölgeçen'in selamsız bandosu'dur.

  kaynak: çağdaş sinema oyuncuları derneği sayfası, http://www.casod.org/
 • en cok hatirlanacak rolu zugurt aga'daki kahya roludur.
 • 120 defa izlediğim aslan bacanak filminde ve kapıcılar kralı'nda yan rolünün hakkını fazlasıyla vermiş, en son düğün şarkıcısı dizisinde salon sahibi dedeyi oynamış üstad.
 • hanımın çiftliği dizisinde yasin kahya karakterini oynamakta olan değerli aktörümüzdür.
 • tiyatro pera'nın duayen oyuncularından. bu sezon vanya dayı'da yine yılların tecrübesini konuşturuyor. kendisi 77 yaşında ama içinde tiyatro aşkı çok yüksek duruyor. halen bazı tiyatro oyunlarında onu seyirci koltuğunda görmek mümkün.
 • yeni filminin ilk teaserı: https://www.youtube.com/watch?v=pmoqcb9ii30
 • bugün kendisiyle yüz yüze tanışma şerefine nail olduğum oyuncu. bizim okula * söyleşi yapmaya gelmişti. yemek yemeye giderken bir baktım, elinde bastonla etrafına bakınıyordu. önce tanıyamadım. yanına gidip '' yardımcı olmamı ister misiniz? '' dedim. yüzünü görünce tanıdım, heyecanlandım da. '' tanıdım sizi.'' diyince gülümsedi bana.
  '' sandviç alabileceğim bir yer var mı buralarda? '' dedi . ben de ona eşlik ettim, kafeye kadar birlikte yürüdük. sanırım ona yardımcı olmaya çalışmam, onu biraz utandırdı. kendisini muhtaç hissetmiş olmalı ki, utana sıkıla söyledi. çok yaşlıydı; bir o kadar da tonton, şeker bir adamcağız. kendisi buraları okursa, tanıştığıma memnun olduğumu bilsin ister; saygılarımı sunarım.