şükela:  tümü | bugün
 • tabii ki bir rte açıklaması olan sözcük öbeği. tam metin şu şekilde "aslında marmaray 29 ekim 2013’e kalmayacaktı. 2010’a yetişebilirdi. bize gecikmek yakışmaz, ertelemek yakışmaz. sürekli yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular. bunlar insandan çok daha mı önemliydi? bundan sonra ne olursa olsun engel mengel tanimiyoruz. yok kuruluydu, yok yargısıydı bunlara takılıp kaldık. 3 sene bizi engellediler marmaray’ın işletmeye açıklaması değil maddi kaybı da ciddi noktada. bundan sonra engel mengel tanımıyoruz, bedeli ne olursa olsun.

  demek ki neymiş arkeoloji falan böyle işlerle uğraşanlar bu ülkenin gelişmesini engelliyormuş. ucube ile kültür sanat yetkinliğini gördüğümüz başbakanın bu açıklaması ile de arkeoloji ve tarih alanındaki yetkinliğini de görüyoruz.
 • başbakanın "çanak çömlek" ve "arkeolojik şey" diye ezmeye çalıştığı kazılar sayesinde marmara denizinde deprem sonrası tsunami olduğu ispatlanmış, istanbul'a ilk defa antik yunan kolonilerinin gelmediği kanıtlanmış ve bilinenden çok öncesine ait yaşam izleri bulunmuş (günümüzden 8500 yıl öncesi, ki sırf yunan tezlerini çürüttüğü için bile yunanistan'a karşı propaganda malzemesi olarak kullanılabilir), arkeoloji tarihinde bir defada bulunan en fazla batık gemiye ulaşılmış, bizans'ın günlük yaşamı ve ticareti hakkında çok önemli bilgiler edinilmiş (hatta fil iskeleti bile bulunmuş), bilinen istanbul tarihi neredeyse yeniden yazılmıştır.

  kazılar bittikten sonra sırf burayı görmek için gelecek turist ve arkeolog sayısı bile önemli bir kazançtır. (para başbakanım para! sizin anladığınız dilden konuşayım!) o önünüze engeller koyanlar iyi ki koymuşlar. yenikapı kazılarına katılabilmek için para bile istemeyen onlarca arkeoloji öğrencisi tanıyorum. yurtdışından gelen profesörleri hocaları saymıyorum bile. hiçbiri "dur şu kazıları geç bitireyim de akp oy kaybetsin" demiyor. hepsinin tek derdi azıcık da olsa tarihe bir katkıda bulunabilmek. istanbul halkının kazılar yüzünden mağdur olmasını kimse istemez ama burda kesinlikle reddedemeyeceğimiz tarihi bir miras yatıyor. bizi engellediler yoksa biz metroyu çoktan açardık diye kimseyi olaydan haberi olmayan insanlara hedef göstermeyin.

  ha tabi bir de şu var. marmaray 160 yıllık bir rüyaymış. yok tee abdülmecit zamanında tasarlanmış da kimse becerememiş de akp yapmış. arkadaşım 160 yıl önce istanbul'un merkezi neresiydi? tarihi yarımada. e peki şimdi de öyle mi? evet o zaman üsküdar ve sirkeci istanbulda bağlanması gereken en önemli iki yerdi ama o günler eskidendi şakir! sen 160 sene öncesinin planına göre hareket edip ulaşım sirkülasyonunu da buna göre kurarsan o sistemden alıcağın verim kat kat düşer. marmaray yapılmaya başlanmadan önce defalarca söylendi. bu hat 30-40 sene önceki şehir merkezine göre yapılıyor, asıl yolcu yoğunluğu mecidiyeköy - levent - maslak bölgesinde ve boğaz geçişi üsküdar beşiktaş arasında olup bu bölgelere bağlanması lazım diye bas bas bağırdı adamlar. sen kimseyi dinlemeyip 8000 yıldır üzerinde yerleşim olan bir bölgeye (ve demin dediğim nedenler yüzünden aslında 2.alternatif olması gereken dolayısıyla nispeten yanlış bir güzergaha!) metro yaparsan, "çanak çömlek çıktı bizi engelleyüler" diye ağlamayacaksın! kaç tane medeniyetin doğup battığı bir bölgeden arkeolojik eser çıkmayacak da bizim evin salonundan mı çıkacak? buraya metro yaparsan kazılara da katlanacaksın arkadaşım başka yolu yok!

  eğer raylı boğaz geçişi üsküdar-beşiktaş arasına yapılıp avrupada levent, anadolu yakasında da banliyöye bağlansaydı, hem inşaatı şimdiye çoktan bitmişti, hem de daha verimli olurdu. tabi öyle olsaydı arkeolojik kazılar yapılmamış, bir çok önemli tarihi bilgiye ulaşılamamış olacaktı evet. ama illaki bir şey seçmemiz gerekecekse ya hiç kazı yapmamayı seçelim, ya da yapılan kazıyı adam gibi bitirelim. hem kazıya başlayıp, sonra da kazılar çok uzadı demek saçmalamaktan başka bir şey değil çünkü.
 • arkeolojik bulguları çanak çömlek diyerek küçültmeye çalışan bir başbakanın sözleridir. evet bir başbakan, başbakanı olduğu ülke topraklarındaki tarihi eserler hakkında çanak çömlek bunlar diyor. o ülkedeki arkeoloji çalışmalarını arkeolojik şey diye küçümsüyor, engel görüyor. bir de bunu yaparken insanları düşündüğünü söylüyor. ayrıca laf arasında yargıya da giydirerek yargı kararlarını da tanımayacağını alenen beyan ediyor. yorumsuz sözünün en güzel uyduğu durumlardan biri. olayın kendisi her türlü yorumdan daha etkili, tabi görmek isteyene.

  edit: (bkz: ayar verilen entry silinince entrynin gudikleşmesi)
 • bir başbakandan duyulduğunda derin düşüncelere sevk eden açıklama..

  "...insandan önemli mi yau..." diye gidiyordu.. ama bu çanak çömlek de insanı anlatmıyor mu reyiz?
 • seçimlerde çanak çömlek patladığını gösteren açıklama. yoksa gerçek bir başbakanın yapacağı bir açıklama değil.
 • terbiyesiz çanak çömleğe karşı insanın değerini ön planda tutan ve halka hizmet için kendilerini yerlerden yerlere atanların isyanı. adamlar baraj yapmak istediler antik kentler ortaya çıktı halbuki daha önce orada yoktular, ulaşım alternatifi yaratmaya çalıştılar çanak çömlek çıktı. kızmayıp napsınlar? gerçi bu açıklamanın yapılmasından yüzlerce yıl önce konuşlanmış olan çanak çömleğe de kızmamak lazım, anlayışla, empatiyle yaklaşmak lazım, bilememişler önceden parsellemişler araziyi, bilememiş gariban çanak çömlekçikler, aslında varolmayan ama varmış gibi yapıp hizmetin önünü kesmeye çalışan hain antik kentler... ey çanak çömlek; üzmeyin adamları, sinirlendirmeyin, efendi gibi yokmuş numarası yapın yoksa sonra bahane ve sorun olarak siz öne sürülürsünüz, siz şikayet edilirsiniz...
 • heralde tarih boyunca anlamasa bile sanata, kültüre, tarihe bu kadar düşman başka bir devlet yöneticisi bulamayız. bu bu adamın edeceği laftır güzaftır. hadi ötekiler barbarlıktan onu bunu yaktı döktü. farkında bile değildi. ama dostum orduları yenersin ezikliği yenemezsin işte.
 • şaşırtmaması lazımdı ama dinlerken bir an duraksattı bu açıklama beni. "nasıl lan? bir dakika!" oldum. ama sonra fark ettim ki burası türkiye. açıklama yapan türkiye cumhuriyeti başbakanı. o zaman "ha normal." dedim.