şükela:  tümü | bugün
  • 5 yıl çanakkale'de yaşadım. bir kez olsun sokaklarında yürürken anason kokusu almadım. parfümcünün önünden geçerken parfüm kokuyor, balıkçının önünden geçerken balık kokuyor.
  • izmirle istanbul sevişmiş de izmir istanbul'un çocuğunu doğurmuş havasını yaratan şehirdir.

bir boğazı var ki babasına çekmiş.
    güzel havası, güzel insanları ise annesine.
    allah analı babalı büyütsün yavrucağı. *
  • bugün sahil kenarından geçen şarkılı ak parti tanıtım araçlarından birine "yeterince pislik yapıyorsunuz zaten; gürültü kirliliği yapmayın da martılarımızın sesini dinleyelim. burada bari huzur verin" şeklinde söylenen amcaya, kıkır kıkır gülen güzel insanların bulunduğu güzel şehir.
  • türkiye'de karşılaşabileceğiniz en adi kitapçının bulunduğu şehir. hayır,isim vermeyeceğim bu girdide.

bu adam öyle bir adam ki:

- erkek bir müşteriye 1 tl indirim yapmazken ilk kez gelen bir kadına bonuslar yağdırır.
    - toplu alımda pazarlık yapma girişimini ilk cümlede "hayır,olmaz" diye savuşturur.
    - kitap aldıkça fişe işler daha sonra güya indirim yapmak için ama yapmaz.
    - ukala ukala konuşur. kitap satıyor ya sanki hepsini okumuş amk.

şimdi arkadaş buradan kitap alacak. adam fiş getir sana 16 liraya vereyim dedi. çocukla öbür gün gittik fiş alıp geldik. adam 17 tl istedi. abi dedik fiş falan 16 tl demiştin ama. 20 tl de diyebilirdim, alıyor musun dedi. o kitaplıklar başına devrilsin diyeceğim ama 1.50 boyu var tek kitap bile yeter.

2 tane kitap aldık. 46 lira tuttu. abi 45 var dedik. olmaz dedi. para bozdu.

yakalım kitapçıyı falan diyoruz. konya'lı arkadaş var, içinde kuran vardır oğlum diyor. bakalım, bir yolunu bulacağız.
  • ülkem olarak hissettiğim şehir. keşke çanakkale türkiye olsaydı.
  • yaşadığı maganda metropollerinde başlıca (ve muhtemelen yegane) hobisi, en ufak boş zamanında, rantın ve materyalizmin ibadethanesi ruhsuz avm'lere koşup çeşit çeşit markalar arasında kendinden geçmek olan, sonra aslında ihtiyacı bile olmayan bu markaların parasını ödeyebilmek için her gün minimum 4 saatini trafikte geçirmek üzere plaza köleliğine ömür vakfetmeyi tercih edenlerin uzak durabileceği` :pretty please`, benimse ilk fırsatta tekrar ve temelli kavuşmak için fırsat kolladığım evim.

istanbul ile ankara'nın tüm avm'lerini üstüste koyup çıkan toplamı i. melih'in yeni çılgın projeleriyle çarpsanız; donanma'da eşim dostumla içeceğim bir ince belli çaya değişmem.
  • hava durumunun "rüzgarlı" olarak tanımlanması yanlış olan il.

olsa olsa rüzgar çanakkaleli olabilir. memleketine kavuşmuş gurbetçi gibi... sarılıyor, savuruyor...
  • üniversiteyi okumak icin türkiye'nin en keyifli sehirlerinden biridir.
    bar'da calisirdim kirayi ve biraz harclik cikarabilmek icin, c.tesi geceleri sabaha karsi cikardik. bütün kordonu yürürdük boydan boya eve dönerken, mis gibi kokusu olan güzel sehirde. cok güzel bir insanla beraberdim fena halde de asiktim, gece eve geldigimde ne kadar sessiz olmaya calissam da uyanir "nasildi gecen, yoruldun mu? ac misin?" diye sorardi, seviyorduk birbirimizi. ona sarilip yatardim, bi iki saat sonra uyandirirdi beni kahvalti edelim diye. pazar sabahi kahvaltisi önemlidir, papagan pastahanesinden sicacik simit ve zeytinli acma alirsin, golf cay bahcesine oturup, "dur yolcu" yazisinin karsisinda bütün bogazi görerek mis gibi cay icerek kahvaltini edersin. bakmaya doyamazdim ona, benden biraz büyüktü, belki yalan belki gercekti ama bana sevildigimi hissettirmisti. cok güzeldi. cok mutlu ve huzurluydum onunla, o da öyleydi ona eminim. günlerimi güzellestiriyordu.
    o zamanlar o kadar cok ve güzel hayallerim vardi ki gerceklesmeleri pek önemli degildi, hayat toz pempeydi cünkü.
    hayatimin belli bir döneminden sonra yine dönecegim canakkale'ye, kücük bir ev alicam eski kordon'dan, belki eski arkadaslarimi bulurum yine, belki o günlerdeki kadar mutlu olurum yine.
    ne olursa olsun ne zaman canakkale'ye dönsem onun kokusu vardir o sehirde ve hep toz pembedir. canakkale cennettir.
  • 3 tane avm, 2 tane gökdeleni gelişmişlik zanneden sonradan görme insanların dil uzattığı şehir. aynı zihniyet izmir'e de türkiye'nin en büyük köyü diyor. ölü taklidi yaparsak seçimlerden sonra siktir olup gidecekler zaten türkiye'nin güzel yerlerinden.
  • neresinin hayvan gibi geri kalmış olduğunu anlamadığım şehir. hayır anlamıyorum ki aq ne istiyorsunuz daha? nüfusun 120.000 olmasına rağmen herhangi bir büyük şehirde yapabileceğiniz çoğu şeyi zaten yapabilme imkanı var. ayrıca bu kadar rahat ve modern şehir bulma imkanınız yok ülkede. hükümetler umursayıp da böyle bir değerin anasını sikmezler umarım. çanakkale, çanakkale olarak güzel.