şükela:  tümü | bugün
 • yapılan bir hesaplamaya göre maliyetini 150 senede çıkartabilen birnevi imkansız köprü..tüm bayram boyunca çanakkalede feribot ile geçen araba sayısı istanbulda boğaz köprüsünden yarım saatte geçmektedir (normal bir günde)
 • her köprü gibi kendi trafiğini kendi yaratacak köprü olacaktır. bilhassa ege bölgesine yönelik tir, kamyon trafiği ve yazlıkçıların trafiği bu güzergaha yönlenecektir. artan trafiğin canlandıracağı yerel ekonomi ve rantiye sebebi ile çanakkale şehrinin büyümesi ve her iki yakadaki yerleşim yerlerinin canlanarak şimdikinden kat be kat büyük bir şehir içi trafik yaratması da muhtemel olacaktır
 • gelibolu - lapseki ve eceabat - çanakkale arasındaki feribot seferlerinde taşınan araç sayısına kilitbahir özel feribot seferlerini ekleyip gelecekteki araç sayısı artışınıda hesaba katarak 50 ile çarpsak bile ekonomik olarak kendisini amorti etmeyecek köprüdür. üstelik bağlantı yolları ve ana güzergahlara ulaşım yollarının inşaası ile güzelim ve halen el değmemiş çanakkale coğrafyasını mahvedecektir. köprü için harcanacak 700 milyon doların yanında lüleburgaz-eceabat ve çanakkale - izmir otoyolları için en az 1.5 milyar dolar harcanması gerekmektedir. nereden baksanız gereksizdir.
 • iş ki bazı etkililerimiz eceabat tarafında arsa spekülasyonun karlı olduğuna kanaat getirirler, o zaman yapılacak köprüdür. elbette şu günkü projeksyonlara göre gerekisiz gözükmektedir. ancak 1974'teki istanbul trafiği ve bugünkü hali düşünüldüğünde yetkilerimizin harekete geçmesi için hazır ortam sağlanmış olacaktır.

  tabii başka unsurlar da rol oynayabilir: köprüyü kilitbahir'den değil de boğaz'ın daha geniş olduğu bir noktadan yaparsanız dünyanın en uzun köprüleri arasında ilk on'a girmeyi başarabilirsiniz. tabii gelibolu gibi tarihi önemi belki de hiçbir yerle karşılaştırılamayacak bir yeri salt rant kapısı olarak görüldüğü bir durumu kastediyorum.

  sonuçta önünde onyıllar olmayan bir köprüdür bu. köprü 4 şeritli inşa edilirse 2*2 duble yola bile entergre edebilir. hatta açılışı 25 nisan'a getirilir; kitsch'in dibine vurulur. ağlamaklı sözler sarfedilir törende; alakayı anlayamasak da duygulanırız. sonra da çanakkale'nin ve geliblu'nun içine ettiği kısa bir süre sonra anlaşılacak köprüyü alkışlarız.
 • hayata geçmesi halinde beton yığını değilde, estetik ve gösterişli olmasını dilediğim köprü
 • yapılmakta çok çok geç kalınmış olan projedir. en çok, eceabat yakasında oturup gecenin 2 sinde fenalaşan eşini çanakkale'deki hastaneye götürebilmek için sabahın 6,30 unda ki ilk vapura kadar inim inim inleyerek bekletmek zorunda kalan vatandaşların sevineceği proje olacaktır. *
 • 1600 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun 4. asmalı köprüsü olacakmış.
 • bir zamanlar istanbul'daki boğaz köprüleri içinde aynı şeyi söylüyorlardı. büyük düşünen insanlar sayesinde istanbul kaç kat büyüdü. bizim çanakkale için acil bir eylem planı yapılması gerekir. yoksa gelibolu yarımadasına gelen çocuklardan aldığımız meyva suyu ve bisküvi parasına medet umar hale geliriz.
  acilen çanakkale boğazına köprü yapılması gerekir.
 • bugün istanbul nasıl talan merkezi haline gelmişse, çanakkale'ye bir boğaz köprüsünün yapımı bütünsel doğa katliamı olacaktır. istanbul'da kaçacak boş arsa bulunmaz haldedir şu zamanda. marmara'nın yok olmaması için bu doğa saldırılarının durması lazımdır. çanakkale'ye olası köprü, şehri baştan dibe çökertir.
 • çanakkale imar planı istanbulun gelişimini daha doğrusu plansız gelişimini örnek alarak aynı hatalara düşmeyerek kurulabilir. yıl olmuş 2013 daha hala bi köprümüz yok.