şükela:  tümü | bugün
 • 43-ncü alay 1-nci p. tb. 1-nci bölük

  1917 yili yemek listesi

  15 haziran : sabah : üzüm hoşafi , öğle : yok , akşam : yağli buğday çorbasi , ekmek : tam

  26 haziran : sabah : yok , öğle : yok , akşam : üzüm hoşafi , ekmek : tam

  18 temmuz : sabah : üzüm hoşafi , öğle : yok , akşam : yok , ekmek : yarim

  8 ağustos : sabah : yarim ekmek , öğle : yok , akşam : şekersiz üzüm hoşafi , ekmek : yok -

  not: 21 temmuz 1917'den itibaren başlayarak ordu emriyle ekmek istihkaki 500 grama indirilmiştir. çünkü un ve ekmek kalmamiştir.

  bu listeye bakıp insanın gözünün yaşarmaması mümkün mü ?

  çok sonra ihtiyaç duyulan bir açıklama : bu yemek listesinin çanakakkale bölüklerinde değil,sarıkamış birliklerinde uygulandığına dair bilgi notları aldım.ülke insanı ve koşulları dikkate alınınca ister çanakkale ister sarıkamışta uygulansın...her durumda insanın gözü yaşarıyor.
 • sinop merkezde, bir çarşıdaki çeşmenin üzerinde yazdığı şekliyle :

  " bu çeşme, çanakkale savaşlarında şehit olan sinop'lu mehmetçiklerin üzerinden çıkan kıymetli eşyalarla yaptırılmıştır !"

  hayatım boyunca okuduğum , gördüğüm en çarpıcı cümlelerden biridir. anasının kuzusu, nazlı elif'in babası, ayşe'nin yiğidi... kahraman mehmet... çanakkale kahramanlarından sadece birisi . hepsinin ruhu şâd olsun !

  edit: sözkonusu çeşmenin şehitler çeşmesi olduğu ve çanakkale savaşlarında değil,1854te sinopta ruslarla yapılan deniz savaşında ölen askerlerin paralarıyla yapıldığı konusunda bir mesaj aldım. her iki durumda da mehmetçiklerimizin ruhu şâd olsun diyorum. *
 • "ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" emrini duyup uygulayan herkes kahramandır nazarımda. göt ister atacak bir mermi olmadan siperde beklemek.
 • bitmeyen hikayeler, bitmeyen kahramanlıklar. hangisini sayacaksın, hangisini nasıl bileceksin. hepsi tek tek, ayrı ayrı, birer kahraman.. memleket ayrımı olmadan, insan ayrımı olmadan, hepsinde aynı yürek, aynı vatan sevgisi, aynı cesaret..
  (bkz: elliyedinci alay)
  (bkz: ben böyle yürek görmedim, böyle sevgi...)
 • yüzbaşı mehmet tevfik bey, gelibolu'da kefensiz yatan, kanıyla vatanı vatan yapan yüz bine yakın çanakkale şehidinden biri... onun 31 mayıs 1915'te, arıburnu'ndan anne babasına yazdığı mektup, 90 yıl önce bu şanlı zaferi türk ulusuna kazandıran ruhu gösteriyor

  işte genç yüzbaşının, şehit olacağını hissedip annesi ve babasıyla helalleşmek için yazdığı veda mektubu... bu aynı zamanda savaştan geriye kalan en uzun türk mektubu...

  "pazartesi, 31 mayıs, 1915

  sebeb-i hayatım, feyz-i velinimetim. sevgili peder valideme,

  babacığım, validecigim.

  arıburnu'nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan ve pantolonumdan kurşun geçti. hamdolsun kurtuldum.

  fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hâtıra olmak üzere, şu yazılarımı yazıyorum.

  hamdüsenâlar olsun cenâb-ı hakk'a ki beni bu rütbeye kadar eriştirdi. yine mukadderât-ı ilâhiyye olarak beni asker yaptı. siz de ebeveynim olmak dolayısıyla beni vatan ve millete hizmet etmek için ne suretle yetiştirmek mümkün ise öylece yetiştirdiniz. sebeb-i feyz-i nf 'atım ve hayâtım oldunuz.

  sevgili peder ve validecigim. gözbebeğim olan zevcem münevver ve oğlum nezih'ciğimi evvela cenâb-ı hakk'ın, sonra sizin himayenize emanet ediyorum. onlar hakkında ne mümkün ise lütfen yapınız. oğlumun tâ'lim ve terbiyesine siz de refikamla birlikte lütfen gayret ediniz. servetimizin olmadığı malûmdur. mümkün olandan başka bir şey isteyemem, istesem de pek beyhudedir. refikama hitaben yazdığım kapalı mektubu lütfen kendi eline veriniz. fakat çok müteessir olacaktır, o teessürü azaltacak şekilde veriniz.

  ağlayacak, üzülecek tabii; teselli ediniz...

  sevgili baba ve valideciğim, belki bilmeyerek size karşı birçok kusurda bulunmuşumdur. beni affediniz... ruhumu şad ediniz... sevgili hemşirem lütfiye'ciğim bilirsiniz ki sizi çok severdim. sizin için ve sa'yimin yettiği nisbette ne yapmak lazımsa yapmak isterdim. belki size karşı da kusur etmişimdir, beni affet. ilahi mukadderat böyle imiş. hakkını helâl et. rûhumu şad et..

  ey akraba ve dostlar ve sevenlerim; cümlenize elveda.

  cümleniz hakkınızı helâl ediniz. benim tarafımdan cümlenize hakkım helâl okun, elveda. elveda, cümlenizi cenâb-ı hakk'a tevdî ve emanet ediyorum. ebediyyen allah'a ısmarladım, sevgili peder ve validecigim.

  oğlunuz mehmet tevfik"

  (yüzbaşı mehmet tevfik mektubu yazdıktan iki hafta sonra şehit oldu.)
 • tarih ki canini verecegini bilen kisilerin boyle savastigini gormemisken nasil kahraman denmesin vatanini sevdiklerini korumaya calisanlara da bu canakkalede olmus,1915de hemde savasan her iki tarafta kahramanken
 • canakkaladen yabancı bandırali gemiler gecmesin diye canını feda eden ve yattıkları yerden bugun bogazdan "bandıra bandıra " gecen amerikan bandırali gemileri gordukce kemikleri sızlayan , cogu sivil kokenli milislerden olusan kahramanlardır.