şükela:  tümü | bugün
 • çanakkale, var olan üç kömürlü termik santralin yanı sıra, planlanmakta olan 10 kömürlü termik santralle türkiye'nin en fazla kömürlü termik santral planı olan 2. şehri durumunda.

  -planlanan 10 kömürlü termik santral yapılırsa çanakkale'de her yıl en az 4433 yaşam yılı kaybı ve 476 erken ölüm daha yaşanacak.

  -sadece cenal termik santrali bile, tek başına her yıl `730 yaşam yılı kaybı ve 78 erken ölüme sebep olacak`.

  -çanakkale'deki kömürlü termik santrallerden çıkan hava kirliliği rüzgarlarla taşınarak bursa, istanbul, yalova gibi diğer iller için de büyük bir tehdit oluşturuyor. 2010 yılında kömürlü termik santrallerden dolayı yaşanan erken ölümlerin onda biri, hiç kömürlü termik santral bulunmayan istanbul'da yaşandı.
  bu bölgedeki santral projeleri hayata geçerse, toplam 13 kömürlü termik santral faaliyet gösterecek ve santrallerin kümülatif etkilerinden sadece bu bölge halkının değil, tüm türkiye'de yaşayan insanların sağlığı etkilenecek.

  halk sağlığını böylesine tehdit eden bir konuda, sağlık bakanlığı muhakkak söz sahibi olmalı ve hava kirliliğine yol açarak hayatı tehdit eden projelerin planlama, izin ve denetim süreçlerinde karar verici kurumlardan biri olmalı.

  karabiga'ya kurulması planlanan santralin çevreye vereceği zararlar 2013'te tespit edilmişti. cenal şirketi, çed raporuna olumlu sonuç alabilmek için raporu dörde bölmek gibi hukuka aykırı yöntemler denese de, projenin çevreye ve insan sağlığına vereceği zarar değişmiyor. projenin sağlık ve çevre etkileri düşünüldüğünde projenin tamamen iptal edilmesi ve şu ana kadar verilen zararın geri döndürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor.

  ayrıca çan'da çalışmakta olan santral yetmezmiş gibi kaz dağlarının dibine yenice'ye de bir santral planlanıyor. endemik kazdağ göknar'ı tehlike altında. dağdaki ağaçlarda hastalıklar gozlenmeye başladı.

  edit: birkaç yere ulaşmaya çalışmama rağmen bir-iki ay önce sadece greenpeace akdeniz sayfasında haber yapmıştı. sizlerden ricam ulusal basında yer bulması için varsa fikriniz yardımcı olmanız. yazarların neler yapabileceğinin farkındayım, nolur bir el atın lan!

  edit2: ilgisinden dolayı fav'layan, up'layan arkadaşlara ve ben mi gideyim ben mi yapayım'a teşekkür ederim.
 • çanakkale türkiyenin en düşük nüfus yoğunluğuna sahip şehirlerinden biridir.
  çanakkeleye değil de xşehrine y şehrine de yapsan o termikleri hava kirliliği yaşanacak.
  ama enerji lazım, çünkü rüzgar size yarrak yeter.
  çanakkale de hem düşük nüfus yoğunluğu hem de batıda olup da enerji nakline uygun olması sebebiyle, hem de santral soğutma sisteminde temiz su değil deniz suyu kullanılabileceği için en bi cillop gibi aday.
  adam istanbul kalabalık diye termiği oraya yapmıyor zaten, çanakkaleye yapıyor bu sebeple, dağ taş boş amk.
  ha dersen ki kalp krizi, akciğer kanseri vesair tüm ölümlerin sorumlusu olarak termik santralleri gösterirsek, tamam amk, istanbulda termik santral yok ama termik santralden en çok ölen insan orada tamam. zilyon tane sanayi tesisi, otomobil eksozu bok püsür falan var, havası zaten leş gibi ama tamam amk herkes termik santralden ölüyor ok ok, çanakkaleden rüzgarla geliyor hep bunlar.
  çanakkalede yapılacak bu santraller 14000 mw enerji sağlayacaktır yılda, en taşaklı rüzgar santralimiz bile 50-100 civarı komik miktarda enerji ürettiğinden rüzgar enerjisi için yap ama hobi olarak yap dememiz gerekiyor şu durum için, yoksa istemeyiz tabi kömürdür, nükleerdir ama akıl var mantık var amk.
 • rüzgar yetmez, nükleer yetmez, hes yetmez ne yeter?

  çed raporunu alırsın babalar gibi o zaman. bu kadar kör olmayın lan, tarihi ve doğal milli park var batısında, güneyinde kaz dağları, assos, troya... dağı taşı boşmuş.

  burası bu iş için uygun değil, hazırda 3 tane var da 10 tane daha vicdansızlıktır.
 • avradını sikeyim onların çok yanlış yapıyorlar. çanakkale gibi güzel. görece bakir kalmış (3 termiğe rağmen) anasını sikmek için ellerinden geleni yapıyorlar. tüm kıyı şeridinin amına koymaya and içmiş orospu çocukları. ergene'nin hali belli ama kılını kıpırdatmaz piçler.

  neden sultan süleyman'a bile kalmamış derler bilir misin? çok yaşadığından değil. çok yaşlanmasına rağmen tahttan kalkmamasından.
 • "madem enerji lazım o zaman neden doğanın içine sıçmıyoruz" zihniyetinin sonucudur. nüfus yoğunluğu düşük diye çanakkale'ye yapılsın deniyor bir de.

  birincisi, hiçbir yere yapılmasın.

  kimsiniz lan siz? insanlık olarak kimiz biz! enerji ihtiyacımız var diye gezegenin içine sıçma hakkını nerden buluyoruz? dağın, taşın, kuşun, ağacın hakkı var lan bu gezegende. hem de en temel yaşam hakları var. onlarda güçlüyüz, akıllıyız diye tek tek hepsini öldürmek hiç mi vicdanınızı sızlatmıyor?

  ikincisi, çanakkale dediğin yerde dağ taş boş değil. bak zihniyete bak, "insan yoksa o bölge boştur" diyor adam. bu kadar bütün dünyası. lan gerizekalı, ormanlarını, denizini, bunlardaki canlılığı geçtim; dünya kadar tarih var lan burda.

  "ama insan yok, nüfus düşük yeaa!"

  senin ben geçirdiğin evrime sıçayım.
 • ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ettiğim santraller. enerji, sanayileşmenin temelidir. bir an önce yapımlarının tamamlanıp vatanımıza hizmet etmeye başlamalarını heyecanla bekliyorum.
 • yaklaşık 2,5 yıl çan'da yaşamış ve çalışmış biri olarak diyebilirim ki çanakkale'nin boku yemesine sebep olacak santrallerdir.

  kış aylarında çan'da nefes alamazdık. termik santral'den taşınan kirli hava çan'da çökerdi. kasabanın yarısı astım bronşit olurdu. bir de nüfus düşük nedir abi? 100.000 kişi ölse önemli değil! bahsettiğiniz rakamlar kişi sayısı! her biri senin gibi insan.

  neyse insanoğlunun enerjiye ihtiyacı var. ama ben hala neden batıda kullanılan birçok sistemi denemediğimizi anlamıyorum.
 • simcity 2013 oynamamis insanlarin yaptigi proje. ruzgarin girdigi yere degil ciktigi yere yapacaksin ki santrali gitsin diger ulkeleri kirletsin. anasini iyice sikelim gezegenin ama bize birsey olmasin.
 • hasretle beklenenlerdir.
  içdaş santralleri yıllardır çalışmaktadır.
  panik yok millet iş ve enerji peşinde.
  alın size canlı ölçümler
 • tüketim toplumunun tartışılmadığı, kalkınmış olmanın çok tüketmekle ölçüldüğü bir toplumda, daha çok enerji üretmek adı altında, ekonominin dönmesi için inşaat yatırımı olsun diye yapılandır. en kirli teknolojilerden biri olan kömür santrali karabiga'da "çevreci enerji" tabelalarıyla tanıtılıyor.

  enerji yatırımlar karlı yatırımlar değil, ülke bunu yavaş yavaş anlamaya başlıyor. ancak, gidiş hat türkiye dört nala ab nin kazan dairesi olması; kömür, nükleer, hes, res ne varsa özel sektöre devredilmiş, özel sektör para hırsıyla bilinçsizce saldırarak santraller yapıyor. pek çoğu da zarar ediyorlar. sadece ufak yatırımcı değil, büyük enerji devleri bile iyi durumda değil.

  keşke ülkem, kirli enerji üretip klima ile iklimlenen bir ülke olacağına, güneş mimarisini tartışan bir ülke olsa. keşke toplu taşıma yerine şehri otobanlarla doldurmasa,
  keşke kendisinin hiç göremeyeceği insanların, kuşakların acısını şimdiden hisseden insanlar ülkede çoğunlukta olsa....