şükela:  tümü | bugün
 • bir damacana suya bir damla siyanür damlatsak içer misiniz ?

  kampanya

  "çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan atikhisar barajını ve onun su havzasını tehdit eden madencilik faaliyetleri hız kesmiyor. çanakkale merkeze bağlı kirazlı köyü yakınlarından balaban tepesi denilen bölgede doğu biga madencilik tarafından ağaç kesimlerinin başladı.

  15 yıldır çalışmalarına hukuki engeller ve kamuoyu baskısı nedeniyle devam edemeyen alamos gold şirketi, sonunda çareyi yasadışı yöntemlere başvurmakta bulmuştur. orman teşkilatı ve şirket birlikte balaban çeşmesi ile cazgırlar köyü arasındaki ormanlık ve çok değerli yaşam alanına iki koldan motorlu testere, traktör, kepçe ve kamyonlarla saldırmıştır. bu sırada gizlice çok ciddi tahribatlar yapılmıştır. orman katliamının duyumları alındığında, söz konusu felaket yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler tarafından fotoğraf ve kameralarla belgelenmiştir.

  yerinde ölçüldüğü kadarıyla geniş bir orman alanında, hem güney, hem de kuzeyinden kesimlere başlanmıştır. orman örtüsü sıyrıldıktan sonra büyük iş makineleri, patlayıcılar, toz, 26 bin ton siyanür, 40 bin ton zehirli ağır metaller (arsenik, cıva, kurşun, antimon, bizmut) ve toprak erozyonu bizleri beklemektedir.

  çanakkale’deki maden arama faaliyetleri, kentin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan ve bugünlerde yaklaşık 15 milyon metreküp suyu bulunan atikhisar barajı’na geldi, dayandı… atikhisar barajı’nın başladığı yerde, su toplama havzasının üzerinde bulunan kirazlı köyü’ne yakın, balaban tepesi arka tarafındaki bölgede, alamos gold şirketinin taşeronu olarak faaliyet yürüttüğü bilinen doğu biga madencilik’in proje sahasındaki ormanlık alanda ağaç kesimleri başladı. yılda 8 milyon suya ihtiyaç olduğu ifade edilen maden faaliyetleri öncesi gayrisıhhi müessese ruhsatı almadan ağaç kesimine başlanılmış olması ‘hukuksuz’ olarak değerlendiriliyor.

  bu kampanyanın teslim edileceği kurum:
  tc çevre ve şehircilik bakanlığı
  alamos gold ınc
  tc başbakanı binali yıldırım
  tc cumhurbaşkanı r. tayyip erdoğan
  tc çanakkale valiliği"
 • hiçbir meta insan sağlığı kadar değerli değildir. kahrolsun rant hırsınız diyerek destek verdiğim kampanaya.
 • ülkenin en güzel şehirlerinden biri olan çanakkale'ye, onun doğasına, suyuna, yarınına yapılan bu ihanete dur demeliyiz.
  bizi ve çocuklarımızı zehirleyen, zehirlemeyi planlayan her çalışmanın karşısındayız.

  unutmadan;
  (bkz: su hayattır)
 • insanlarımızın içini kirlettikleri yetmediği gibi rant uğruna bir de içtiğimiz suları kirletmeye başlamışlar. hangimiz zehir içmek ister? zaten kısıtlı olan bu kaynağı bir de bu şekilde harcamak hangi vicdana sığar? rantınız da batsın bu kirli oyunlarınız da.

  tanım: başarıya ulaşmasını canı gönülden istediğim kampanya.
 • ülkemiz halkımız için var.ilk önceliğimiz halkın sağlığı olmalı.madencilik atıklarının çanakkalenin içme suyunu kirletilmesine halk da devlet de izin vermemelidir.
 • ne hikmetse bu da akp doneminde gerceklesmis, doga talanı, para hırsı. gotunuze tıkayacaklar 50 gram pamugu, deger mi su pisligi yapmaniza...
 • aziz vatanın üstü ve altındaki tüm değerler türk milletine aittir,

  bu bağlamda özelleştirme ve benzeri uygulamalar ülke geleceği için büyük tehlikedir, kabul edilemez.

  özelleştirilen maden civarında doğa'ya zarar veren tüm uygulamalar derhal durdurulmalıdır.

  içme suyu ivedilikle koruma altına alınmalıdır.

  tüm duyarlı yurttaşlar imza kampanyasına destek olmalıdır.

  bir başka özelleştirme skandalı : (bkz: gerçek değeri 19 milyon usd olan 1 tl'lik hurda)
 • bırakın millet içsin suyunu.
 • en değerli zenginliğimiz suyumuzun zehirlenmemesi için bütün çabamızla desteklememiz gereken durumdur.

  daha iyi yaşamak için maden çıkartıyoruz.

  yaşayamadıktan sonra madenin ne anlamı var?
 • mevcut şartlarda tutacağına dair umudumun olmadığı kampanya. son 15 senede yaratılan sosyolojik depremler bir kenara, doğa ve mimar terörüne de maruz kalıyoruz. bir erk düşünün ki aldığınız nefesi bile sabote edebiliyor. buna rağmen en azından gündemde tutmak gerekiyor.