şükela:  tümü | bugün
 • başvurmamasına rağmen massachusetts institute of technology 'den profesörlük teklifi alan ve kabul etmesiyle birlikte, önümüzdeki yıl ocak 2017'den itibaren henüz 32 yaşında bu ünvanı taşıyacak olan gururumuz. bravo.
 • cilt kanserini 10 saniyede teşhis eden cihaz geliştirdi hocamız helal olsun ...ayrıntısı
 • massachusetts teknoloji enstitüsü’nde çalışan dr. canan dağdeviren dünyanın en seçkin üniversitelerinden olan harvard üniversitesi tarafından “genç akademi üyeliğine” (junior fellow of harvard) seçilen ilk türk oldu.
  dr. dağdeviren, harvard society of fellows (üst üyeler topluluğu) tarafından verilen en yüksek oyu aldı. 1933 yılında kurulan harvard society of fellows, kariyerlerinin başında harvard üniversitesi tarafından olağanüstü akademik potansiyelleri nedeniyle seçilen, bireysel gelişimlerini ve entelektüel işbirliklerini arttırmak için önemli akademik ve entelektüel fırsatlardan yararlanan bir araştırmacılar topluluğu. harvard society of fellows’un üyeliği ise ömür boyu. 1985 istanbul doğumlu dağdeviren, 2007’de hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, 2009’da da `sabancı üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği programı`’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. daha sonra eğitimini abd’de sürdürdü.
  http://www.canlihaber.com/…n-ilk-turk-ol-51879h.htm

  ayrıca: http://www.youtube.com/watch?v=k5cm2yjo3zc
 • az zamanda çok ve büyük işler yapmış bilim kadını.

  türkiye'de bir şekilde eğitim çarkından geçmiş ama bilimde iz bırakmış kim var ise sonsuz saygı duyuyorum. çünkü kendim de biliyorum ki türkiye'den çıkıp bilim yapabilmek zor. bunun aksini kanıtlamış çok insan var. ama benim helal olsun dediğim boğaziçi, robert kolej vb. ekol okullara uğramadan bu işi yapabilen insanlar. yani tırnağıyla yoktan var edenler. ayrıca "kadının kariyeri anneliktir" diyenlerin bakan olduğu bir ülkeden böyle güzide insanların dünyada adını duyurması muhteşem bir olay.

  bu kadın da benim için böylesi saygı duyulacak birisi. abd kendisinin kıymetini eminim bilecektir. umarım inancı ve umudu da hiç bitmez.
 • hayatta hiçbir baltaya sap olamamış kıskanç ve basarisiz tiplerin overrated dedigi basarili bilim insanı.

  adama sen naptın diye sorarlar.
 • "giyilebilir kalp pili"nin mucidi.
  harvard üniversitesi genç akademi üyeliği’ne seçilen ilk türk bilim insanı.
  mıt technology review dergisi’nin geçen yıl derlediği “35 yaş altı 35 yenilikçi” ile forbes dergisi’nin “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listelerinde de yer alan yeni nesil bilim insanlarımızdan.
 • on edit: bu entry daha abd universite sistemini bilmedigi halde bana "cekeyemeyen anten taksin" diye cemkirecek comarlar icin yazilmadi, o nedenle cemkirmeyin...ayrica bu isleri bilenler icin yazdigim icin yer yer ingilizce terimleri turkceye cevirme zahmetinde bulunmadim, bu sebeple de arkamdan cemkirmeyin.
  -------------

  uzaktan tanirim. sozlukte basligina simdi rastladim, soyle bir goz gezdirdim turkiye'de baya unluymus, simdi farkettim. aslina bakarsaniz, oyle inanilmaz bir kariyeri yok (turkiye'de siradan okullar, fullbright ile uiuc'ye gelme kismina kadar baya siradan yani, ama doktorada iyi is cikarmis tabi ki), ama turkiye'de (sozlukte de) yer yer cok asiri ovgu/yergi oldugu bilinen bir gercek.

  sozlukteki (ve turk basinindaki) dogru bilinen yanlislar:

  1. harvard'da junior fellow olan ilk turk degildir. zira benim tanidigim, ve cok basarili bir kariyeri olan ozgur sahin isimli bir dehamiz da daha once harvard'da junior fellow'luk yapmistir, uc asagi bes yukari ayni sartlarda.. ama heralde konjektur geregi oyle pohpohlanmasi gerekmemis ki, kendi halinde simdi kolumbiya universitesi denilen kohne(!) universitede calismaktadir. bu isleri bilenler icin adamin cv'si bir google search uzakligindadir, inanmayan kendi acar bakar.

  2. mit'ye basvurmadan is teklifi muhabbeti de yalan dolan. mit kimse icin oyle bir konuma dusmez, zira mit'de calismak icin can atan nice deha var etrafta. herkes gibi basvurmustur, is gorusmesine gelmistir, oyle teklif almistir. mit c. shannon'a bile basvurmadan is teklifi yapmis degil..

  mit'den tenure'unu alirsa kisa surede, o zaman gercekten olaganustu basarili olmus diyebiliriz. zira mit media lab zaten devamli hoca aliyor bu senelerde buyume trendinde... yani elbette mit'ye girmek buyuk basari ama mit'de, stanford'da vs. hoca olan onlarca cok basarili turk var, kimse isimlerini dahi bilmiyor turkiye'de....bu kizin boyle unlu olmasi biraz politik konjektur geregi gibi sanki. bir de calistigi konu halkin hosuna gidecek, rahat anlatilabilecek bir konu, sanirim o nedenle turkiye'de tv'lere cok cikmis/cikiyor.

  kendisine basarilarinin devamini diliyoruz. bir genci bile bu konulara heveslendirse tv cekimleri, iyi bir gelismedir tabi, daha cok ciksin tv'lere. umalim da diger okullarda olan turk hocalar da canan kadar unlu olsunlar.
 • medya şişirmesi değil, yaptırtmıyorlar, ettirtmiyorlar hiç değil.

  taş gibi cvsi var.

  kadın science, nature yardırmış, hala şişirme diyen var. siz eğitilemezsiniz.
 • (bkz: hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği) dönem arkadaşımdır. herkes gibi gurur duymamı sağlamıştır.

  ben bu bölümü 9 senede bitirdim o ayrı.
 • massachusetts institute of technology (mit) tech review'ün her yıl dünyada önemli bilim insanlarını bir araya getiren listesine 2015 yılında giren 3 türk kadın bilim insanından biri olmayı başaran türk kadını. "inventors" (buluşçular) kategorisinde listeye giren dağdeviren, 5-8 yıl aralıklarla değiştirilmesi gereken kalp pillerinin insan vücuduna kalıcı olarak yerleştirilmesini sağlayan çalışmalar yapmış. daha önce hayvanlarda denenen ve kendi enerjisini üreten cihazın, kalp piliyle yaşayan insanlar için çığır açıcı nitelikte olacağı belirtiliyor. tebrikler...

  http://www.sabah.com.tr/…/24/mit-listesinde-uc-turk

  twitter'ı için - https://twitter.com/dagdevirencanan