şükela:  tümü | bugün
 • the university of illinois at urbana, champaignde malzeme bilimi alanında doktorasını yapmış genç bir araştırmacı.

  kalp pili ile ilgili yaptığı çalışma oldukça umut verici. ilgili çalışma pnasda `conformal piezoelectric energy harvesting and storage from motions of the heart, lung, and diaphragm` adıyla 2013 de yayınlanmış.

  burdan
 • 1985 doğumlu olması rağmen yaşamına iyi bir eğitim hayatını ve başarılı buluşları sığdırmaya başarmış bilim insanı. kıskandım evet. okuduklarımdan anladıklarım doğru ise kendisinin ilerde çok daha fazla adını duyacağımıza şüphem yok. halihazırda yaptığı "kalp pili" çalışması -alanım olmadığı için uzmanı değilim ama- pratiğe dönüştürülebilirse çok faydalı olacağa benziyor.

  ilgili haberde kendisinin "harvard üniversitesi tıp fakültesinde yapay deri ve organlar üzerinde çalışmaya başlayacağı" söyleniyor. daha da bir kıskandım doğrusu.

  başarılarının daim olmasını dileyerek ülkemizde bu tarz başarılı insanların sayısının daha çok artmasını temenni ediyorum.
 • massachusetts teknoloji enstitüsü’nde çalışan dr. canan dağdeviren dünyanın en seçkin üniversitelerinden olan harvard üniversitesi tarafından “genç akademi üyeliğine” (junior fellow of harvard) seçilen ilk türk oldu.
  dr. dağdeviren, harvard society of fellows (üst üyeler topluluğu) tarafından verilen en yüksek oyu aldı. 1933 yılında kurulan harvard society of fellows, kariyerlerinin başında harvard üniversitesi tarafından olağanüstü akademik potansiyelleri nedeniyle seçilen, bireysel gelişimlerini ve entelektüel işbirliklerini arttırmak için önemli akademik ve entelektüel fırsatlardan yararlanan bir araştırmacılar topluluğu. harvard society of fellows’un üyeliği ise ömür boyu. 1985 istanbul doğumlu dağdeviren, 2007’de hacettepe üniversitesi fizik mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, 2009’da da `sabancı üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği programı`’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. daha sonra eğitimini abd’de sürdürdü.
  http://www.canlihaber.com/…n-ilk-turk-ol-51879h.htm

  ayrıca: http://www.youtube.com/watch?v=k5cm2yjo3zc
 • az zamanda çok ve büyük işler yapmış bilim kadını.

  türkiye'de bir şekilde eğitim çarkından geçmiş ama bilimde iz bırakmış kim var ise sonsuz saygı duyuyorum. çünkü kendim de biliyorum ki türkiye'den çıkıp bilim yapabilmek zor. bunun aksini kanıtlamış çok insan var. ama benim helal olsun dediğim boğaziçi, robert kolej vb. ekol okullara uğramadan bu işi yapabilen insanlar. yani tırnağıyla yoktan var edenler. ayrıca "kadının kariyeri anneliktir" diyenlerin bakan olduğu bir ülkeden böyle güzide insanların dünyada adını duyurması muhteşem bir olay.

  bu kadın da benim için böylesi saygı duyulacak birisi. abd kendisinin kıymetini eminim bilecektir. umarım inancı ve umudu da hiç bitmez.
 • en yüksek oy ile harvard üniversitesi'nin genç akademi üyesi seçilen ve harvard üye kulübünün tarihinde seçilmiş ilk türk bilim insanı olan kişi. gururlandırır.
 • kadinlarlarin bilimsel arastirma dunyasina girmeleri acisindan, basarili olmus bir kadinin rol model olarak sunulmasi iyi birsey. ancak, genel bilimsel basari ve perfomans bakimindan "overrated" bir arastirmaci.

  edit: fullbrightin müslüman cogunlugu olan bir ülkeden bir kadını cilalayalım projesidir. amerika'da bu arkadasi cebinden cikaracak onlarca türk kadın araştırmacı mevcuttur. (bkz: aramaya inanmak)

  edit2: burada pineklemekten başka bir halt etmeyen gürühun laf atmasına maruz kalmışız, cevap vermek şart oldu. öncelikle belliki kafanın basmadığı konularda yorum yapıyorsun ve bir araştırmacı neye göre değerlndirilir konusunda baya cahilsin, acaba bu yorumu yapanın tanımadığı birine laf atmasından ne çıkarı oalbilir diye bir düşün, mesela neden fatih yanık hakkında bir şey söylememiş, bilge yıldız hakkında birsey soylememisde gelip bu arkadasa yorum yazmıs, bak dusun bence kafan once biraz acıyabilir ama sonra alısırsın. benim buradan ne oldugumu, neler yaptıgımı kimseye anlatmak gibi bir derdim yok burası zaten yeride degil- komik olur zira, "gercek" hayatta karsılasırsak zaten kendin ögrenirsin.
 • cilt kanserini 10 saniyede teşhis eden cihaz geliştirdi hocamız helal olsun ...ayrıntısı
 • hayatta hiçbir baltaya sap olamamış kıskanç ve basarisiz tiplerin overrated dedigi basarili bilim insanı.

  adama sen naptın diye sorarlar.