şükela:  tümü | bugün
 • hakkında güzel capsler yapılan teyze.
  biri (bkz: ulu manitu) 'nun ağzından şunları söylemiş;
  -şu dünyada iki şeyden uzak duracaksın;
  biri ,bir şey yemek,
  ıkincisi ,bir şey içmek.
  (bkz: saygılar) (bkz: hörmetler)
 • bundan 20 yıl önce şeker kız candy bile izletmezdi çocuklara.
 • (bkz: #61470131) entry'yi mutlaka okuyun..

  canan karatay hem haklı hem haksız şu an.

  tanıdığım bir hocamın babasının donuk yağlı paça yedikten sonra ayak parmakları damarları tıkanmıştı ve kestiler ama canan karatay sanki tüm hayvansal ürünleri yiyin diyorduç ona göre sorun sadece yeni ortaya çıkan zeytinyağı dışındaki kimi sıvı yağlardı..

  bence bu konuda bilgi eksikliği var. yumurta yemek falan, tereyağ yemek kısmen doğru katılıyorum ama tereyağ olayını da aşağıda açıklayayım..

  hani süt kaynerken süt üzerinde yağ donar bence o sıcaklıkta donan yağ vücutta nasıl donmasın görüşündeyim. o yüzden üstte sıcakken donan yağları atarım ben.

  afyon manda kaymağı atılmazda demek istediğim anlaşıldı süt işleri ile uğraşanlardan. dediğim yağ kıtırlı olur, sertimsi olur donunca. yoğurt üzerinde de olur eğer almaışsanız kısmen..

  yağlı kıymaya su koyun haşlayın. suyunu alın ve soğutun, üstte gene donuk yağ donar. o yağ kolestrol denen yağ mı acaba aam benim kullanmayı sevmediğim bir yağ.. kuyruk yağı iyidir ama bu donuk yağı kullanmamak lazım derim..

  ilaç sektörü çok para kazanıyor ve çoğu hastalığın tedavisi dengesiz beslenmeği ortadan kaldırmak ve doğal ürünler yemek..

  hep diyeceğim inşallah, diş çürümesi mesela rafine tuz yemekten oluyor. göl tuzu falan alın ki çok ucuz. hiç bir dişçi de demediki çürüyen dişler için bunu yeyin. tabi dişçilerimiz iyi ki var ama demek istediğim anlaşıldı..
 • başıma bir şey gelmeyecekse diyetle, zayıflamayla kafayı bozmuş biri olarak sevmediğim teyze. üstelik oldukça sağlıksız görünüyor. dediğimi yap, yaptığımı yapma der gibi bir hali var. ha tabi ki doğru şeyler de söylüyor ama o kadar itici ki anında kanalı değiştiriyorum. daha sakin, daha sevimli, yapabilirsin bence.
 • geçenlerde kavun ve karpuza sağlıksız dediği için aşırı saçma bulduğum, hangi dediğini kabul etsem hangisini etmesem diye beni şaşırtan teyze.

  kendisi de doktorların her dediğini direk kabul etmeyin, kendiniz araştırın vs demiş, bak buna katılıyorum.

  öyle hormon var artık onlarda, ilaçlıyorlar filan gibi bahanelerden değil; organik, gerçek doğal kavun-karpuza sağlıksız diyor. neymiş, içinde çok şeker varmış, şekerli suymuş bunlar sadece, yok daha neler.

  yaz dönemi, vücudun en ihtiyaç duyacağı şeyleri veriyor, yaz dönemi bol suya, şekere ihtiyaç var. doğal şekerler ayrıca zararlı değil, doğal pekmez-doğal bal gibi... ayrıca yapılarının bağırsaklara vs de faydalı geleceğini düşünüyorum, hatta kim bilir ne kadar bilmediğim yararları vardır.

  ibrahim saraçoğlunu dinlerim daha iyi.
  hem üstelik, gıdaların yaratıcı'nın verdiği nimetler olduğunu da dile getiriyor. dini algılarını, siyasi görüşlerini vs bilemem; ilgilenmiyorum da.
 • yukaridaki arkadasa mesaj olarak yazacaktim ama nacizane kendi anladigimi aktarayim cevap olarak.

  kadini savunmak icin soylemiyorum ama yanlis anlasilan yerler var. karatay'in meyveler hakkinda soyledigi sey sudur: dogal olsalar bile (organik taniminin kastedildigini varsayiyorum. zira su anda gercekten dogal/yabani bir meyve bulunuyor mu insanin yasam alani icerisinde bilemiyorum), su anda tukettigimiz meyvelerin iclerindeki vitamin miktarlari, modern tarim teknikleri sebebiyle (hormonlar, ilaclama, suni gubreleme, tohumlardaki yapay secilim vs.) yok denecek kadar azdir. bunlar bagimsiz arastirmacilarin deneyleriyle sabittir. yani, su anda yemek istedigin meyvelerden vucuduna faydasi olan tek sey liftir. onu da farkli besinlerden kolayca elde edebilirsin. vucudunun fruktoza ihtiyaci yoktur. tam tersine zararlidir. o sekeri vucut zaten sindirip kullanamaz ve fazlasi karacigerde yaglanma yapar. enerji ihtiyacini kompleks karbonhidratlardan karsilaman onerilir bu diyete gore.
 • bu kadını hiç bir zaman bir tıp profesörüyle aynı programda gördünüz mü? yani bu televizyoncuları anlamıyorum, sürekli aynı soruları soruyorlar kadına. "hocam şöyle dediniz doğru mu, ama başkaları şöyle diyor?" diye aynı sorular. bunu yapıncaya kadar, aynı programa bir dahiliye veya kardiyoloji profesörünü çıkartın, hodri meydan yaptırın bakalım. canan karatay kabul eder mi? biraz zor kabul eder.

  kolesterolle ilgili laflarıyla ilgili yapılmış bir sürü çalışma var, ama karşısında bu işlerden anlamayan birisi olunca kadına cevap verecek birisi çıkamıyor ki. belki de kendisi haklıdır, ama karşısına tam zıttı görüşü destekleyen birisini de çıkarmanız lazım. görün bakalım ondan sonra nasıl rezil oluyor bu kadın.

  hayatında biyokimyanın b'sini okumamış insanlar da bu kadını dinleyip "bence şu şu meyveler kesin faydalıdır, şu ekmekler kesin zararlıdır" yorumu yapıyorlar.

  burdan canan karatay'a sesleniyorum, çapa, cerrahpaşa veya hacettepe'den bir kardiyoloji hocasıyla aynı programa çıkmaya var mısın?
 • millet çoktan kavurmaları gömdü. sen daha konuş ablacım, geç kaldın.
 • glutene takmış kadın. bazı saçma takıntıları var bence de. ama haklı olduğu konular da var.

  buradan biyokimyanın b'sine sesleniyorum, bırak çapa'dan, cerrahpaşa'dan, hacettepe'den kardiyoloji hocasını. biyokimya tartışılacaksa ben de çıkarım. biyokimyanın temel mantığına göre bu kadını eleştirebilen bir tane adam yok. aynı programa çıkmıyorlar genelde evet. o zaman biyokimyasal gerçekleri baz alarak biri de bu kadını eleştirsin.

  al işte ben sana biyokimyasal olarak "neden karbonhidrat yağlandırır?"ı açıklıyorum. varsa diyeceğin bir şey de. buyur. bekliyorum.

  karbonhidrat yendi. insülin salgılandı. kandan hücrelere glukoz geçişi oldu. glukoz girişini takiben enzim sistemleri aktiflendi. glikoliz süreci hızlandı. diğer süreçler baskılandı. nedir diğer süreçler. hormona duyarlı lipaz baskılandı. yağ hücrelerinden yağ salınımı durdu. insülinle lipoprotein lipaz aktiflendi. yağ hücrelerine yağ geçişi arttı. hücreye giren glukoz yağ sentezinde rol alan enzimleri aktifledi. yağ sentezi lipoprotein sentezi arttı. glukoz yemeye devam ettin. hareket de etmeden bilgisayara bakıyorsun. insülin arttı. hücreler baktı. insüline duyarsızlık başladı. kan glukozu yükselmeye başladı. karaciğer artan glukozu yağa çevirmek zorunda kaldı. karaciğer yağlandı. kan glukozundaki bozukluk sana daha fazla glukoz tükettirdi. kısır döngü büyüyerek devam ediyor.

  yağ yendi. karaciğerde yağ sentezleyen enzimler baskılandı. kandaki glukozu sabit tutmak için yağ hücrelerinden kana yağ salınmaya başladı. salınan yağlar karaciğerde glukoza dönüşüp kan glukoz düzeyini sabit tuttular. insülin belli bir düzeyde kaldı. bu insülin seviyesine cevap olarak hormona duyarlı lipaz aktivitesini arttırdı. daha fazla yağ "erimeye" başladı. glukagon arttı. artan glukagon glukoneogenezi arttırdı. yağ sentezi yerine yağ tüketimi arttı. vücut yağları azalmaya başladı.

  fruktoz yendi. fruktoz karaciğer hücresine girdi. glukozdan farklı olarak pfk-1 enzimini atladığı için hızlı bir şekilde asetil coa oldu. bu da karaciğerde yağ sentezini arttırdı.

  kadın özet olarak bunu diyor. şimdi hadi bunu biyokimyasal olarak bana yanlışla. bekliyorum. "ama ben hareket ediyorum ama ben spor yapıyorum" diyenler vardır. arkadaşım, bu kadın türkiye nüfusunun çoğuna bir şeyler demek istiyor televizyonda. senin sporcu kimliğinle ilgili bir şey istiyorsan git özel görüş. çoğu insan nasıl yaşıyor? işe gidiyor. vücudunu kullanmıyor. ve çoğunlukla karbonhidrat tüketiyor. bu kadının demek istediği de budur. genele hitap etmeye çalışıyor.