şükela:  tümü | bugün
  • bunu bir de isterseniz 11 mart-27 mayıs arasında (yaklaşık 2,5 ayda) ölen 4397 kişinin ailesine söyleyin.

bütün doktorların söylediği, hastalığa mümkün olduğunca geç yakalanın çünkü virüsün süreç içinde mutasyona uğrama ihtimali çok yüksek. doktor tanıdıklardan ve tanıdığı olanlardan öğrendiğim kadarıyla (ve medyadan da takip ediyorum elbette) şu an pozitif olan hastalar, süreç başındaki pozitif olan hastalara göre çok daha hafif atlatıyor. virüs insandan insana geçerken bir şekilde mutasyona uğramış durumda.

bilim kurulundan bir doktor diyordu ki virüs de ölmek istemez, konağının ölmesini istemez. amacı yaşamak ve çoğalmaktır. bu sebeple, süreç içinde insan vücudunda, onu öldürmeden yaşamanın yolunu bulacaktır. şu andaki durum bunu doğrular nitelikte. umarım hep bahsedilen şu 2. dalga şiddetli olmaz.
  • valla ben canan hocanın telefon dolandırıcılarına para kaptırdığından beri söylediği hiçbir şeyi ciddiye alamıyorum. çıkmasın aga ya , ne o öyle sarımsakları avuç avuç yemeler, zeytinleri sıkıp sıkıp ağza burna sürmeler falan. benim gözümde canan karatay komşumuz döndü teyzedir
  • çok değerli prof. dr. mehmet ceyhan’ın dediği gibi,
    “ölüm oranı düşük diyorsunuz ama o ölen kişi sizin ailenizdense sizin için o oran %100’dür.”

edit: ahaha adam mesaj atmış kaldırımdan düşüp ölenlerde de bu durum geçerli diye ahahah.
  • bir hafta önce arkadaşımın babası doktor mehmet beyi kaybettik bu virüsten, adamım sağlık durumu iyidi bilinen kronik bir rahatsızlığı yoktu. spor yapan dengeli beslenen bir insandı. bir başka doktor arkadaşından kapmış hastalığı, o doktor da entübasyon halinde. iki ayda 5 tane yakın tanıdığım insanı kaybettik ki ikisi doktor. bana göre bu virüsün öldürücülügü çok yüksektir. kimse gelip saçma sapan konuşmasın, kalbini kırarım, buna canan hanımda dahil. haklı filan değildir.
  • neden “gördünüz mü, abartılacak bir şey yokmuş, ölü sayısı çok olmadı” yerine “gördünüz mü, önlemler işe yaradı, ölü sayısı çok olmadı” demiyorsunuz.
  • bunu türkiye tıp tarihinin önemli doktorlarından prof. dr. cemil taşçıoğlu'na da sorabilseydik keşke. ama onu da coronadan kaybettik.
  • .mına koduğum çocuğunun anneannesi 1 hafta yoğun bakımda yatmış. kurtulmuş diye gripten başka birşey değil diyor.

100.000 kişi öldü abd'de birçok önlem almalarına rağmen. 1 milyon kişi ölebilir deniyor.

bunlar gripten ölmemişlerdi hayırdır şimdi niye öldüler acaba.

hiç abd'de cenazelerin tırlarda bekletildiğini falan okumuş muydunuz siz önceden.

belki yoğun bakım hemşiresinden utanırsınız diye buraya haberi bırakıyorum. sağlıklı insana birşey yapmıyor diyorsunuz ya şerefsizler.

30 yaşında yoğun bakım hemşiresi bir yığın hastane mikrobunun olduğu yerde yaşıyor ama bu güne kadar bu duruma düşmemiş.

https://www.hurriyet.com.tr/…e-umut-olacak-41526123

https://www.thedenverchannel.com/…than-seasonal-flu
  • çin'in üstünü örttüğü saçma sapan istatiktiklere kanıp, virüsü ciddiye almayanlar kafilesindeydi kendisi.

italya, ispanya ve amerika'da kan gövdeyi götürünce neyseki sustular veya artık tv'lerde haklı olarak söz hakkı vermediler.

keşke herşeyi bilmeseydi. kendi uzmanlık dalında kalsaydı.
  • (bkz: #104531103)

yaklaşık 2 ay önce bunu yazmıştım. zor değil tahmin etmek de bir kere de haksız çıkalım be.
  • sakatat her zaman haklıdır olm.