şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 5 yıldır sözlükte yazarım. ilk defa böyle bir başlık açıyorum.
    bana bu başlığı açtıran canatan taşdemir, sakarya eğitim ve araştırma hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanı.

babam ağır koah hastası. 2017 yılında 40 gün yoğun bakımda kaldı. ölümden döndü. yoğun bakımdan çıktığından beri yaklaşık 2 yıldır evden çıkamıyor ve sürekli oksijen-konsantratorune bağımlı. 45 kilo, bembeyaz yüzlü, desteksiz nefes alamayan bu adamı, annem dün devletin verdiği oksijen makinası bozulduğu ve ilaçları bitmek üzere olduğu için evde bakım servisi ile bu doktor denilen insan demeye dilimin varmadığı adama götürdü.

annem 63 yaşında. babam 77 yaşında. evde bakım servisi olmasa hasataneye gidecek durumları dahi yok. ve bu adam babamın halini gördüğü halde ''sana ilaç da yazmam, makinanın yenisini de verdirmem sen kan tahliline göre koah hastası değilsin'' deyip annemle babamı başından savdı.

annem bunun üzerine dün babamı özel hastaneye götürüp kan tahlinini yeniletti. oksijen seviyesi hastanede yapılan tahlilden sadece çok az düşük çıktı. bugün de yapılan bütün tahlilleri aynı hastanede başka bir doktora götürdü.
    yeni doktor ''senın dosyaların karışmış dün. onu düzeltmek için 1 saat ayırmam lazım ve vaktim yok ama ilaçlarını ve raporunu yazarım'' demiş. babam bugün görüşülen doktor sayesinde ilaçlarını alabildi. makinayı da ben kendi imkanlarımla aldım. bugün eve ulaşacak.

fakat bir doktorun babamın halini gördüğü halde babama makinayı yeniletmeyi bırakın, ilacını dahı yazmamasını gerçekten sindiremiyorum. babam makinasız zaten nefes alamıyor. eğer maddi imkanımız olmasa, özele gidip o testi yeniletmesek, para verip makinayı alamasak babam iki günde ölürdü. ve bir doktor bunu bildiği halde babama ilacını bile vermedi.

nerelere şikayet edebilirim bu konuda önerisi olan herkesin desteğini bekliyorum.

vicdansız doktorların çalışamadığı bir hastane için bu entry de buraya bırakıyorum.

ıkı gündür babam ve anneme normalde yasal hakları olan ilaç alabilmek için çekmediklerini bıraktırmayan, nefes alamayan adama sen hasta değilsin diyen, makineye muhtaç bir insana makine vermeyen, ilaç vermeyen bu doktora varsa haklarımız haram olsun. hakkımızı aramak için tüm resmi yollara başvuracağım.