şükela:  tümü | bugün
 • anayasa'nın değil, tck'nın suç sınıflandırmasına ait bir tabirdir.
 • 765 sayılı yasada canavarca his saikiyle veya eziyet çektirerek adam öldürme olarak tabir edilen, daha bir edebi duran suç tanımı.
 • türk ceza kanunu'nun 82/b maddesinde, kasten öldürme suçunun ağırlaştırılmış hallerinden biri olarak yer alan unsur.

  mahkeme içtihatları ile daha belirgin bir şekilde tanımlanmaktadır. buna göre, aslında canavarca hisle öldürme ile eziyet çektirerek öldürme birbirinden ayrı şeylerdir. örnek verelim:

  canavarca hisle öldüren katil, sırf acı çektirerek öldürme eyleminden haz aldığı için cinayet işlemektedir. filmlerde gördüğümüz seri katillerin çoğu tck tanımına göre canavarca hisle hareket etmektedir. amacı karşısındakinin ölümünü izleyerek zevk almak olduğu için canavar olarak nitelendirilmiştir. doğal olarak bu gibi kişilerin her zaman eziyet çektirmesi, işkence yoluyla öldürmesi gerekmeyebilir.

  eziyet çektirerek öldürmede ise, canavarlık saiki bulunmayabilir. bir kişiye belirli bir şeyin yerini söyletmek için işkence yapıldığını ve bu işkence sonucunda öldürüldüğünü düşünelim. eziyet çektirerek öldürme vardır, ama canavarca his yoktur.

  son olarak şunu ekleyelim: kanun koyucu, canavar olarak gördüğü ve kanundaki en ağır cezayı verdiği kişileri, hiç ceza vermediği delilerden ayıracak kriterleri koymak konusunda yetersiz kalmaktadır. bir kişinin başkasının acı çekerek ölmesinden zevk alması durumunda akıl hastalığı hükümlerince ceza almadan kurtulması da mümkündür, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesi de. her şey, bilirkişi olarak atanan 3 kişinin ikişer (toplamda 6 ediyor) dudağı arasındadır (mahkemenin bile değil o derece)
 • hakim: ulen hadi eziyet çektirmişsin kurbana canına okumuşsun bu canavarca his nereden geliyor
  canavar: hakimim ben o dediğinizi bilmem anama küfretti
  hakim: yakmışsın zavallıyı
  canavar: ne yapacaktım sokiim, ejderhayım.
  hakim: gereği düşünüldü (ayağa kalkılır). sanığın kurbana eziyet ettiği ve bunu canavarca bir hisle yaptığı ancak bir ejderha olarak zaten canavar olduğu için kendi hissiyatını yaşama hakkı kanunu gereği sadece eziyetten hüküm giyeceğine karar verilmiştir.
  canavarın avukatı: olm iyiki canavarca bir hissin var insanca hisle adam öldürseydin yanardın hadi gotu kurtardın
  canavar: saol abi
 • insanın hıncını alamadığı bazı durumlarda sakinleşebilmek için yapılabilecek tek hareket...
  zaman zaman kendimi birilerinin bu ülkeye yaptıklarını düşündüğümde yakın hissettiğim deşarj şeklidir aynı zamanda...
 • münevver karabulut cinayeti faili cem garipoğlunun suçlanacağı cinayet türü. tck madde 82'ye göre cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis. yine bu maddeye göre bir cinayetin çocuğa karşı işlenmiş olması ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis konusu.
 • tck'ya göre cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir. ama ben bu ülkede kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini görmedim. mutlaka bir hafifletici sebep bulurlar ve vermezler o cezayı.
 • kasten oldurme sucunun agirlastirma sebebidir tck'da.