şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekrana icinde "format?" gecen bir pencere ciktiginda basmaniz gereken buton ismi..
  • okunuşu konusunda bir dolu spekülasyon wardır... "sensıl", "senkıl", "sensil", "kansel", "cancel", "censil" veya "kensıl" diyenler wardır... gavurlar "kensıl" derler kendi aralarında...
  • ingilizce ertele
  • ingilizce iptal etmek, feshetmek veya esitlemek, dengelemek..
  • kelime zaten ingilizce olup türkçesi iptal etmek anlamına gelir.
  • cansel esas olarak retry nin cabuk cayan pisirik kardesidir. bi de olmuyorsa olmasin beni baglamaz ben isime devam ederim diyen kuzenleri vardır ona da skip diyoruz.
  • arkadasinin bilgisayarinda sistem dosyalari uzerinde farkinda olmadan degisiklikler yapan, (yani; silmek olur, isim degistirmek olur, olur oglu olu..) bilgisayar kullanmasini bilmeyen ve üstüne üstlük ingilizcesi de olmayan birini, rastgele basildiginda, dayak yemekten kurtaracak tu$.

bir de dayagin katmerlisi icin tamam veyahut ok tu$u vardir.
  • imdb'ye göre, yakışıklı bir aktörümüzün ilk adı.
    (bkz: cansel elçin/@alcione)
  • birseylerin ustunu cizme efektine ihtiyacimiz oldugunda kullanilan latex paketi.

preamble da \usepackage{cancel} dedikten sonra, \cancel{hebe gube} veya \cancelto{0}{\sin(\pi)} seklinde kullanilir.
  • sene 2004. hava sıcak. ofiste oturuyoruz...

o zamanlar mesleğin erbabı bir turizmci olan can abimle birlikte çalışıyorum. hani kendisinden bir şeyler öğrenmek gibi bir amacım yok. tamamiyle makara bi şahsiyet olduğu için kendisiyle aynı ofis ortamında çalışmaktan zevk alıyordum. tipik türk işi anlayacağınız.

neyse işte can abiyle sohbetteyiz... telefonu çaldı can abinin.. o da bana dedi ki ''ayanux, şu telefonu bi çekiver kimseyi dinleyemem şimdi'' ... eyvallah abi dedik çektik telefonu.. adamın biri arıyo van'dan. mesleğimiz turizm olduğu için türkiye'nin dört bir yanından gelen telefonlara alışkınız.

alo melo falan filan geçiyorum oraları..

ayanux: buyur bilader
    adam : yahu sizin bu gün iki tane fransız grubunuz gözüküyor bizde yemek yiyecekler
    ayanux : dayı sen emin misin böyle bir şey olduğuna ?
    adam : abim inanolsun elimde faks var sizin şirket yollamış bu gün gelecekler yazıyo 80 kişi. yemek, çay, çorba her şey hazır.
    ayanux : dayı yanlışın var benim van da grubum yok. sen oku bakayım şu faksı kim yapmış rezervasyonu hata var o işte. (son derece eminim çünkü yaptığımız iş, gruplarımızı adım adım takip etmemizi gerektiriyor. olsa ezbere bilirim)

adam sağı solu karıştırır ve faksı okur bana

adam : abi bak birinci grubun rezervasyonunu can teoman yapmış altta adı soyadı var imzalı. (bizim can abi den bahsediyor) kayıt numarası da bilmemkaç

bilgisayar karşımda zaten şak diye girdim numarayı. rezervasyon yapılmış ama sonra iptal edilmiş. çok net gözüküyor.

ayanux : dayı bak o rezervasyonu biz iptal edtmişiz. sizde iptali teyid etmişssiniz. bu demek oluyor ki grup falan yok
    adam : yav olur mu abi dalga mı geçiyorsunuz. hatta ikinci rezervasyonu da can cel yapmış.
    ayanux : ne ne ne ? kim yapmış ?
    adam : can cel abi.. birincisini can teoman yapmış, ikincisini can cel yapmış (cancel.. yani iptal edilen rezervasyonun cancel kaşesinden bahsediyor)

neyse anlattım adama ''cancel'' in ne demek olduğunu. adam üzüldü. bende üzüldüm. aslında son derece komik bi hikaye turizm camiasında. ama sonraları düşündükçe adamın ne kadar iyi niyetli olduğunu anladım. yemeğini hazırlamış çakı gibi bekliyor. sonra da o kadar yemeği çöpe döküp kımseye kızamıyor. neyse sonraları aynı adama faks çektim. bir iki seferden sonra faksımın altına ''teyid edilmiştir'' yerine ''confirmed'' yazmaya falan başladı. güldüm bende. dedim hacı abim almış yürümüş.

neyse işte. hayatım boyunca biri ne zaman ''cancel'' dese aklıma hep bu hikaye gelir (diyip son derece sıradan bir tanım ile entry'mi legalleştirmiş olayım, iğrençliğimden ödün vermeyeyim)