şükela:  tümü | bugün
 • ortadoğuda çok da kafanıza takmanız gereken bir kavram değil arklar, biz daha temel hak ve özgürlükleri halledemediğimiz için cancellanacak masum adam yok zaten elini sallasan tecavüzcüye katile çarpıyo. o güzel kafanızı amerikan gündeminden devşirilmiş uzak hayatların kültürüne ait sorunlara boşa takmayın, gidin özgür iradenizle alkol alabilme hakkınızı filan arayın mesela lol.
 • ünlü bir insanı yaptığı bir gaf, hoşlanılmayan bir davranış, ırkçı, homofobik, cinsiyetçi vb. olarak değerlendirilen bir tavır gibi nedenlerle sosyal medya üzerinden desteklemeyi bırakma, onu alaşağı etmeyi amaçlayan bir boykot kültürü.

  genellikle yargısız infaz yapan bir kitlenin suçlamalarının, söz konusu kişinin şöhretini bitirmeye yönelik şekilde internet üzerinden hızla yayılmasıyla gerçekleşir.
 • bir ünlünün geçmişte veya günümüzde sosyal medyada yazdığı veya kendisine verilen platformda söylediği/yaptığı bir görüş/şaka ile aynı fikirde olmayanlar, beğenmeyenler ve sakıncalı bulanlar tarafından o ünlünün sadece boykot edilmesini değil, kariyerini ve çevrimiçi popülaritesini de bitirmeyi amaçlayan siber zorbalıktır.

  genellikle twitter'da başlar. ekran görüntüsü veya video ile diğer twitter kullanıcıları durum hakkında bilgilendirilir. "canceling" eylemine konu olan kişinin korkunç bir insan olduğuna diğerlerini de ikna etmek için hashtag'ler oluşturulur. ikna eylemi gerçekleştirir. o unlü kişiye platform verecekler tehdit edilir. woke gazete/dergi yazarları köşelerinde yazdıkları yazılarla konu hakkında bilgisi olmayanları da bilgilendirir. zorbalık, söyledikleri/paylaştıkları şey için kamuoyu önünde sanıklara özür diletene kadar devam eder. eylemi gerçekleştirenlerden bir kısmı dilenen özür ile amaçlarına ulaştıklarını düşünüp konuyu kapatır. bir kısmı ise özürden tatmin olmayıp taciz etmeye devam eder.

  bugüne kadar bu siber zorbalığın kurbanı olmuş isimler:

  james gunn
  kanye west
  roseanne barr
  louis c.k.
  sarah silverman
  kevin hart
  dave chappelle
  ari shaffir
  aziz ansari
  shane gillis
  lena dunham
  jordan peterson
  milo yiannopoulos
  alastair stewart
  j.k. rowling
 • aslında biricik orta doğumuzda, türkiye'de de var ancak batı dünyasına göre ters yönlü hareket ettiği biz yokmuş gibi davranıyoruz. mesela abd'de taciz ettiği iddia edilen oyuncu kara listeye alınırken bizde tacize uğradığını iddia eden oyuncu kara listeye alınıyor. abd'de homofobik kara listeye alınırken bizde homoseksüel kara listeye alınıyor. ırkçılık konusunda da, ne ırkçılığı bizde ırkçılık mı var. ırkçılık sadece zencilere yapılınca vardır, bunun tartışmasını bile yapmayız.

  yani işte öyle uzun bir yolculuğumuz var daha abd'deki o medeniyetin negatif getirilerine dahi ulaşabilmek için. önce bir dengelenecek de sonra pozitif ayrımcılıklar başladı diye şikayet edeceğiz. biz tahminen 1960'larda falan takılıyoruz şu an o standartlarda. yine de bu cancel culture denilen şeyin her türlüsüne karşı olmamak için bahane değil tabii ki.
 • cancel culture'ın ne olduğuna ve linç kültüründen ayrıldığı noktalara dair güzel bir çeviri-yazı için okuyunuz

  tümünü okuma sabrı-ilgisi olmayanlar için alıntıladım:

  "kısaca açıklamam gerekirse iptal kültürünü ( cancel culture ) insanların geçmişte söylediği bir cümleden, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımdan ya da ikinci bir şahıs tarafından yapılacak çeşitli ithamlardan ötürü delile ya da bağlama bakılmaksızın sosyal medya tarafından kariyerinin bitirilmesi olarak açıklayabiliriz. linç kültürü toplum öfkesi geçince kişinin peşini bırakırken, iptal kültürü kişi işinden olana kadar rahat etmez.

  genellikle bu sistemi seven ve savunanlar tarafından, “kötü insanları toplumdan ayıklamak” olarak adlandırılsa da, sevilmeyen kişiye karşı itibar suikasti maksatlı kullanıldığı aşikardır. maalesef ki batının liberal solu bu bozuk kültüre hapsolmuş durumda"
 • eskinin eli meşaleli köylülerinin yeni çağdaki meşalesi.
 • et yediğimiz için bundan 50-100 sene sonra bizlerin heykellerine, kitaplarına, fotoğraflarına da uygulanacak olan; kişileri bağlamından, yaşadığı dönemin ruhundan ve gerekliliklerinden bağımsız bir şekilde yargılamanın şiddete dönüştürülmüş hali diyebileceğimiz bir hızını alamama durumu.
 • biz buna linç kültürü diyoruz türkiye'de. sosyal medya beraberinde kendi ahlaki konseptini de getirdi. orta çağda idam edilmek üzere darağacı önünde suçları okunmakta olan şahsa at boku fırlatanlar bugün aynı şeyi sosyal medyada yapıyor. zaten bu nedenle içinde bulunduğumuz çağa yeni ortaçağ diyenler var.
 • sadece eglence dunyasinda degil akademide, edebiyatta ve is dunyasinda da varligini suruduren olgudur. ortodoks soylemlerden farkli seyler soyleyenleri asagilama, gunah cikarma ve kariyerlerini bitirme gibi uygulamalara maruz birakan, eskinin komunist ulkelerini hatirlatan bir kulturdur. ustelik butun bunlar “progressivism” adi altinda yapilmaktadir.

  akademideki uygulamalari hakkinda bir yazi.

  “the tyrant will always find a pretext for his tyranny.”
 • yukarıda bir yazar mesela cancel culture'ın allahını yapmış, sadece bu entry'den bile bu fenomenin nasıl bir kanser olduğu anlaşılabilir.

  tacizi, tecavüzcüyü, sübyancılığı kim savunmuş burada, öyle bir şey var mı? yok ama bu arkadaşın savunduğu ideolojiye ters bir şey söylediğin için direkt lince maruz kalıyorsun, tecavüzcü oluyorsun.

  işte cancel culture tam olarak budur. uzak durun.