şükela:  tümü | bugün
 • bu baslik icinde sjw olmaz ise eksik olur.
 • türkiye'de linç kültürü olarak bilinen hede.
  normal bir insanı (bakın normal diyorum) sansürü savunur bir duruma bile getirebilir ,
 • milenyum kitap yakması
 • cancel culture'ın ne olduğuna ve linç kültüründen ayrıldığı noktalara dair güzel bir çeviri-yazı için okuyunuz

  tümünü okuma sabrı-ilgisi olmayanlar için alıntıladım:

  "kısaca açıklamam gerekirse iptal kültürünü ( cancel culture ) insanların geçmişte söylediği bir cümleden, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımdan ya da ikinci bir şahıs tarafından yapılacak çeşitli ithamlardan ötürü delile ya da bağlama bakılmaksızın sosyal medya tarafından kariyerinin bitirilmesi olarak açıklayabiliriz. linç kültürü toplum öfkesi geçince kişinin peşini bırakırken, iptal kültürü kişi işinden olana kadar rahat etmez.

  genellikle bu sistemi seven ve savunanlar tarafından, “kötü insanları toplumdan ayıklamak” olarak adlandırılsa da, sevilmeyen kişiye karşı itibar suikasti maksatlı kullanıldığı aşikardır. maalesef ki batının liberal solu bu bozuk kültüre hapsolmuş durumda"
 • öte yandan biraz abartılıyor da, yeni bir şey değil ki; hatta savaş ve / veya kıtlık görmüş ve bu yüzden mecburen tek yol rasyonel eski insanlar böyleydi, güvenilirliğe tutarlılığa suya damlayan mürekkep gibi şüphe düşüren tek bir davranıştan tümevarımla insan silerlerdi.

  her zaman haksız mıdır bu tümevarım?

  "yaa bir sözü üzerinden şimdi bu insanı çöpe atmayalım" cümlesi sanki kaypak fırsatçı ağızlardan çıkıyor gibi..
 • kendi içerisinde kayırmalara varan bir ayrışma yaşamakta olan kültür.

  örnek sunmak gerekirse, louis c.k. ya da jeffrey tambor'un profesyonel hayatları adeta kaymış durumdayken ellen degeneres, bu akımdan yırtmış görünmektedir. kevin spacey ya da harvey weinstein gibi profesyonel sapıkların ayıklanması ve sektörden dışlanması önemli ama bu kadar net ya da affedilmez suçların bulunmadığı ortamlarda kendi içerisinde adaletin çok da bulunmadığı bir yapıya evrimleştiğini görmezden de gelmemek gerekiyor.
 • türkiye’de de malum şizofren kitle tarafından çok sevilen şey.
 • et yediğimiz için bundan 50-100 sene sonra bizlerin heykellerine, kitaplarına, fotoğraflarına da uygulanacak olan; kişileri bağlamından, yaşadığı dönemin ruhundan ve gerekliliklerinden bağımsız bir şekilde yargılamanın şiddete dönüştürülmüş hali diyebileceğimiz bir hızını alamama durumu.