şükela:  tümü | bugün
  • hayatta bulduğum en samimiyetsiz davranış. 10 liralık tutarı kredi kartları ile 5'er lira olarak ödeyen arkadaşları gördü bu gözler. yahu ben utandım.
  • arkadaşlığın aslında sahte olduğunu gösteren olay. sürekli sürekli bu yöntem uygulanıyorsa o arkadaşlığı bir sorgulamak gerek.

geçmişte yaşadım bunu canciğer arkadaşımla tabi ben daha bonkördüm. arada bir birşeyler ısmarladım. ayıp olmasın diye. ama bu pezevenk hiç teklif etmezdi. daha sonra sırtımdan vurdu tabi. şerefini siktiğim..
  • aklını başına devşirmiş kişidir.

birçok entry'mde para biriktirebilmeyle ilgili sıkıntılarımı yazmıştım. elde para tutamaz, nereye harcasam diye düşünür, her yerde ben ödeyeceğim diye ısrar eder, tatillere götürürdüm arkadaşlarımı. kimsenin elini cebine attırmazdım.

bir gün baktım ki hepsi bir yerlere gitmiş evlenmiş barklanmış ve kimse kalmamış hayatımda. güzel güzel mal mülk edinmişler bense elimde para tutamamış ortada tek başıma kalmışım.

şimdi artık iğne bile alsam alman usulü. harcamalarıma dikkat ederek şükür para da biriktirdim. daha da kimseye günahımı vermem.

alman usulü candır. herkes kendini kurtarır olan sana olur ernesto. bir gün ne can kalıyor ne ciğer.
  • dunyanin en guzel seyi. isin icine paralar, hesaplar falan girdi mi o arkadaslik yavastan kokmaya baslar.
  • olması gerekendir. arkadaşlık bence maddi düzeyde şöyle ilerlemeli: bir kere kimse kimseye bir şey kaktırmamalı. ancak birinin maddi durumu iyi değil veya o an yanında para yoksa burada ısmarlamak, parayı vermek veya üzerini tamamlamak gibi olgular da nefes almak kadar doğal ve sorunsuz olmalı.

yani bir arkadaşınız sizden 5 lira istediğinde ''ne yapacaksın, ne alacaksın, paran mı yok'' demeden vermeli ve bunu veren kişi de bunları zorunluluktan değil cidden öyle hissettiği için düşünmeli. bir arkadaşlık böyle olursa güzel bir arkadaşlıktır.

zaten kasti olarak birinin diğerini soymaya, parasını kullanmaya çalışması arkadaşlığı o nokta dışında, başka yerlerden de çatlatır. yürümez pek o.
  • imkansızdır.
    alman usulü hesap ödüyorsan o kişiyle sadece arkadaş veya tanıdıksındır.
    can ciğer arkadaş olmak demek, o hesabı ödemek için can atmak demektir. hesap kakalamak olarak görmez iki taraf da böyle olunca.
    ciğeri 5 para etmez insanlarla can ciğer olup, senelerce beni sömürdüler diye ağlamak da yersizdir.