1. kastamonuda yaşamış bir beylik, fatih sultan mehmetin annesi bu beyliktenmiş
 2. candaroğulları (1292-1461)

  selçuklu beylerinden şemseddin yaman candar, beyliğin kurucusudur. bir hizmetine karşılık ilhanlılar, kastamonu ve çevresini kendisine vermiş; böylece beyliğin temelleri atılmıştır. daha sonra sinop'un da alınmasıyla beylik iki kola ayrılmıştır. sinop kolunda isfendiyar bey bulunuyordu. osmanlılar bu sebeple beyliğe isfendiyar beyliği de demişlerdir. ankara savaşı'ndan sonra çankırı, samsun ve bafra beyliğe dahil edilmiştir. fatih, trabzon seferi esnasında bu beyliğe son vermiştir ( 1461). ayrıca sinop ve çevresinde pervaneoğulları, kastamonu civarında çobanoğulları ve ankara'da ahiler kısa süreli hâkimiyetler kurmuşlardır.
 3. 1292-1461 yılları arasında, kastamonu, sinop ve çevresinde egemenlik süren ikinci dönem anadolu türkmen beyliğidir. kurucuları anadolu selçuklu devleti emirlerinden, temür candar'dır. osmanlılar bu beyliğe isfendiyaroğulları beyliği de diyecektir. 1461 yılında 2. mehmet ( fatih ) tarafından beyliğin bağımsızlığına son verilmiştir
 4. kastamonu sinop çevresinde kurulmuştur
  isfendiyeroğulları olarak da bilinir
  1460 da fatih tarafından osmanlıya bağlanmıştır
 5. afyonkarahisar'da bulunan bir börek salonu. kol böreği, su böreği, kır pidesi vs gibi envai çeşit hamurişi bulunur. ayrıca sandıklı şubesinde sabahları sıcak süt servisi vardır. garsonları kafa elemanlardır. candır, canandır.

  (bkz: reklamları izlediniz)

candaroğulları hakkında bilgi verin