şükela:  tümü | bugün
  • mantar, pamukçuk, mikoz teşhisini uyduruk bulan, candidiazisi aşırı resmi ve uzun kabul eden doktorun reçeteye yazdığı teşhis.
  • benim bildiğim kadarıyla mantardı bu, dün migrosta gezerken üzerinde kocaman harflerle candida yazan diş macununu görene kadar. "candida diye diş macunu mu olur lan" diye elime aldım, belki hiv pozitifler, immunsupresifler ya da uzun süre antibiyotik kullanan insanlarda gelişebilen oral candidiasis içindir diye, lakin üzerinde "candidiasis tedavisine yardımcıdır" gibi bir ibare göremedim, bildiğimiz "bakterilere karşı etkili", "çürükler için önlem" gibi şeyler yazıyordu. bu sebeple bu diş macununa neden candida ismini vermişler anlamış değilim.
  • filmde önemli bir yere sahip olan, candida teyzenin televizyonunun markası yanlış görmediysem beko'dur.
  • şu an planet cinema'da başladı. sahuru bekleyip, başka yapacak bir şeyi olmayanlar kaçırmasın derim.

yalnız dublaj berbat! candida teyzeyi 30'lu yaşlarda bir kadın seslendirmiş, filmin bütün komikliği yok olmuş. orijinal dilinde izlenmeli kesinlikle!
  • mayalı yiyecek içecek toleransına da bağlı gelişiyor sanırım ama amerikalılar'dan bildiğim kadarıyla testi çok basit yapılıyor...

akşamdan bir bardak içme suyunu oda sıcaklığında hazırlıyorsunuz.. sonra sabah kalkınca hiç bir şey yemeden içmeden ağzınızı bile çalkalamadan şöyle dilinizi dişlerinizin üstünde gezdirip bir miktar tükürük elde ediyorsunuz ondan sonra evet burası biraz iğrenç biliyorum ama hazırlamış olduğunuz o bir bardak suya tükürüyorsunuz... ya evet sabah sabah hem de suyun içine... ne iğrenç di mi.. dahası da var...

neyse sonra bakıyorsunuz o tükürüğe, tükürük falı gibi bişi bu... eğer tükürük suyun üzerinde yüzüyorsa sağlıklı bir insan olarak suyu döküp bardağı yıkayabilirsiniz... ya da için nebliyim... yok eğer tükürük dibe doğru çöküyor bir de örümcek ağı gibi dallanıp budaklanıyorsa sizde mantar var demektir kardeşim artık ilaca mı başlarsınız başkasına mı bulaştırırsınız onu bilmem...
  • latince "beyaz" anlamına geldiğinden hem beyaz mantar, hem beyaz diş macunu, hem de kadın adı olabilen sözcüktür.

ayrıca bundan evrilen "candide/candid" sözcüğü dürüst, açık, yalansız anlamına da gelir.
  • tükürük testiyle sizde var mı yok mu öğrenebileceğiniz mantar şeysi. mindbodygreen.com'da "yuh ulan" dedirtecek kadar pis semptomları var.

hiv veya aids bağlantısı konusunda korkmayın, hiv hastalarının yaşadığı hastalıklardan biri olsa da bu, candidası olanın hiv hastası olduğu anlamına gelmiyor.
  • şeker ve candida ile ilgili güzel bir video

https://www.youtube.com/watch?v=vwghn2ewo9i
  • bir çok hastalığın kökenindeki gizli el olan bağırsaktaki zararlı mantar türü. bağışıklık sistemine ciddi zararlar verip, bir çok alerjinin, çeşitli mide-sindirim rahatsızlıkları ve immun hastalıkların, depresyonların önemli sebebi olduğu yönünde ciddi çalışmalar var. zamanla aşınan bağırsak duvarı yüzünden de bir çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. (bkz: bağırsak geçirgenliği/#70052058). başlıca gıdası şeker, çoğalma sebebi de antibiyotik ve çok şeker kullanımı olan bu mantarların çoğalmasını, probiyotikler, elma sirkesi, defne tohumu (her sabah aç karnına 2 adet çiğnenecek), kollajenden zengin kemik suyu veya takviyeleri, glutamin, propolis, hindistan cevizi yağı ve sarımsağın ciddi ölçüde engellediği ve azalttığı söyleniyor. bozulan bağırsak florasını düzeltmek için ise sanırım probiyotik tavkviyesi şart. bu doğal probiyotik olan kefir, yoğurt, turşu ile olabildiği gibi mukoza zamanında çok bozulmuşsa bunlar tedaviye yetmeyeceği için, kapsül veya şase halindeki zengin probiyotik ürünleri kullanmak gerekiyor. bu konuda probien, nbl gold, solgar gibi zengin bir çok marka ve ürün var. artı tabii ki omega 3 takviyesi. bir amino asit olan glutamin takviyesinin de bağırsak florasını düzeltmeye ve bağırsak geçirgenliğin azaltmaya çok yardımcı olduğu uzmanlarca söyleniyor. geçmeyen sinüzitim ve geniz akıntım için bu besinleri, takviyeleri ve diyetini uyguladım ve allah'ın izniyle ciddi faydasını gördüm.

küresel kapitalist şirketlerinin pompaladığı şeker dolu endüstriyel ürünler, karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve antibiyotikler yüzünden virüs gibi yayılan bağırsak mukozası bozulması, ikinci beyin denilen bağırsakları tahrif ediyor ve alerjiler, mide sindirim hastalıkları, bağışıklık sorunları resmen patlama yapmış durumda. detay için, (bkz: bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları/#67230833)

alttaki açıklayıcı dört değerli makaleyi lütfen okuyunuz ve ulaştıklarınıza okutturunuz.

candidayı nasıl yenebiliriz?

sinsi salgın hastalık candida

bu konulardaki araştırmalarda öncü olan isim rahmetli prof. dr. ahmet aydın'ın konuyla ilgili şu iki makalesi de gayet aydınlatıcı.

alerjik hastalıklar, bağışıklık, bağırsak sağlığı ve beslenme

bağırsak florası, sorunları ve çözümleri

şu 2 çalışmayı da tavsiye ediyorum.

sızıntılı bağırsak sendromu beslenmesi ve tedavi planı

dr. jill carnahan anlatıyor: “geçirgen bağırsak” sendromu

edit : gazi üniversitesi kimya bölümü öğretim üyesi prof. dr. ibrahim uslu'da sabah aç karnına çiğnenecek bir adet defne tohumunun da bağırsak florasını düzene koymada ve candida gibi zararlı bakterileri tedavi etmede oldukça etkili olduğunu söylüyor. candida mantar türlerine karşı etkili olan aktiviteler üzerine yapılan bir üniversite araştırmasında, defnenin bu türlere karşı daha yüksek bir anti-fungal etki gösterdiği belirtilmiş. kaynak , defne bağırsak mantarlarını yok ediyor sırf bu yüzden taze defne tohumlarını satmak için bir de site kurulmuş. https://www.fitoderman.com/ ibrahim hoca bir de az bir miktar hindistan cevizi yağı veya sızma zeytinyağını ile 10 dakika ağızda tutmak, dolandırmak sonra da tükürmenin ağız ve boğaz yollarında bulunan zararlı candida mantarlarını yok ettiğini belirtiyor. candida albicans mantarı için doğal çözüm tedavi, (bkz: defne tohumu/#95745895)

edit 2: bağırsak duvarını örmede etkili olduğu söylenen kolajjen konusuyla ilgili yazdıkları ve önerileri ile ilgili suser ultracool a da ayrıca teşekkürler. kemik suyu içemeyen veya bulamayanlar için doğala en uygun takviyeleri yazmış ve önermiş (bkz: #87018767) uygun bir tanesini de aldık ve glutamin ile deniyoruz. sonucu editlerim.
  • bu kadar geniş perspektifte sorunlara yol açtığını görünce önce korkuya kapıldım. sonra şüpheye düştüm. mantıksız geldi yani.

kırılma noktası tükürük testi. ne bu hacamat seansına mı geldik amk?

insanda doğal olarak bulunan ama alternatif ilaç sektörünün probiyotik hap?, gıda takviye hapları gibi ne üdüğü belirsiz ıvır zıvırlarını satmak için hastalık kaynağı gibi gösterdiği mantardır.

özellikle probiyotik haplardan alın diye vurgulanmış uzun yazılarda. veeee yoğurt yemeyin denmiş. *

kaynak