şükela:  tümü | bugün
 • protezlerin üzerinde patojen biofilmler olusturup, insan hayatini ciddi bir sekilde tehdit edebilir. zaten bu sorunla karsilasildiginda protezin vucuddan gerisin geriye cikartilma durumu vardir, el mahkumdur.
 • fırsatci bir mikroorganizmadir.mantar olarak isimlendiriler.hematojen * yoluyla her sisteme yayilabilir,kalp kapaklarini tuttugunda tehlikeli biğr durum yaratir.bu nedenle mantar enfeksiyonlarini ihmal etmemek gerekir.
 • ciltte olusan bir mantar turudur. daha cok kadinlarda vajinal bolgede gorulur. kasintiya sebebiyet verir. tedavisi krem ya da ilac yolu ile mumkundur. antibiyotik kullanimi, sık yıkanma, beslenmede degisik bir yiyecek turu, kilo kaybi, vucudu sikan sentetik giysiler olusumundaki sebeplerdir.
 • (bkz: flucan)
 • eğer hastalık yılda 4 kereden fazla tekerrür ediyorsa,kronikleşmiş demektir. bu durumda acilen bir jinekoloğa görünülmelidir çünkü kronik rahatsızlık flucanla maalesef geçmez. bu durumda zalain krem ve vajinal fitille birlikte ıtraspor antibiotik kullanılabilir. bu tedavi sadece o anki semptomların tedavisi içindir. 6 ay süresince adet gününden 2 gün önce bir flucan almak suretiyle uzun soluklu tedavi tamamlanabilir.
 • kronik kandidiasis.

  maya hastalığı, mantar olmadığını yeniden ifade etmek gerek. bağırsak kanalında yaşayan ve zararsız bir tür olan mayanın sayısının fazlasıyla artması sonucu görülür.
  adet öncesi gerginlik, şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı, kemik yorgunluğu, hazımsızlık, konsantrasyon güçlüğü ile kendini gösterir. fakat bu belirtileri taşıyan her kadında vardır diye bir şey yok tabii ki. tahlil ve test yaptırmadan kendinize yakıştırmayınız.
 • (bkz: oregano), (bkz: hidistancevizi yağı) ve (bkz: sarmısak) besin takviyesi olarak vücutta olamsı gereken seviyeye inmesinde oldukça işe yarar.
 • bu illetin çeşitli belirtileri mevcut. şöyle:

  - ağız kokusu - şişkinlik/gaz
  - bulanık zihin - uykusuzluk
  - kabızlık - kaslarda ağrı
  - kronik yorgunluk - vajinal enfeksiyon/kaşıntı
  - depresyon - sinüs problemleri
  - ishal - aşırı şeker isteği
  - vertigo

  bunların hepsiyle teker teker uğraşıyorsunuz muhtemelen ama aslında tek bir sıkıntınız var, candida. (doktorlar nedense pek umursamaz davranıyorlar, bu şikayetlerle giderseniz -jinekologlar hariç- kesinlikle bu yaratıktan şüphelenmiyorlar. jinekologların tedavisi de maalesef tam bir tedavi olmuyor, semptom giderici oluyor daha çok, meseleyi kökünden halletmek gerekli.)
  bu musibet şekerle beslenip büyüyormuş. internette mevcut bir takım antifungal diyetler uygulayarak kendisini yok etmeniz gerekiyor. doktora da gitmek gerekli tabii ki.
  ayrıca bu diyetlerin içeriğine sahip ilaçlar mevcut, çok yüksek kargo ücretleriyle yollanıyor da ama ne kadar güvenilirdir bilinmez tabii. firmayı filan biraz araştırmak lazım.

  bu yaratık içinizde beslenip kocaman olmuş mu onu da anlamanın kolay bir yöntemi var. sabah uyanır uyanmaz, ağzınıza hiç bir şey koymadan bir bardak suya tükürüyorsunuz ve 5-6 dakika bekliyorsunuz, tükürüğünüzü gözlemliyorsunuz. sağlıklı tükürük bir süre sonra suya karışırken candidalı tükürük ahtapot gibi bir görünüm alarak aşağı doğru sarkıyor. evet iğrenç bir şey, ama tedavisi de var neyse ki.
 • bir tür maya mantarıdır. sağlıklı bir insanın sindirim sisteminde az miktarda bulunur ve sıkıntı yaratmaz. fakat antibiyotik , antiasit, mide ve ülser ilaçları, doğum kontrol hapları kullanımıyla birlikte stres, uzun süreli açlık , klorlu su içilmesi, yağsız beslenme , alkol kullanımı sonucu bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalması sonucu çoğalabilir ve çeşitli sıkıntılar oluşturur. basit şeker ve un ile beslenir siz bunları tükettikçe aşırı şekilde çoğalmaya başlar. kendinizi halsiz hissedersiniz özellikle yemek sonraları daha belirgin hale gelir. tedavi edilmezse daha büyük sorunlar doğurabilir.
  (bkz: http://www.thecandidadiet.com/)
  bu sitede hakkında her türlü diyeti, tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.