şükela:  tümü | bugün
  • bu illetin çeşitli belirtileri mevcut. şöyle:

- ağız kokusu - şişkinlik/gaz
    - bulanık zihin - uykusuzluk
    - kabızlık - kaslarda ağrı
    - kronik yorgunluk - vajinal enfeksiyon/kaşıntı
    - depresyon - sinüs problemleri
    - ishal - aşırı şeker isteği
    - vertigo

bunların hepsiyle teker teker uğraşıyorsunuz muhtemelen ama aslında tek bir sıkıntınız var, candida. (doktorlar nedense pek umursamaz davranıyorlar, bu şikayetlerle giderseniz -jinekologlar hariç- kesinlikle bu yaratıktan şüphelenmiyorlar. jinekologların tedavisi de maalesef tam bir tedavi olmuyor, semptom giderici oluyor daha çok, meseleyi kökünden halletmek gerekli.)
    bu musibet şekerle beslenip büyüyormuş. internette mevcut bir takım antifungal diyetler uygulayarak kendisini yok etmeniz gerekiyor. doktora da gitmek gerekli tabii ki.
    ayrıca bu diyetlerin içeriğine sahip ilaçlar mevcut, çok yüksek kargo ücretleriyle yollanıyor da ama ne kadar güvenilirdir bilinmez tabii. firmayı filan biraz araştırmak lazım.

bu yaratık içinizde beslenip kocaman olmuş mu onu da anlamanın kolay bir yöntemi var. sabah uyanır uyanmaz, ağzınıza hiç bir şey koymadan bir bardak suya tükürüyorsunuz ve 5-6 dakika bekliyorsunuz, tükürüğünüzü gözlemliyorsunuz. sağlıklı tükürük bir süre sonra suya karışırken candidalı tükürük ahtapot gibi bir görünüm alarak aşağı doğru sarkıyor. evet iğrenç bir şey, ama tedavisi de var neyse ki.
  • uzunca bir zamandır süren şikayetlerim vardı. gitmediğim doktor, çalmadığım kapı kalmadı. maalesef bir sonuç alamadım. geçen ay internette izlediğim candida mantarını anlatan bir videoda, bu mantarın vücutta çoğalmasının birçok hastalığa sebep olacağını öğrenmiş oldum. tanıdık bir profesör de aynı şeyleri söylemiş beni şüpheye sevketmişti. hastalığın semptomlarıyla benim şikayetlerim birebir örtüşüyordu. üstelik bir bardak suya tükürülerek mantarın artışına dair emarelerin görülebileceği saliva testini yaptığımda sonuç pozitif çıkmıştı. bunlara istinaden detaylı bir tetkik yaptırmak için hastaneye başvurdum. doktorcum şikayetlerimin ne olduğunu sorunca cevap vermeye başladım. lakin, şikayetlerimi eni konu anlatmama müsaade etmeden soru cevap seklinde ilerlemeyi uygun buldu. sadece iki bir şey sordu ben söyledim, ben konuştum o susturdu derken arada candida mantarı ile ilgili şüphelerimi söyledim. ilgili testi yaptığımı söyleyip, sonucun pozitif olduğunu da vurguladım. hani bir done vermek maksatlı, tamamen masumane bir şekilde. aman allahım söylemez olaydık. ama ay bacayı geçti. bayan doktorumuz ego yarışının startını verdi.

+ burada uzman olan benim. kulaktan dolma laflarla fikir yürütmeyin.
    - ne münasebet efendim. sadece bilin diye söyledim. fikir falan yürütmüyorum. tanıdık bir doktor da aynı şeylere işaret edince, hani ihtimaldir deyip size söyleme gereği duydum.
    + benim böyle bir testten haberim yok . gerekli tahlilleri yaptırın görüşelim.
    - doktor hanım müsaade ederseniz şikayetlerimin hepsini söylemek isterim. sorduğunuzun haricinde muzdarip olduğum şeyler de var.
    + ee söylediniz yaa.
    - sizin sorunuza cevap verebildim sadece. meramımı anlatamıyorum bu durumda. bu şikayetlerden ikrah ettim artık. çaresizim. fevri çıkışımı mazur görün. ama bu işi bir sonuca bağlamak istiyorum artık. bende hepatomegali var. yorgunluk, sivil.... derken lafım kesildi.
    + beyefendi tahlilleri yaptırın görüşelim. iyi günler.
    - yahu şu hastanede psikologdan, psikiyatristden başkası tekmil anamnez almaz mı? lafı ağzıma tıkıyorsunuz. sadece tahliller teşhiste doğru sonuca götürür mü bizi.
    + bana işimi öğretmeyin. iyi günler.

kuzu kuzu terk ettim orayı tabi. empati kültürünü birazcık olsun devreye sokamayan liyakatsiz, kaba, alelade insanların tüm meslek dallarında emsali vardır elbet, ama azami hassasiyet gerektiren bu iş kolunda söz konusu sağlık olunca bu davranışları tolere edebilmek mümkün olmuyor. aynı şeyler kendinin yahut yakınının başına gelse ortalığı elli altıya verecek olanların, hastasının derdine bu şekilde bigane kalması, ifa ettiği mesleğin etiğiyle ne derece örtüşür düşünüyorum. yazık ki idealist insanlar çok az yetişiyor. çuvaldızı kendime dürtersem belki ben de idealist insan tanımına uymam, ama en azından benim işimi savsaklıyor olmam birilerinin maddi veya manevi canını acıtamaz. bu meslekte ise bu melekenin elzem olduğunu düşünüyorum. doktorluk salla başı yaz ilacı şeklinde yapılmamalıdır. hasta herhangi bir konuda sorgulama yaptığında yasal hakkımız olduğu halde bilgi vermekten imtina etmemeyi, şikayet ettiğinde sebep olarak yoğunluğu bahane etmemeyi, hastaya kötü davranmamayı, nazik, dürüst ve ilkeli bir duruş sergilemeyi gerektirir bu meslek. aksi halde işimiz yaş. siz endüstrinin lokomotifi olursunuz biz arkanıza takılan vagon. bu şekil çözümsüzlüklerle havanda su döver dururuz.
    işini layıkıyla yapan doktorlarımız bu eleştirilerden münezzehtir. sevgiler, saygılar.

hamiş: sonraki deneyimlerimde öğrenmiş oldum, candida hakkında malumat sahibi olan doktorumuz maalesef çok az.
  • sağlıklı insanların ağız, sindirim sistemi, deri florası, üst solunum yollarında ve vajina gibi bölgelerinde yaşayan pek çok organizmadan biri olup, bir çeşit maya mantarıdır. bu arkadaş bulunduğu bölgelerde diğer floral arkadaşları ile normalde denge içinde yaşar. hatta hastalık yapabilecek zararlı bir takım elemanları ortamdan uzaklaştırarak bize yarar sağlar. yani sistemde dengede iken patojen değildir; ancak bazı durumlarda, örneğin bağışıklık sisteminin zayıfladığı, beslenme sağlığının bozulduğu durumlarda, (antibiyotik kullanımını da dahil etmek gerekir) patojen hale gelir. uygun ortam olduğunda inanılmaz bir biçimde çoğalarak sayısız hastalığa sebep olabilir. endokardit, menenjit, beyin apseleri, piyelonefrit bunlardan en tehlikelileridir. yayılma yoluna göre de üveyit, özefajit, karaciğer, böbrek hastalarında, lösemide ve yaşlılarda böbrek yetmezliğine sebep olabilir. bunlardan başka migren, çeşitli kas, kemik ve organ ağrıları, mental sorunlar, tırnak mantarı, egzama, kurdeşen, agız yaraları vb. bir çok hastalığa neden olur.

bu arkadaştan nasıl korunacağız peki? öncelikle immün sistemi güçlendireceğiz, candida’yı besleyen gıdaları tüketmeyeceğiz. bağırsak florasına iyi gelen hedeleri tüketeceğiz. (sağlıklı ve organik beslenme şekilleri misal) özellikle alkali beslenme tarzı bağırsak sağlığı açısından faydalı olacaktır. ha bir şey daha ekleyeyim. bu candida mel'unu şekeri çok sever. şekerli ve unlu mamullerle beslenmek sindirim sistemimizdeki mikrobiyotayı (bağırsak florası) sikertir ve bu mel'un için uygun ortam hazır hale gelir.

bu herif bazen çok dirençli olabiliyor . bir ömür bundan kurtulmaya çalışan insanlar var. bir türlü geçmek bilmeyen vajinal enfeksiyonların baş aktörüdür aynı zamanda. dikkat etmekte fayda var, sonra söylemedi demeyin.

edit: candida testini evde yapmak: doktorunuz daha kesin sonuçlara varabileceğiniz candida testini tabii ki yapabilir. fakat basit bir testi evde kendiniz de yapabilirsiniz. sabah kalkar kalkmaz daha hiçbir şey yiyip içmeden, temiz bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu doldurun. ağzınızda iyice tükürüğünüzü biriktirin ve suyun içine tükürün. suyu her 15 dakikada 1 saat boyunca gözlemleyin. eğer suyun yüzeyinde duran tükürükten aşağıya doğru sarkan ipler (lif gibi) görüyorsanız, suyun içerisinde yüzen tortuya benzeyen bir görüntü varsa yada bu tortulu gibi gözüken tükürük bardağın dibine çökmüşse sizde de candida problemi olabilir. hemen koşarak bir doktora gidin.

sevgiler, sevgiler.
  • bir tür maya mantarıdır. sağlıklı bir insanın sindirim sisteminde az miktarda bulunur ve sıkıntı yaratmaz. fakat antibiyotik , antiasit, mide ve ülser ilaçları, doğum kontrol hapları kullanımıyla birlikte stres, uzun süreli açlık , klorlu su içilmesi, yağsız beslenme , alkol kullanımı sonucu bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalması sonucu çoğalabilir ve çeşitli sıkıntılar oluşturur. basit şeker ve un ile beslenir siz bunları tükettikçe aşırı şekilde çoğalmaya başlar. kendinizi halsiz hissedersiniz özellikle yemek sonraları daha belirgin hale gelir. tedavi edilmezse daha büyük sorunlar doğurabilir.
    (bkz: http://www.thecandidadiet.com/)
    bu sitede hakkında her türlü diyeti, tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.
  • şu yiyeceklerle kontrol altına alınabilirmiş:

hindistan cevizi yağında bulunan kaprilik asit
    greyfurt çekirdeği ekstresi
    üzüm çekirdeği ekstresi
    zeytin yaprağı ekstresi
    kekik yağı
    zencefil
    rezene
    aloe vera, soğan sarımsak
  • günümüzde bir çok hastalığın gizli nedenidir. oldukça basit ve geçerli bir testi vardır. sabah aç karnına, su bile içmeden, önceden dinlendirilmiş 1 bardak suya tükürünüz. 15 dakika sonra tükürük dibe çökmüşse , ağzınızda ve muhtemel sindirim sisteminizde candida mantarı oranı sağlıklı insanlara göre daha fazladır. bu mantarın en büyük dostu şekerdir. test oranı yüksek çıkarsa mutlaka ama mutlaka şekeri kesiniz.
  • ciltte olusan bir mantar turudur. daha cok kadinlarda vajinal bolgede gorulur. kasintiya sebebiyet verir. tedavisi krem ya da ilac yolu ile mumkundur. antibiyotik kullanimi, sık yıkanma, beslenmede degisik bir yiyecek turu, kilo kaybi, vucudu sikan sentetik giysiler olusumundaki sebeplerdir.
  • kronik kandidiasis.

maya hastalığı, mantar olmadığını yeniden ifade etmek gerek. bağırsak kanalında yaşayan ve zararsız bir tür olan mayanın sayısının fazlasıyla artması sonucu görülür.
    adet öncesi gerginlik, şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı, kemik yorgunluğu, hazımsızlık, konsantrasyon güçlüğü ile kendini gösterir. fakat bu belirtileri taşıyan her kadında vardır diye bir şey yok tabii ki. tahlil ve test yaptırmadan kendinize yakıştırmayınız.
  • eğer hastalık yılda 4 kereden fazla tekerrür ediyorsa,kronikleşmiş demektir. bu durumda acilen bir jinekoloğa görünülmelidir çünkü kronik rahatsızlık flucanla maalesef geçmez. bu durumda zalain krem ve vajinal fitille birlikte ıtraspor antibiotik kullanılabilir. bu tedavi sadece o anki semptomların tedavisi içindir. 6 ay süresince adet gününden 2 gün önce bir flucan almak suretiyle uzun soluklu tedavi tamamlanabilir.
  • başta yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve hematoloji-onkoloji servisleri olmak üzere tüm hastanelerin en korkulan hastane enfeksiyonu ve sepsis kaynağı patojenlerden biri.
    bir servise candida girmişse bağışıklık sistemi zayıf olan tüm hastalar tehlike altındadır. hızla hastadan hastaya yayılır, tedavilere oldukça dirençlidir, kan kültüründe bu adı gören doktoru ve hastasını çok zorlu ve uzun bir tedavi süreci bekliyordur.
    acımasız bir katildir.