*

şükela:  tümü | bugün
  • le corbusier'in tasarladigi pencap ve haryana eyaletlerinin* baskenti, sentetik sehir. himalayalara paralel daglarin eteginde kurulmus, bol bilinen meclis ve mahkeme binalari ve logosu disinda sehir plani da corbu ve dadaslari tarafindan tasarlanmis, gunumuz gorunusu harap gibi olsa da, yerlilerin hindistanin en derli toplu sehri oldugunu iddia ettigi baskent.
  • 13 disinda 50'ye kadar siralanmis sektorlerden olusmus sehir. buradaki sektor ismi corbu ve dadaslarinin sentetikligin adini koymak disinda bir sey degildir. her sektorun aslinda izgara plandaki bir yapi adasindan* mutesekkildir.
  • baska bir sentetik baskent icin (bkz: brasilia)
  • mayıs sonu itibariyle gündüz 43 derece hava sıcaklığının görüldüğü şehirdir. gide gele alıştığım, yavaştan sevmeye bile başladığım şehirdir.
  • hindistan'ın en temiz şehirlerinden biridir ve trenden inip şehre doğru yol aldığınızda şehrin hindistan'da olduğuna inanamazsınız. isviçreli bir mimar tasarlamıştır ve avrupa şehirlerini anımsatır. sokaklarında koşan, köpeğini gezintiye çıkaran, spor komplekslerine akın eden insanlar görürsünüz ve sokaklarında çöp yoktur. ve inanmazsınız, sokaklarında çöp kutusu denen bişi vardır.*
    şehirde görebileceğiniz yerler arasında rock garden denen bi' yer var, nek chand tarafından tasarlanmış. tamamen taşlardan yapılmış kocaman bir bahçedir, fakat biraz gaudi'nin park guell'ini hatırlatmaktadır. sanırım fazlaca esinlenilmiş.
    gidip görülmesini tavsiye ederim, ama her ne kadar avrupa şehrini hatırlatsa da oranın hindistan olduğunu unutmayın. ben güvende hissedip saldım kendimi ve koskoca ülkede sadece orada taciz girişimiyle karşılaştım.
  • yeşil chandigarh diye bilinir temiz ve geniş ağaç alanı vardir
    benim hindistanda kaldığım dönem içinde gördüğüm en güzel yer diyebilirim
    inanın delhi bunun yanında aşırı ilginç aşırı kalabalık kalıyordu
    bölge diger yerlere göre daha düzgün yapıda sadece villa olarak yapılar insani tatilde havası yaratir

benden selam olsun (:

https://youtu.be/nko4tg0bhi4